Sekretariat
czynny od 7.00 do 14.35
tel. 12 614 32 03
fax: 12 614 25 25
Oddział zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dysponuje 74 łóżkami, 6 salami operacyjnymi z laminarnym napływem jałowego powietrza, dedykowanymi operacjom serca i operacjom naczyniowym, z pokojami przygotowawczymi, z pełnym zabezpieczeniem całodobowym oraz innowacyjną, pierwszą w Polsce tzw. „salą hybrydową” do małoinwazyjnych zabiegów na sercu we współpracy z kardiologami interwencyjnymi.
Zespół lekarsko-pielęgniarski prowadzi całodobowy dyżur zapewniając natychmiastową pomoc dla chorych wymagających operacji serca w trybie pilnym oraz zapewnia kompleksową opiekę kardiochirurgiczną dla mieszkańców województwa małopolskiego, jak również przyjmuje pacjentów kierowanych z całej Polski i ośrodków zagranicznych.
Są to wszystkie rodzaje operacji serca i dużych naczyń oraz transplantacje. Do tej pory wykonano ponad 40 000 operacji, a także 516 przeszczepów serca, co stawia nas na pierwszym miejscu w kraju i zapewnia wysoką pozycję wśród ośrodków uniwersyteckich w Europie. Co roku wykonuje się ok. 2500 skomplikowanych zabiegów operacyjnych i operacji, głównie w krążeniu pozaustrojowym, a także największą w Polsce ilość niezwykle trudnych operacji tętniaków aorty. Zespół uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych.
Pacjenci Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii jako jedyni w Polsce objęci są całodobową opieką rehabilitacyjną, co znacząco wpływa na skrócenie czasu rekonwalescencji pooperacyjnej. Usprawnianiem chorych zajmuje się zespół wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów, dostosowujących proces usprawniania do aktualnego stanu pacjenta. Etap szpitalny kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej (KRK) podzielony jest na trzy okresy: przygotowanie przedoperacyjne chorych, fizjoterapia pooperacyjna w oddziale Intensywnej Terapii oraz oddziale Chirurgii Pooperacyjnej. Rehabilitacja oparta jest na najnowszych metodach i technikach terapeutycznych (PNF, terapia manualna, Mc Kenzie, NDT-Bobath, kinesiotaping), zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego do terapii oddechowej (NIV, cough assist, hi-flow) oraz edukacji prozdrowotnej. Proces ukierunkowany jest na szybkie usprawnianie funkcji oddechowych i motorycznych. Możliwa jest również kontynuacja procesu fizjoterapii w trybie ambulatoryjnym (wczesna ambulatoryjna rehabilitacja kardiologiczna) w oddziale dziennym. Szczególną uwagę w Klinice zwraca się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez system szkoleń, kursów i specjalizacji oraz działalność naukową. Członkowie zespołu prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów fizjoterapii UJ i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz studentów Wydziału Lekarskiego CM UJ. Prowadzą praktyki dla studentów fizjoterapii oraz szkolenia podyplomowe dla osób specjalizujących z zakresu fizjoterapii. Pracujemy w oparciu
o światowe standardy opracowane przez Polskie, Europejskie i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Drogi Pacjencie,
weź sprawy w swoje ręce i przygotuj się do operacji!
Podczas wizyty w Poradni Prehabilitacji fizjoterapeuta zaleci ćwiczenia fizyczne odpowiednie dla Ciebie. Ta ulotka ułatwi Ci przygotowanie do operacji. Zawiera ona ćwiczenia ogólnousprawniające, rozciągające* oraz trening Buergera dla pacjentów z miażdżycą tętnic kończyn dolnych. Ćwiczenia przedstawione w tej ulotce wraz z ćwiczeniami oddechowymi z ”Poradnika dla Pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych” pozwolą Ci doskonale przygotować się fizycznie do operacji kardiochirurgicznej i skrócić czas pobytu w szpitalu.
Jeśli masz ochotę, zachęcamy Cię do zapoznania się z rozbudowaną wersją tej samej ulotki, którą znajdziesz na stronie szpitala w zakładce Poradnia Prehabilitacyjna.
* Ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową są przeciwskazane po zabiegu, do czasu zrośnięcia się mostka.
Zespół Psychologów Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii istnieje od 1984 roku. Wspiera psychologicznie pacjentów kardiochirurgicznych przed i po operacji. Zajmuje się diagnozą i terapią psychologiczną, przygotowaniem psychologicznym do operacji kardiochirurgicznej i rekonwalescencji pozabiegowej. W ramach wtórnej prewencji chorób układu krążenia podaje informacje o profilaktyce miażdżycy, zdrowym stylu życia oraz zasadach leczenia przeciwzakrzepowego. Opieką objęci są nie tylko pacjenci, ale także w razie potrzeby ich rodziny. Zespół Psychologów prowadzi badania naukowe, udokumentowane licznymi wystąpieniami na konferencjach naukowych, również międzynarodowych. Zajmuje się pracą dydaktyczną – szkoli studentów Instytutu Psychologii UJ, Wydziału lekarskiego CM UJ, prowadzi szkolenia podyplomowe specjalizujących się psychologów (I i II stopień specjalizacji z psychologii klinicznej). Psychologowie Zespołu pracują w Oddziale i ambulatorium, konsultują pacjentów na oddziałach Szpitala im. Jana Pawła II. Współpracują z Klubami Pacjentów.
Ponadto Klinika ściśle współpracuje, otrzymując pomoc i prowadząc szeroką działalność na rzecz pacjentów z: