Już 9 transplantacji serca od początku roku w naszym Szpitalu!
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, od początku 2021 roku przeszczepiono już 9 serc, które uratowały pacjentom życie. Ostatni zabieg miał miejsce 6 maja.
W niełatwym dla wszystkich czasie, kiedy trwa pandemia COVID-19 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego nasz Szpital nie zwalnia tempa i przeprowadzane są kolejne transplantacje.
Grupa pacjentów w naszym Ośrodku, zakwalifikowana do przeszczepu serca i umieszczona na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie – „Poltransplant” jest pokaźna. Dokładamy starań, aby zidentyfikować najciężej chorych pacjentów, następnie przeprowadzić dokładną diagnostykę, niekiedy zmodyfikować dotychczasową farmakoterapię, a w tych najcięższych przypadkach umożliwić leczenie poprzez transplantację serca lub implantację mechanicznego układu wspomagania serca LVAD.
Z inicjatywy Kierownika Zespołu Przeszczepowego oraz Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, dr hab. n. med. Karola Wierzbickiego, od 2018 roku w Szpitalu działa „Heart Failure Team” (Międzyoddziałowy Zespół ds. Diagnostyki i Leczenia Skrajnej Niewydolności Serca), skupiający grono specjalistów z wielu dziedzin i Klinik działających w Ośrodku, zajmujących się leczeniem niewydolności serca. Podczas regularnych zebrań zespołu pacjenci, którzy zostają wcześniej zgłoszeni są kwalifikowani w sposób interdyscyplinarny do najwłaściwszej metody leczenia.
W marcu bieżącego roku, z pomocą Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie kardiologii – prof. dr hab. n. med. Piotra Podolca, udało się zorganizować i zapoczątkować cykl międzyośrodkowych Narad „Heart Failure Team”.
Na spotkania będą regularnie zapraszane lokalne ośrodki z oddziałami internistycznymi i kardiologicznymi, aby dzielić się i wymieniać wiedzą oraz doświadczeniem w leczeniu skrajnej niewydolności serca. Jest to choroba, która coraz częściej występuje na świecie.
Zapoczątkowana ścisła współpraca ze szpitalami z województwa małopolskiego w kontekście możliwości kwalifikowania pacjentów poprzez „Heart Faliure Team” pokazuje, jak ważna jest to inicjatywa.
Wielokierunkowe działania oraz zaangażowanie całego Zespołu Przeszczepowego przynoszą widoczne efekty w zwiększeniu ilości transplantacji i implantacji „pomp serca” LVAD.
– Całe szczęście, że pomimo trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2 i infekcji COVID-19, kiedy odnotowujemy drastyczny spadek potencjalnych dawców, rzesza ludzi wkłada wielkie pokłady energii w nieprzerwany rozwój Programu Transplantacji w Polsce i dawcy narządów są zgłaszani, choć przecież wiele oddziałów intensywnej terapii w kraju zajmuje się obecnie przede wszystkim leczeniem pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19. – dodaje piel. Ania Krupa-Hübner, Koordynator Transplantologii.
Dotychczasowe dziewięć przeszczepów to dziewięć wyjątkowych historii pacjentów. Każda z nich zakończyła się pomyślnie. Pisaliśmy wcześniej, jak trudne chwile przeżywali oni zarówno z powodu choroby, później kwalifikacji, często długiego oczekiwania na przeszczep, jak i wreszcie upragnionego powrotu do zdrowia.
– Kilka miesięcy roku, choć trudne dla nas wszystkich przez wiele różnych pandemicznych obostrzeń, napawają optymizmem. Odbył się dziewiąty przeszczep serca, a to dopiero początek maja. Dziewięcioro uratowanych pacjentów i dokładamy nieprzerwanych starań, aby kolejnym chorym uratować zdrowie i życie. Ogromną radość i wiarę w to, co robimy, przynosi widok pacjenta, który przychodzi do nas na kontrolę i niekiedy z trudem go poznajemy, ponieważ wygląda o kilka lub kilkanaście lat młodziej i jest w doskonałej kondycji! Każdy powrót do codzienności pacjenta, do jego życia sprzed choroby i normalnej aktywności to nasz wspólny wielki sukces i siła, aby działać na przyszłość. – podkreśla rat. med. Michał Kaleta, Koordynator Transplantologii i VAD (Mechanicznego Wspomagania Krążenia).
Transplantacje zawsze są kilkunastogodzinną ciężką pracą. Nie tylko logistyczną. Niezbędna jest odpowiednia współpraca pomiędzy wieloma specjalistami. Należy wraz z innymi ośrodkami koordynować czas pobrania narządu. Konieczne jest zorganizowanie gotowości bloku operacyjnego, czyli m.in. zespołu perfuzjonistów, instrumentariuszek, anestezjologów, ale także kierowców karetki. Nie można zapominać o zleceniu oraz dopilnowaniu właściwych badań przed operacją, sprawdzeniu wyników kandydata, analizie wyników dawcy, a nawet weryfikacji prognozy pogody, kiedy brany jest pod uwagę transport lotniczy. Jest nam niezmiernie miło i to wielki zaszczyt, że jeśli tylko warunki pogodowe są odpowiednie, to zawsze w dyspozycji pozostaje 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Balic, która w sposób perfekcyjny i bezpieczny dostarcza nasz Zespół w różne zakątki Polski
– Ważną częścią naszej działalności oprócz transplantacji są także „pompy serca” LVAD, czyli najnowocześniejsze na świecie układy mechanicznego wspomagania serca. Od początku roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, przeprowadziliśmy już 6 implantacji LVAD u skrajnie chorych pacjentów, a liczba wszystkich implantacji to 96! „Pompy serca” są niejako formą alternatywy, kiedy nie ma możliwości wykonania przeszczepu serca u pacjenta, ale równie skutecznie potrafią pacjentom przywrócić zdrowie i poprawić ich kondycje. – dodaje dr n. med. Grzegorz Wasilewski, Zastępca Kierownika Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.
Pandemia COVID-19 nie sprawiła, że inne choroby przestały występować, a chorzy z oddziałów kardiologii oraz kardiochirurgii nie potrzebują opieki. SARS-CoV-2 dotknął również polską transplantologię. Wykonywanie przeszczepów w czasach pandemii jest bardzo trudne, ale wspólnymi siłami, nie jest niemożliwe.