Kolorowe zdjęcie dr n. med. Anna Prokop-Staszecka w gabinecie

dr n. med. Anna Prokop-Staszecka ordynator Oddziału Chorób Płuc z Pododdziałem Onkologicznym w programie „Tematy dnia”

Gościem programu „Tematy dnia” (TVP3 Kraków) w dniu 27 kwietnia 2021 była dr n. med. Anna Prokop-Staszecka – ordynator Oddziału Chorób Płuc z Pododdziałem Onkologicznym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Rozmowa dotyczyła m.in. odmrażania łóżek covidowych. Jest to przywracanie miejsc szpitalnych na potrzeby leczenia pacjentów bez stwierdzonego zakażenia COVID-19.

Dr n. med. Anna Prokop – Staszecka zwróciła uwagę, że pacjenci oczekują funkcjonowania wszystkich placówek medycznych na zasadach sprzed pojawienia się COVID-19 w naszym kraju. Zaapelowała, aby nie bać się wizyt osobistych w placówkach medycznych  i nie polegać jedynie na konsultacjach telefonicznych, kiedy objawy chorobowe się nasilają lub zaordynowane leczenie nie przynosi odpowiednich skutków.

Pacjenci coraz częściej zgłaszają się do lekarzy, kiedy objawy chorobowe są już bardzo zaawansowane. Trzeba mieć świadomość, że schorzenia związane z płucami nie mogą czekać, a w szczególności trzeba pamiętać o chorobach nowotworowych.

Dr n. med. Anna Prokop – Staszecka w programie opowiedziała o występujących dolegliwościach związanych z zespołem pocovidowym. Choroba COVID-19 może zostawiać po sobie ślady w wielu narządach w naszych organizmach. Wirus SARS-CoV-2 jest nieprzewidywalny oraz łatwo i szybko mutuje. Świadczą o tym nowe warianty, które pojawiały się już np. w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Afryce Południowej, a obecnie w Indiach.

Oczywiście ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Należy myć ręce, zachowywać dystans, używać odpowiednich maseczek.

Dr n. med. Anna Prokop – Staszecka  jest specjalistą I i II stopnia chorób wewnętrznych, specjalistą II stopnia z pulmonologii, a także I stopnia z mikrobiologii i serologii

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia