krakowski szpital specjalistyczny jana pawła II w Krakowie, Pawilon M-V

Nowoczesna diagnostyka w kierunku brytyjskiej mutacji koronawirusa

Od 5 lutego 2021 roku dla podmiotów zewnętrznych i kontrahentów Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wykonuje diagnostykę molekularną PCR w kierunku UK-variant B.1.1.7 SARS Co-V-2.

W grudniu 2020 roku w południowo-wschodniej Anglii zidentyfikowano nowy wariant SARS-CoV-2. Ten nowy klaster filogenetyczny szybko się rozwinął w kilku brytyjskich lokalizacjach w ciągu ostatnich tygodni i migrował do innych krajów w Europie.

Jego genom przedstawia niezwykle dużą liczbę zmian genetycznych (mutacji), co wydaje się zwiększać jego zdolność namnażania w porównaniu z innymi szczepami SARS-CoV-2. Szybki rozwój tej linii wskazuje na potrzebę poprawy jej epidemiologicznego i szczegółowego nadzoru na całym świecie.

Od 5 lutego 2021 roku w Ośrodku Nowoczesnej Diagnostyki Laboratoryjnej w Pracowni Mikrobiologii naszego szpitala jest wykonywana diagnostyka molekularna PCR w kierunku UK-variant B.1.1.7 SARS Co-V-2.

Jest to odrębne badanie, które wykrywa wyłącznie określoną mutację wirusa.
Materiał przeznaczony do badania to wymaz z górnych dróg oddechowych (nos, gardło) lub materiał z dolnych dróg oddechowych (BAL, popłuczyny, aspirat).
Wymazy należy pobrać na podłoża transportowe przeznaczone do diagnostyki molekularnej.

Czas oczekiwania na wynik wynosi 8-24 h.

Podmioty zewnętrzne, kontrahenci, osoby fizyczne w celu uzyskania szczegółowych informacji proszeni są o kontakt z Pracownią Mikrobiologii:

e-mail: , tel. 12 614 24 85, 12 614 24 08