Operacja przeszczepienia serca

Rocznica pierwszej na świecie udanej transplantacji serca, a u nas już 25 przeszczepów serca w 2021 roku!

Dzisiaj obchodzimy rocznicę pierwszej na świecie udanej transplantacji serca.  54 lata temu (3 grudnia 1967 roku) zespół chirurga Christiaana Barnarda dokonał tej innowacyjnej operacji. Biorcą narządu był Louis Washkansky.

Operacja odbyła się w Szpitalu Groote Schuur w Kapsztadzie (miasto w Południowej Afryce). Utalentowany chirurg podjął się jednego z największych wyzwań w historii medycyny – przeprowadził transplantację serca.

Zabieg po raz pierwszy na świecie – zakończył się powodzeniem pacjent przeżył. Wydarzenie okazało się niezwykłym sukcesem i zainspirowało kolejnych naśladowców na całym świecie. Polscy lekarze bardzo szybko podjęli się przeprowadzania podobnych operacji, a 12 października 1988 roku w naszym Szpitalu, w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii dokonano pierwszej transplantacji serca u mężczyzny, którego serce było w pełni wydolne przez blisko 13 lat!

Zespołem przeprowadzającym operację kierował prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak we współpracy z prof. dr hab. n. med. Jerzym Sadowskim. Od tego momentu kontynuowany jest program transplantacji serca w naszym Szpitalu i jest integralną częścią chirurgicznych metod leczenia chorób serca.

Prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z prof. dr hab. n. med. Wiesławą Piwowarską

Prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z prof. dr hab. n. med. Wiesławą Piwowarską. fot. Paweł Mazur

Dokonanie tego zabiegu było dziełem całego zespołu – kardiochirurgów, kardiologów, kardioanestezjologów, perfuzjonistów i pielęgniarek.

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Dziatkowiak jest współtwórcą polskiej transplantologii. Dzięki niemu od 1988 roku w Krakowie wykonuje się przeszczepy serca w naszym Szpitalu, a wykonano ich od 1988 roku blisko 600!

Operacja transplantacji serca

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski. Fot. Michał Kaleta.

Obecnie w naszym Szpitalu transplantacji serca dokonują specjaliści pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Bogusława Kapelaka, a Odcinkiem Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia kieruje dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

Operacja przeszczepienia serca

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski. Fot. Michał Kaleta.

Od początku 2021 roku do dzisiaj – pomimo trwania pandemii COVID-19 – udało się przeprowadzić już 25 transplantacji serca!

W naszym Szpitalu  przeprowadzanych jest wiele pionierskich zabiegów kardiochirurgicznych. Oddziały związane z kardiologią są doskonale wyposażone, wciąż udoskonalane oraz wdrażające najnowsze osiągnięcia technologiczne i naukowe.

Udzielamy i zapewniamy opiekę na najwyższym możliwym poziomie w zakresie wszystkich specjalności z obszaru kardiologii i kardiochirurgii.

 

Gazeta Krakowska +, „Moim zdaniem. Transplantacje serca po ponad pół wieku”.