kolorowe zdjęcie z sali operacyjnej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II

36-latek z nowym sercem

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeprowadzono kolejną operację przeszczepienia serca. Nowe serce otrzymał 36-letni pacjent.

kolorowe zdjęcie z sali operacyjnej - transplantacja serca, zespół transplantologów przy stole operacyjnym, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

fot. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II

– Pacjent młody, bo 36-letni, przebywał w naszym szpitalu ponad 2 miesiące, czekając na serce. Zanim przeprowadziliśmy operację musiał być podłączony do dwóch urządzeń: ECMO i tzw. balona. Nie wchodząc w szczegóły medyczne, to była o tyle wyjątkowa sytuacja, gdyż ten zabieg był jedyną dla niego szansą. Pacjent jest przygotowywany do opuszczenia szpitala i za chwilę będzie już w swoim domu – wyjaśnił dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

– To jest dla mnie bardzo ważny dzień. Dostałem drugie życie. Nowe serce. Jestem bardzo wdzięczny tej osobie, która zgodziła się – podpisując kiedyś deklarację – oddać swoje narządy do przeszczepu. To bardzo ważne, by tym sposobem dawać życie innym. Dzisiaj czuję się dobrze, nabieram sił i cieszę się, że za chwilę będę w domu, z moimi bliskimi – mówił p. Mateusz, któremu przeszczepiono serce.

– W procedurze leczenia pacjentów ważny jest także proces identyfikacji chorych, dla których przeszczep może okazać się jedyną szansą na uratowanie życia. Dlatego też w naszym szpitalu we współpracy z kardiologami z innych ośrodków kwalifikujemy pacjentów do przeszczepu. Im wcześniej wiemy, że poszczególni chorzy wymagają przeprowadzenia transplantacji, to wówczas wdrażamy także odpowiednie procedury przedoperacyjne we współpracy z naszym całym zespołem: transplantologów klinicznych, kardiologów, kardiochirurgów, ale także z psychologami, fizjoterapeutami, pielęgniarkami. Przygotowanie pacjenta do operacji jest bardzo ważnym elementem procesu transplantacji. – wyjaśnił dr hab. n.med. Karol Wierzbicki.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II transplantacje serca wykonuje się od 1988 roku. Pierwszy przeszczep przeprowadził wybitny kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z zespołem. Od października 1988 roku do lipca 2023 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeszczepiono ponad 640 serc.