Transplantacja serca

Trzeci przeszczep serca w 2021 roku – ratujemy życie

W trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii COVID-19 nie zwalniamy tempa i zawsze wspólnym wysiłkiem wielu osób, staramy się pomagać naszym pacjentom. Niewydolność serca w ciągu kilku miesięcy przykuła młodego mężczyznę do szpitalnego łóżka. Do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II trafił w bardzo ciężkim stanie, z nasiloną dusznością, która ograniczała jego aktywność do absolutnego minimum.

– Konieczne było natychmiastowe włączenie dożylnych leków presyjnych, ponieważ stan pacjenta był krytyczny. Przeprowadziliśmy pilną diagnostykę, wiele konsultacji a następnie został on zakwalifikowany do transplantacji serca w trybie pilnym. – opowiada Kierownik Zespołu Przeszczepowego i Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

-Taka kandydatura biorcy trafia na Krajową Listę Oczekujących Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw transplantacji „Poltransplant” i od tej chwili pozostajemy w gotowości całą dobę, oczekując na zgłoszenie potencjalnego dawcy. To trudny czas oczekiwania nie tylko dla pacjenta, ale także dla Zespołu Przeszczepowego, ponieważ nie wiemy kiedy będziemy mogli przeprowadzić operacje. W naszym Zespole pracuje również psycholog kliniczny mgr Paulina Tomsia, która intensywnie opiekuje się pacjentami w tym ciężkim dla nich okresie. – dodaje Koordynator Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, rat. med. Michał Kaleta.

– Należy pamiętać, że cały proces transplantacji jest niezwykłym obciążeniem psychicznym zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin. Czas, w którym chory dostaje informację o dawcy, urzeczywistnia trud sytuacji oraz wywołuje często nieprzewidywane reakcje, w tym chęć szybkiego wycofania się. W dalszej drodze leczenia, pacjent będzie wymagał intensywnego postępowania psychoterapeutycznego oraz wsparcia psychologa klinicznego, który pomaga w uzyskaniu satysfakcjonującego stanu psychicznego. Z niecierpliwością czekam na Intensywnej Terapii, na spotkanie z pacjentem tuż po przebudzeniu! – relacjonuje mgr Paulina Tomsia, psycholog kliniczny Oddziału Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii.

Po skomplikowanej procedurze wyboru organu, następuje czas organizacji przeprowadzenia przeszczepu. Tym razem, transplantacja serca odbyła się w piątek 12 lutego 2021, a koordynacją tego wyjątkowego procesu zajmowała się Anna Krupa-Hübner, Pielęgniarka Koordynująca.

-To zazwyczaj kilka godzin ciężkiej pracy i nie tylko logistycznej. Oczywiście konieczna jest odpowiednia współpraca pomiędzy wieloma specjalistami. Musimy często wraz z innymi ośrodkami koordynować czas pobrania narządu, bo często jest tak, że pobierane są także inne narządy od dawcy. Musimy zorganizować gotowość bloku operacyjnego, czyli m.in. zespołów perfuzjonistów, instrumentariuszek, anestezjologów, ale także kierowców karetki. Nie możemy zapominać o dopilnowaniu bądź zleceniu właściwych badań przed operacją, sprawdzeniu wyników kandydata, sprawdzeniu wyników dawcy a nawet sprawdzanie prognozy pogody, kiedy w grę wchodzi transport lotniczy. – opowiada Anna Krupa-Hübner, Pielęgniarka Koordynująca.

Operację 12 lutego 2021 roku przeprowadził Zespół Przeszczepowy w składzie:

Zespół Kardiochirurgiczny – prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, rat. med. Michał Kaleta.
Zespół Anestezjologiczny – dr Hubert Hymczak, lek. Michał Jurczak, piel. Magdalena Przybyło,
Zespół Instrumentariuszek – piel. Marzena Kulig, piel. Małgorzata Stachura, piel. Agnieszka Wątor, piel. Anna Jarosz-Długopolska, piel. Izabela Kulbin,
Zespół Perfuzjonistów – piel. Agata Duraj.

Wspólna praca tak wielu osób i ich zaangażowanie, ponownie przyczyniła się do uratowania mężczyzny, który z każdym dniem wraca do zdrowia i nabiera sił.