kolorowe zdjęcie pokazujące salę chorych i fizjoterapeutę obsługującego urządzenie medyczne

O roli fizjoterapeuty w leczeniu pacjentów

Marcin Wilczyński, fizjoterapeuta pracujący na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w naszym Szpitalu.

– Pracuję na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, w którym przebywają pacjenci po zabiegach kardiochirurgicznych (by-pass’y, zastawki, tętniaki oraz przeszczepy i pompy LVAD) oraz osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia. Praca fizjoterapeuty tu  polega głównie na profilaktyce powikłań ze strony układu oddechowego. Jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla pacjentów jest rozwinięcie się zapalenia płuc. Przygotowujemy pacjentów do zabiegu wcześniej, w przychodni, ucząc ich poprawnego wykonywania ćwiczeń oddechowych. Obsługujemy także aparaty NIV (do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej), które umożliwiają odpowiednie utlenowanie krwi i rozprężenie płuc pacjentów.
Podczas całego pobytu pacjenta w szpitalu dbamy o jego higieną drzewa oskrzelowego, wspomagamy odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym pacjentów. Stosujemy odpowiednie ćwiczenia, oklepywanie lub – jeśli jest taka konieczność, stosujemy aparaturę medyczną.

Po operacji uczymy pacjentów jak bezpiecznie wykonać pierwsze ruchy w obrębie łóżka. Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu chorego, by jak najszybciej mógł wrócić do normalnego funkcjonowania i podjęcia dalszej rehabilitacji kardiologicznej. Naszą rolą przed, jak i po zabiegach jest uświadomienie pacjentom, jakie ograniczenia ruchowe pojawią się zabiegu operacyjnym, jakich ruchów przez pewien krótki okres nie będą mogli wykonywać.

Dzięki rehabilitacji pacjenci, którzy opuszczają oddział anestezjologii i intensywnej terapii i przebywają na dedykowanym im (w zależności od choroby) oddziale, z dnia na dzień coraz mniej odczuwają negatywne skutki narkozy i ustępuje u nich ból pooperacyjny.
Jako fizjoterapeuci wykorzystujemy to i wprowadzamy coraz bardziej złożone i wymagające ćwiczenia, aby jak najszybciej usprawnić chorych, by mogli opuścić szpital i kontynuować rehabilitację w sanatorium.

Ważne jest, aby pacjenci kardiologiczni także po zakończonym pobycie sanatoryjnym kontynuowali ćwiczenia i aktywność fizyczną. Specjalne zestawy ćwiczeń pomagają im wówczas cieszyć się jak najdłużej zdrowiem.
Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią o konieczności angażowania się w wysiłek o przynajmniej umiarkowanym natężeniu, minimum 3 razy w tygodniu, minimum 30 min.
Dla zwiększenia świadomości potrzeby ruchu i ukierunkowania pacjentów na konkretne ćwiczenia wyposażamy pacjentów w poradnik z przykładowym zestawem ćwiczeń i zaleceniami pooperacyjnymi, który przygotowały dr n.kf Agnieszka Piwoda oraz mgr Beata Jastrzębska.

Oczywiście korzystniej byłoby zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca niż poddawać się leczeniu operacyjnemu. By zapobiec temu trzeba dbać o to przez całe życie, od młodości do starości: odpowiednio się odżywiać i nie unikać ruchu. Oczywiście wiele chorób ma podłoże genetyczne. Jednak w każdym przypadku aktywność fizyczna, ćwiczenia, które nie obciążają organizmu pomagają w zapobieganiu i leczeniu.

kolorowe zdjęcie Marcin Wilczyński

Marcin Wilczyński, fizjoterapeuta w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II , fot. Elżbieta Skoczek

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II pracuję już prawie 5 lat.
Miejsce to umożliwia mi ciągły rozwój. Wprowadzamy nowe procedury medyczne, poznajemy nowe sposoby leczenia.

Dzięki powołanemu w 2021 roku Funduszowi Szkoleniowemu mogłem uczestniczyć w specjalistycznym szkoleniu z zakresu funkcjonalnej terapii manualnej. Dało mi ono praktyczną wiedzę, jak w prosty i szybki sposób, stosując odpowiedni ciąg zabiegów można poprawić ruchomości stawów i zmniejszyć tym samym bolesności w kończynach i tułowiu pacjentów.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów stworzyła platformę szkoleniową Fizja, w której odbyłem już ponad 50 szkoleń m.in. z zakresu pulmonologii, kardiologii i neurologii. To pomaga w codziennej pracy, by jak najlepiej pomagać chorym wrócić do aktywności bez bólu.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II wspiera Krajową Izbę Fizjoterapeutów w przygotowywaniu szkoleń na platformę.