Stopklatka z materiału telewizyjnego z lek. Anna Rzucidlo-Hymczak

Lek. med. Anna Rzucidło-Hymczak o szczepieniu dzieci i młodzieży oraz zespole zapalnym

Czy w Polsce będą szczepione dzieci powyżej 12 roku życia? Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Szczegóły Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić pod koniec miesiąca, gdy zostanie ogłoszona deklaracja Europejskiej Agencji Leków odnośnie do bezpieczeństwa szczepionki Pfizer dla dzieci.
Eksperci nie mają wątpliwości, jeśli będzie zezwolenie na szczepienia dla dzieci to najlepiej wykonać to przed nowym rokiem szkolnym.
Lek. med. Anna Rzucidło-Hymczak, zastępca Kierownika Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, była gościem programu informacyjnego „Kronika”.
– „Jako rodzic, zaszczepiłabym swoje dzieci”.
Oddział, na którym na co dzień pracuje lek. med. Anna Rzucidło-Hymczak, zajmuje się leczeniem dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19, które wymagały hospitalizacji i tlenoterapii.
Zastępca Kierownika Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej, zwróciła uwagę na problem, jakim jest wieloukładowy zespół zapalny (PIMS-TS) występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem, w związku z którym ponownie pojawia się początkowo gorączka, objawy ze strony układu pokarmowego, wysypka, zapalenie spojówek.
Choroba nierzadko wykazuje zdradliwy i utajony przebieg, który wykrywa się dopiero w specjalistycznych badaniach obrazowych. Diagnozą często są zaawansowane zmiany w płucach. Zdarza się, że choroba niszczy nawet 75% płuc dziecka i doprowadza do uszkodzenia serca– to znaczenie wydłuża pobyt małych pacjentów w placówkach szpitalnych, a opuszczenie szpitalnych murów wcale nie oznacza końca batalii o zdrowie.

https://krakow.tvp.pl/53697344/07052021-2130 (od 5:15 min)