Dwóch lekarzy podczas przeprowadzania transplantacji serca

27-latek otrzymał nowe serce! 20 przeszczepów serca i 3 wszczepione pompy LVAD od początku 2021 roku!

Zespół Przeszczepowy z Oddziału Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w naszym Szpitalu nie zwalnia tempa. Okres wakacyjny nie przyczynił się do ograniczenia wykonywanych zabiegów kardiochirurgicznych. Starannie planowane urlopy, aby podczas wakacji nie brakowało obsady, dodatkowa praca, zaangażowanie i poświęcony czas – to wszystko przyczyniło się do wykonania w lipcu i sierpniu, aż 6 transplantacji serca oraz wszczepienia 3 „pomp serca” LVAD (urządzenie wspomagające pracę lewej komory serca).

dr hab. n. med. Karol Wierzbicki oraz dr n. med. Grzegorz Wasilewski

27 sierpnia odbył się przeszczep dzięki, któremu serce trafiło do młodego, 27-letniego pacjenta, chorującego stosunkowo krótko, ale na tyle ciężko, że został zakwalifikowany do przeszczepu serca. Jego stan jest stabilny, a serce pracuje prawidłowo. Od początku 2021 roku w naszym Szpitalu wykonano już 20 przeszczepów serca!

– „Jak każdy, my też czekamy na wakacje i upragniony urlop. Jednak nasz zespół nigdy nie może powiedzieć, że robimy przerwę i wyjeżdżamy, bo u pacjentów, którymi się zajmujemy, każdy dzień jest na wagę złota. I każdego dnia możemy otrzymać zgłoszenie o potencjalnym dawcy. Zapewne mało kto mógłby uwierzyć jednak w to, jak bardzo wyczerpujący jest okres od zgłoszenia do chwili, kiedy pacjent już po przeszczepie wyjeżdża z bloku operacyjnego po zakończonej operacji. To zazwyczaj kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin wyczerpującej pracy wielu osób, a dla Koordynatora często jeszcze dłużej” – opowiada pielęgniarka Ania Krupa-Hübner, Koordynator Transplantologii.

Troska o pacjentów jest największą motywacją, a siłą Oddziału Transplantologii i  Mechanicznego Wspomagania Krążenia jest nie tylko zaangażowanie, ale i praca zespołowa.

– „Wakacje to moment długo oczekiwanego odpoczynku i możliwość spędzenia beztroskiego czasu z najbliższymi. Ale kiedy jesteś częścią tego Zespołu, kiedy znasz każdego pacjenta osobiście i często towarzyszysz mu podczas ciężkiego okresu choroby, nie pozostawiamy wszystkiego z tyłu głowy na czas urlopu. Kiedy ktoś z nas wyrusza na wakacyjny relaks i tak jesteśmy zazwyczaj wszyscy w stałym kontakcie telefonicznym, na bieżąco informujemy się o ważnych sprawach. Wyjazdy planujemy wcześniej, aby nikogo w tej dość skomplikowanej „układance” nie brakowało, ale też, aby każdy z nas miał możliwość złapania oddechu” – dodaje dr n. med. Grzegorz Wasilewski, Zastępca Kierownika Odcinka Transplantologii i  Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

dr hab. n. med. Karol Wierzbicki

Za nami już ponad połowa roku i możliwość pierwszych podsumowań.

– „Mam nadzieje, że udało nam się ponownie ożywić idee transplantacji i możliwości pomocy pacjentom ze skrajną niewydolnością serca. To wiele godzin ciężkiej pracy naszego Zespołu Przeszczepowego. Warto też dodać, że często kosztem własnego wolnego czasu i możliwości spędzenia go z najbliższymi, także w wakacje, ale zaczyna to przynosić efekty. Jest więcej zgłoszeń pacjentów do konsultacji dla Zespołu „Heart Failure Team” z różnych ośrodków, jest więcej pacjentów kwalifikowanych do transplantacji serca lub mechanicznego wspomagania LVAD, jest więcej zgłoszeń dawców narządów, a razem to wszystko daje nadzieję, na dalej rosnącą liczbę przeszczepów. 20 transplantacji serca w naszym Ośrodku do dzisiaj, a gdzie tam jeszcze do końca roku!.” – relacjonuje ratownik medyczny Michał Kaleta, Koordynator Transplantologii i VAD.

Przez ostatnie tygodnie wakacji w całym procesie sześciu transplantacji serca brało udział mnóstwo osób, które warto wyróżnić za włożony trud oraz mobilizację!

Zespół Przeszczepowy:

Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki,  prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr n. med. Grzegorz Wasilewski,  dr hab. n. med. Jacek Piątek, dr Izabela Górkiewicz-Kot, dr Sylwia Wiśniowska-Śmiałek, dr Agnieszka Żygadło, piel. Ania Krupa-Hűbner, mgr Paulina Tomsia, dr hab. n. med. Irena Milaniak, prof. dr hab. n. med. Rafał Drwiła, dr n. med. Hubert Hymczak, rat. med. Michał Kaleta.

Zespoły Operacyjne:

Dr Agnieszka Flis, piel. Łukasz Wrona, piel. Magdalena Mili, piel. Lucyna Kroczek, piel. Justyna Kosmala, perf. Joanna Feliksiak, piel. Adam Miłek, perf. Krzysztof Szymański, perf. Ewa Dolecka-Antonowa, perf. Agata Duraj, piel. Joanna Szuba, piel. Elżbieta Sowa, dr n. med. Artur Bartoszcze, piel. Joanna Walat, piel. Anna Jarosz-Długopolska, perf. Agnieszka Derdaś, piel. Ewa Pociecha, perf. Agnieszka Wypchał, piel. Małgorzata Mazgaj, lek. Michał Jurczak.

Kierowcy:

Piotr Grelecki, Robert Stobierski, Grzegorz Kmak, Jerzy Przecherski.

Oraz pielęgniarki, rehabilitanci i opiekuni medyczni z I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

Wszystkim ogromnie dziękujemy, ale także gratulujemy!