Osoba wykonująca wymaz COVID-19

Walka z COVID-19 podczas III fali epidemii

Podczas trwania trzeciej fali COVID-19 zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, zapewnił 109 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2.  Hospitalizowane są osoby dorosłe oraz dzieci.

Dysponowaliśmy 27 stanowiskami wyposażonymi w łóżka respiratorowe. Nasz szpital jest drugą placówką w Małopolsce pod względem liczby łóżek przeznaczonych dla zakażonych pacjentów.

Ratowanie zdrowia i życia pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19 odbywało się na 4 oddziałach naszego Szpitala, które w całości zostały przekształcone na oddziały do walki z wirusem:

  • Oddział Szybkiej Diagnostyki,
  • Oddział Kliniczny Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego,
  • Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej,
  • III Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pozostałe oddziały szpitalne pełniły funkcję zabezpieczającą i w razie potrzeby przyjmowały osoby ze zdiagnozowanym zakażeniem SARS-CoV-2.

Oddział Chorób Płuc z Pododdziałem Onkologicznym, który zapewniał podczas trwania III fali 18 łóżek dla pacjentów z COVID-19 z dniem 4.05.2021 uzyskał możliwość „odmrożenia” łóżek covidowych, które zostały przeznaczone dla pacjentów ze schorzeniami płucnymi oraz nowotworowymi (z negatywnym wynikiem w kierunku zakażenia COVID-19).

W województwie małopolskim działa izolatorium, które mieści się w hotelu WM Hotel System w Krakowie. Jest ono prowadzone przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Na terenie Szpitala znajdują się dwa punkty wymazowe – stacjonarny oraz mobilny punkt pobrań „drive-thru”.

Pobieranie wymazów w punkcie drive. Fot. Elżbieta Skoczek

Od 5 lutego 2021 roku dla podmiotów zewnętrznych i kontrahentów Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wykonuje diagnostykę molekularną PCR w kierunku UK-variant B.1.1.7 SARS Co-V-2.

Pobieranie wymazów w punkcie stacjonarnym. Fot. Elżbieta Skoczek

Od początku uruchomienia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, zostaliśmy zakwalifikowani, jako szpital węzłowy, tj. prowadzący punkt szczepień, w tym także szczepień populacyjnych.

Do 5 maja 2021 roku w naszym szpitalu podano ponad 14 tysięcy dawek szczepionek.

W związku z utrzymującym się stanem epidemii, w celu minimalizacji ryzyka transmisji wirusa, przypominamy o obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie Szpitala!