Transplantacja serca, sala operacyjna

Pierwsza transplantacja serca w 2021 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym!

Zaangażowanie kilkunastu osób Zespołu Przeszczepowego, ze wsparciem Lotników z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic, zakończone udaną operacją ratującą życie bardzo młodego mężczyzny – to wydarzenia z nocy z piątku na sobotę (08.01./09.01.2021 roku).

Walka o życie młodego pacjenta rozpoczęła się w Sylwestra, kiedy to trafił do naszej Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w stanie krytycznym. Konieczne było zastosowanie pozaustrojowego wspomagania ECMO. Po pełnej diagnostyce został zakwalifikowany do transplantacji serca i oczekiwał na pilnej liście biorców Poltransplantu. Zgłoszenie o potencjalnym dawcy wpłynęło w nocy 8 stycznia i od tej pory rozpoczęła się ogromna praca wielu osób tylko w jednym celu – udanego przeszczepu serca.

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, rat. med. Michał Kaleta i Zespół Anestezjologiczny pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Rafała Drwiły wraz z całym doskonałym zespołem Instrumentariuszek i Perfuzjonistów przeprowadził operację transplantacji serca, która zakończyła się w sobotni wieczór.

– Operacja przeszczepu serca była ostatnim ratunkiem dla tego młodego człowieka. Bez niej nie przeżyłby już najbliższych dni. – wyjaśnia Kierownik Zespołu Przeszczepowego i Odc. Transplantologii, Dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

-Współpraca Lotników z Balic w tak skomplikowanym procesie koordynacji transplantacji to zawsze istotne wsparcie dla nas, ponieważ zdecydowanie skraca tak ważny czas dotarcia narządów do ośrodka przeszczepiającego. I co najważniejsze, cały ten proces jest możliwy dzięki zaangażowaniu i porozumieniu kilkunastu osób, które gotowe są na taką pomoc o każdej porze dnia i nocy. –dodaje Koordynator Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, rat. med. Michał Kaleta.

Początek Nowego Roku 2021 rozpoczął się w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II także od dwóch implantacji „pomp serca” LVAD u skrajnie chorych pacjentów, a zwieńczeniem pierwszych dni stycznia 2021 roku był właśnie zabieg przeszczepu serca.

kolorowe zdjecie instrumentariuszki we wnętrzu samolotu

na zdjęciu: instrumentariuszki z naszego szpitala Justyna Kosmala i Bożena Chmielnicka w samolocie CASA przed wylotem z Krakowa do Warszawy. Lecą po serce.

Informacja o przeszczepie pojawiła się w Wiadomościach TVP 1 (początek w pliku: 10:30)

Informacja w TVP