Kolorowy witraż z sercem w Pawilonie M-V

29 września -Światowy Dzień Serca

Nasi specjaliści każdego dnia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II ratują ludzkie zdrowie i życie. Nasze Oddziały Szpitalne związane z leczeniem kardiologicznym, kardiochirurgicznym oraz transplantologią:

• Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii,
  • Oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego,
  • Oddział Kliniczny Elektrokardiologii,
  • Oddział Kliniczny Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego,
  • Oddział Szybkiej Diagnostyki,
  • Oddział Kliniczny Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Każdy z Oddziałów w swoich zasobach diagnostycznych ma specjalistyczne pracownie m.in.: Pracownie Elektrofizjologii, Pracownie Echokardiograficzne, Pracownie Prób Wysiłkowych, Ośrodek Diagnostyki Leczenia Omdleń, Ośrodek Telekonsultacji Specjalistycznych. Nasz Szpital konsultuje pacjentów kardiologicznych w Specjalistycznej Przychodni Kardiologiczno-Kardiochirurgicznej.

Witraż znajdujący się w naszym Szpitalu

W tym roku data obchodów Światowego Dnia Serca zbiega się XXV jubileuszowym Międzynarodowym Kongresem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Motywem przewodnim kongresu jest hasło „Kardiologia nadal najwyższym priorytetem”, a mottem „Serce nie zaczeka”.

Podczas konferencji poruszane są najważniejsze tematy z dziedziny kardiologii, odbywają się dyskusję o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach oraz metodach diagnostycznych.

Wśród najwybitniejszych klinicystów uczestniczących w kongresie są nasi pracownicy m.in. prof. dr hab. n. med. Anetta Undas, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos,  prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, prof. UJ dr hab. n. med. Andrzej Gackowski, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć.

Wszystkim pracownikom naszego Szpitala, którzy na co dzień związani są z dziedzinami kardiologii – kardiologom, kardiochirurgom, transplantologom i diagnostom życzymy wszystkiego dobrego oraz samych sukcesów!

W Polsce święto Dnia Serca organizowane jest od 2002 roku, a patronat obejmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

W tym dniu chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki chorób serca. Warto zadbać o zdrowy styl życia – regularną aktywność fizyczną, prawidłowe odżywanie oraz rzucenie palenia.

Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego.

Główne czynniki ryzyka to:

• nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • wysokie spożycie alkoholu,
  • nieprawidłowy poziom cholesterolu,
  • palenie tytoniu,
  • niewłaściwa dieta,
  • mała aktywność fizyczna.
Choroby serca i naczyń są w dużej mierze do uniknięcia, jeśli główne czynnik ryzyka: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom glukozy we krwi, palenie wyrobów tytoniowych, spożywanie alkoholu i nadwaga będą zmniejszone. Warto zadbać o zdrowy styl życia – regularną aktywność fizyczną oraz prawidłowe odżywianie.