Operacja przeszczepienia serca widok na Zespół Transplantacyjny

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Mimo pandemii COVID-19 Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II może podzielić się dobrymi wiadomościami. Zespół Przeszczepowy Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii wykonał  w 2021 roku 26 transplantacji serca.

Operacja transplantacji serca

dr n. med. Grzegorz Wasilewski, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki

–  „Nie był to łatwy rok, kolejny w trwającej pandemii COVID-19, z mnóstwem ograniczeń, ale na pewno z niesłabnącym zapałem w naszym Zespole. Jak pokazują statystyki prowadzone przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT”, rok 2021 okazał się być też rekordowym na przestrzeni ostatnich lat, w Polsce wykonano łącznie 200 przeszczepień serca” – mówi rat. med. Michał Kaleta, Koordynator Transplantologii i VAD (Mechanicznego Wspomagania Krążenia).

Przeszczepienie narządów jest metodą leczenia, która ratuje życie i zdrowie Pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów: nerek, serca, wątroby, płuc, trzustki. Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy wysokiej świadomości społeczeństwa oraz przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów.

Zespół Przeszczepowy podczas operacji

dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, prof. dr hab. Bogusław Kapelak, dr n. med. Grzegorz Wasilewski

– „Warto podkreślić, zwłaszcza w takim dniu, czyli Dniu Transplantacji jak ważne jest to, by jak najwięcej osób wyrażało zgodę na bycie dawcą narządów po śmierci. Ten apel musi być propagowany pośród nas samych, ale także i najbliższych i rodzin, aby w chwili ogromnej tragedii podzielili naszą wolę. Przeszczepianie narządów jest nadzwyczajną pomocą chorym, ratuje inne życie, a oddanie narządów nie przynosi szkody dawcy. W Polsce na przeszczepienie różnych tkanek i narządów oczekuje ponad 5000 chorych. Warto, aby nasze starania stale przynosiły możliwość powrotu do zdrowia. Wtedy praca wielu specjalistów w trakcie przygotowywania, koordynacji i operacji staje się rzeczywistym ratunkiem” – podkreśla piel. Ania Krupa-Hübner, Koordynator Transplantologii i VAD.

Widok na sale operacyjną przez szybę w drzwiach

Od początku 2022 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła przeprowadzono już 2 transplantacje serca oraz 2 implantacje mechanicznego układu wspomagania lewej komory serca LVAD.

– „Czujemy ciężar odpowiedzialności na każdym etapie tego procesu, który rozpoczyna się od chwili kwalifikacji pacjenta do transplantacji serca, czyli de facto od momentu przekazania pacjentowi informacji o jego śmiertelnej chorobie, której jedynym sposobem leczenia pozostaje przeszczep serca. Kolejny etap dla nas i dla chorego to oczekiwanie – niekiedy bardzo długie, któremu towarzyszą rozterki chorych i osamotnienie, zwłaszcza w ostatnim czasie- pandemicznym, gdy są oni jednak w trakcie hospitalizacji. Trudny moment to dla Pacjenta także sama operacja. Niemniej jednak ten najlepszy standard leczenia Pacjentów ze skrajną postacią niewydolności serca, przynosi oczekiwane efekty. Cieszymy się, że w naszym Szpitalu przeprowadzone transplantacje dają szansę na życie z nowym sercem. Choćby wykonany w 2021 roku, bardzo trudny technicznie zabieg re-transplantacji. Powodzenie tej operacji to dzisiaj widok pacjenta w pełni sprawnego i samodzielnego, u którego brak śladów wcześniejszej choroby. A nasze plany na najbliższy rok 2022 to więcej takich chwil, więcej przeszczepień!” – dodaje Zastępca Kierownika Odc. Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, dr n. med. Grzegorz Wasilewski.

Dzień Transplantacji  to dokonała okazja, aby uczcić wszystkich Dawców oraz ich Rodziny i podziękować Transplantologom wraz ze wszystkim Osobami, które są związane z procesem transplantologii.

– „Chciałbym podziękować każdemu z zaangażowanych w transplantacje serca w naszym Szpitalu. Mijający rok pokazał, że determinacja i ciężka praca nas wszystkich, doświadczenie i pasja w tym, co robimy, tworzymy i z jaką troską pragniemy wyleczyć naszych Pacjentów ma wielką moc. Przez tygodnie a niekiedy miesiące, pacjenci stają się nam wyjątkowo bliscy. Poznajemy ich historie, ich samych czy też ich rodziny. Niewidoczna nić zaufania to dla nas zaszczyt, z naszej strony zaangażowanie i walka o każdego chorego to pewność. W 2022 roku nie zmieniamy planów, chcemy więcej!” – zapewnia Kierownik Zespołu Przeszczepowego i Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.