Zespół transplantacji podczas przeszczepu serca

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Kiedy dzisiaj myślimy o transplantacji narządów jako najlepszej metodzie leczenia skrajnych niewydolności np. serca, płuc czy nerek, to warto wspomnieć, że mimo dzisiejszych rozmaitych trudności, możemy pomagać naszym pacjentom na wyjątkowym poziomie medycyny, korzystając z bogatych i przełomowych doświadczeń wybitnych pionierów polskiej transplantologii.

W Polsce ta wyjątkowa historia medycyny rozpoczęła się od wykonanej z powodzeniem operacji przeszczepienia nerki pobranej od zmarłego dawcy 26 stycznia 1966 roku przez Zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego z Akademii Medycznej w Warszawie.

W naszym Szpitalu pierwszy przeszczep serca przeprowadził wybitny kardiochirurg, prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z Zespołem w nocy 21 października 1988. Od tamtej pory, taka możliwość leczenia skrajnej niewydolności serca stała się wyjątkowo ważną częścią działalności Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego, a w Program Transplantacji zaangażowanych było przez te wszystkie lata i jest nadal wiele Osób. Z dumą możemy przypomnieć, że troską o wyzdrowienie dzięki przeszczepieniu serca udało nam się obdarzyć od 1988 roku do dzisiaj 633 pacjentów.

Zespół transplantacyjny podczas przeszczepu serca

W ramach corocznej statystyki – kilka ciekawostek z 2022 roku:

– wykonaliśmy 16 transplantacji serca,

– przeprowadziliśmy 15 implantacji układów LVAD (razem już 120),

– w ramach „Akcji Serce” korzystaliśmy z transportu lotniczego 8. Bazy Lotnictwa Transportowego przy użyciu samolotów: M- 28/PT/GC, C- 295 M CASA, M-28B/PT „Glass cockpit” oraz 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i pierwszy raz korzystaliśmy z transportu Lotników Policyjnych przy użyciu śmigłowca Bell-407 GXi Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP,

Policyjny śigłowiec podczas koordynacji transplantacji serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

Baza lotnicza podczas koordynacji transplantacji serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

Helikopter podczas transplantacji serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

– zorganizowaliśmy kolejne 2 edycje Narady „Heart Failure Team” dotyczące aktualnych możliwości chirurgicznego leczenia skrajnej niewydolności serca dla Ośrodków współpracujących, tym razem z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego,

– na łączach telefonicznych spędziliśmy ok. 945 000 min. w celu prawidłowej koordynacji transplantacji.

Zespół lekarzy podczas transplantacji serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

Zespół Transplantacyjny Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II przekazuje w Ogólnopolskim Dniu Transplantacji  słowa uznania i wielkiej wdzięczności wszystkim zaangażowanym w Program Transplantacji Serca w naszym Szpitalu. Nie zapominamy, o żadnej Osobie, która niekiedy niezauważenie dokładała swój czas, umiejętności, doświadczenie i siły, aby pomóc naszym pacjentom. Przesyłamy wyrazy serdeczności dla Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT” w Warszawie i Ośrodków, z którymi za jego pośrednictwem też przez miniony rok współpracowaliśmy.

Operacja przeszczepu serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

Ogólnopolski Dzień Transplantacji to dobra okazja, aby edukować społeczeństwo. Dziedzina transplantologii nie ma szans na dalszy rozwój bez akceptacji społeczeństwa. Według polskiego prawa każda zmarła osoba może być uznana za potencjalnego dawcę tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. W praktyce to jednak rodzina najczęściej decyduje o tej możliwości. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu.

Zespół podczas przeprowadzania zabiegu przeszczepienia serca

Fot. rat. med. Michał Kaleta

I nieprzerwanie zachęcamy, Tak dla Transplantacji!