Przeszkolne drzwi prowadzące do Odcinka Transplantologii

Nasz Szpital jako jedyny ośrodek w Małopolsce wykonuje transplantacje serca, a także implantacje urządzeń (pomp) mechanicznego układu wspomagania lewej komory serca LVAD

Nasz Szpital jako jedyny ośrodek w Małopolsce wykonuje transplantacje serca, a także implantacje urządzeń (pomp) mechanicznego układu wspomagania lewej komory serca LVAD.

Od 35 lat wykonaliśmy już ponad 635 przeszczepów serca i 120 wszczepień pomp!

Magazyn Medyczny TVP3 Kraków przygotował materiał o systemie wspomagania lewokomorowego (LVAD), który wyręcza niewydolną komorę serca w pompowaniu krwi. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem: https://krakow.tvp.pl/1369179/magazyn-medyczny.

„Kandydatami do tego typu zabiegów są pacjenci, u których podobnie jak w przypadku transplantacji serca wykorzystano inne możliwości leczenia, a w obrazie klinicznym dominuje skrajna, zaawansowana niewydolność serca, która prowadzi w przypadku nieleczenia nawet do śmierci pacjenta” – mówi dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, Kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

W nagraniu wzięli udział specjaliści z naszego Szpitala: dr Grzegorz Wasilewski (Zastępca Kierownika Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia), prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak (Kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii), dr n. med. Izabela Górkiewicz-Kot (Odcinek Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia), a także nasi pacjenci po transplantacji i retransplantacji serca i implantacji pomp LVAD.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia, która ratuje życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów: nerek, serca, wątroby, płuc, trzustki. Leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy wysokiej świadomości społeczeństwa oraz przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów.