Zespół transplantacyjny podczas pracy na sali oepracyjnej podczas przeszepu

26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Od 2005 roku w dniu 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od osoby zmarłej. Transplantacji została przeprowadzona w Akademii Medycznej w Warszawie. 58 lat temu transplantacje narządów były rzadko spotykaną formą leczenia i jeszcze przez wiele kolejnych lat medycyna musiała stawiać czoła nie tylko wyzwaniom klinicznym towarzyszącym pierwszym krokom w  tej dziedzinie, ale także często konieczne było przecieranie szlaków w zmianie światopoglądów.

Celem tego święta jest upowszechnienie idei transplantacji wśród społeczeństwa, ale także rozwijanie aktywności donacyjnej i podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii, ale także szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych.

 Od 1988 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II przeprowadzane są transplantacje serca, a od 2023 roku wykonujemy transplantacje płuc.

W 2023 roku w naszym Szpitalu wykonano:

  • 13 transplantacji serca,
  • 2 przeszczepy płuc,
  • 19 wszczepień pomp mechanicznego wspomagania krążenia lewej komory serca LVAD.

Ponadto zakwalifikowaliśmy do przeszczepu serca jeszcze 18 pacjentów, na aktualnej pilnej Krajowej Liście Oczekujących czeka w naszym Ośrodku 6 pacjentów, a 3 kolejnych jest w  trakcie kwalifikacji, do transplantacji płuc zakwalifikowaliśmy jeszcze 3 pacjentów, obecnie 5 jest w trakcie kwalifikacji.

Dr n. med. Artur Bartoszcze i dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, fot. rat. med. Michał Kaleta.

2023 rok to też 342 hospitalizacje pacjentów w Oddziale Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, gdzie w niektórych przypadkach, po diagnostyce i modyfikacji leczenia uzyskano optymalny efekt terapeutyczny i nie była konieczna kwalifikacja do przeszczepu lub wspomagania serca LVAD.

Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, lic. piel. instr. Katarzyna Stec, prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, fot. rat. med. Michał Kaleta.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji to doskonała okazja, aby edukować, uświadamiać nie tylko osoby dorosłe, ale także młodych ludzi. Dziedzina transplantologii nie ma szans na dalszy rozwój bez akceptacji społeczeństwa. Według polskiego prawa każda zmarła osoba może być uznana za potencjalnego dawcę tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. W praktyce to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu.

Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, lic. piel. inst. Magdalena Milli, prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, fot. rat. med. Michał Kaleta.

Wszystkie działania w zakresie transplantacji narządów w Polsce wspiera i koordynuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne „Poltransplant” w Warszawie, którego zespół jest też jednocześnie zawsze nieocenionym doradcą i pomocą dla Koordynatorów Transplantacji w Ośrodkach Transplantacji i  Koordynatorów lokalnych.

Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, lic. piel. inst. Ewa Pociecha, mgr Ferdynanda Krupa-Hubner, fot. rat. med. Michał Kaleta.

Transplantacja to ratunek dla wielu chorych i choć ilość wykonywanych rocznie przeszczepień stale rośnie, niestety jednak nie pokrywa wszystkich potrzeb. W niektórych przypadkach część chorych nie doczekuje przeszczepienia.

Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, lic. piel. inst. Ewa Pociecha, mgr Ferdynanda Krupa-Hubner, fot. rat. med. Michał Kaleta.

Po śmierci każdy z nas może zostać potencjalnym dawcą nie tylko narządów (serca, płuc, wątroby, trzustki,  nerek, jelita), ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca). Możesz uratować życie wielu chorym!