Drugi przeszczep serca w tym roku. Ratujemy 24 latka!

Mamy powód do dumy! W przeddzień ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który przypada na 26 stycznia, Zespół Przeszczepowy w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II ma powód do dumy i przede wszystkim radości. Ponownie zadziałała doskonała współpraca wielu ludzi, aby uratować życie bardzo młodemu człowiekowi.

24-letni pacjent z ciężką niewydolnością serca na tle kardiomiopatii rozstrzeniowej rodzinnej od kilku miesięcy oczekiwał na operację na Oddziale Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. W 2005 roku operację przeszczepu serca miał wykonaną w naszym szpitalu jego brat.

W nocy z piątku na sobotę (22.01./23.01.2021) wpłynęło zgłoszenie z Centrum Organizacyjnego Poltransplantu o potencjalnym dawcy organu.

Mimo nocnej pory, natychmiast została uruchomiona procedura koordynacji, którą tym razem prowadziła Koordynator Katarzyna Fiołek. Kilkanaście telefonów i cały Zespół Przeszczepowy był w gotowości i rozpoczęliśmy skomplikowany proces tylko w jednym wspólnym celu: ratowania młodego człowieka.

– Kiedy spędzamy z pacjentem tak wiele czasu w trakcie jego pobytu na oddziale, a pacjent obdarza nas tak ogromnym zaufaniem i jest człowiekiem, przed którym dopiero całe życie, ciężar odpowiedzialności jest wyjątkowy i podejmowanie decyzji to nie lada wyzwanie. – opowiada Koordynator Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, rat. med. Michał Kaleta.

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, rat. med. Michał Kaleta i Zespół Anestezjologiczny pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Rafała Drwiły wraz z całym doskonałym zespołem Instrumentariuszek i Perfuzjonistów przeprowadził operację transplantacji serca, która zakończyła się w sobotni wieczór.

– Stres przed operacją pacjenta, z którym de facto jesteśmy już zaprzyjaźnieni jest podwójny, ale nadzieja na jego wyzdrowienie po niej, to energia i wiara w to, co robimy – podkreśla Kierownik Zespołu Przeszczepowego i Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

Również w tej organizacji przeszczepu wsparcie udzieliła 8. Baza Lotnictwa Transportowego w ramach „Akcji Serce”.

Zdjęcie kolorowe, samolot 8 bazy lotnictwa w Krakowie