Dwa respiratory w sali konferencyjnej

4 respiratory w darze z Turyngii

16 marca 2021 roku  marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Groß podpisali w naszym szpitalu protokół przekazania sprzętu, oraz środków ochronnych dla Małopolski, które otrzymaliśmy dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Turyngii, Bodo Ramelowa.

kolorowe zdjęcie z uroczystości w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Nasz szpital otrzymał w darze cztery respiratory. To bezcenny dar w tym trudnym czasie.

Wolny Kraj Turyngia, w ramach wieloletniego partnerstwa obu regionów, wspiera Województwo Małopolskie w walce ze skutkami pandemii Covid-19. Pod koniec października 2020 roku premier Turyngii Bodo Ramelow, wobec rozprzestrzeniającej się pandemii i wzrastającej liczby zakażeń w Małopolsce, w piśmie do marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego zadeklarował pomoc. W odpowiedzi władze samorządowe regionu poprosiły Turyngię o wsparcie w postaci sprzętu do tlenoterapii oraz materiałów ochronnych.
W rezultacie Małopolsce zostały przekazane środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji oraz cztery respiratory. Sprzęt ten posłuży do walki o zdrowie i życie naszych pacjentów.
Marszałek Witold Kozłowski podkreślił, że pandemia Covid-19, z którą zmagamy się już od roku jest niewątpliwie jednym z największych wyzwań, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

W tym trudnym czasie pomoc Województwu Małopolskiemu zaoferował nasz region partnerski – Kraj Związkowy Turyngii. Małopolska współpracuje z Turyngią od 1997 roku, czyli ponad 20 lat. Na przestrzeni tego czasu udało się nam stworzyć bardzo dobrą sieć współpracy, w którą zaangażowanych jest wiele podmiotów. Wspólnie zrealizowaliśmy ponad 200 projektów z różnych dziedzin. Śmiało mogę powiedzieć, że dotychczasowa współpraca pomiędzy Małopolską a Turyngią przebiegała w sposób wzorcowy.

Dziś przyjaciele z Niemiec po raz kolejny udowadniają, że zawsze możemy na nich liczyć. Dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Turyngii Pana Bodo Ramelowa do Małopolski został dostarczony sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji.

Otrzymane respiratory przekazane zostały Krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jana Pawła II, a środki ochrony i płyny do dezynfekcji trafią na razie do Magazynu Rezerw dla Szpitali utworzonego przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego.

Pomoc przekazana z Turyngii jest gestem solidarności i dowodem trwałych i przyjaznych relacji między naszymi regionami – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

– Z tego miejsca pragnę bardzo serdecznie podziękować także Panu dr. Michaelowi Großowi, konsulowi generalnemu Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie za Pana ogromne zaangażowanie i wsparcie w sprowadzeniu materiałów medycznych do Małopolski. Wierzę, że dzięki solidarności i wielkiemu wysiłkowi osób działających na różnych polach w walce z epidemią, uda się nam sprostać wyzwaniu – pomóc chorym i możliwie najszybciej opanować sytuację. Tutaj, w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, pragnę raz jeszcze podziękować z całego serca wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, oraz pracownikom służby zdrowia za Państwa trud, wysiłek i zaangażowanie w walce z epidemią – zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

– Walczymy obecnie z trzecią falą pandemii. Ochrona zdrowia w całej Małopolsce, nasze szpitale wojewódzkie, powiatowe i resortowe robią wszystko, by zadbać o pacjentów. Działamy razem. Wspieramy się. Praca zespołowa w obliczu tego wyzwania jest bardzo ważna. Także dzisiejsze spotkanie i piękny gest niemieckich przyjaciół z Turyngii pokazuje, jak istotną rolę, zwłaszcza w tak szczególnych okolicznościach, odgrywa solidarność i współpraca – podkreślił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Podczas spotkania Grzegorz Fitas, dyrektor naszego Szpitala, serdecznie podziękował konsulowi generalnemu oraz marszałkowi i wicemarszałkowi za przekazane dary.

Covid-19 nie słabnie, a współczynnik reprodukcji tego wirusa w dalszym ciągu wzrasta. Przekazane sprzęty są niezbędne do codziennej walki z trzecią falą pandemii.