Logo projektu pomyśl o mózgu. Grafika żarówki z mózgiem

Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization), aby uświadamiać społeczeństwu skalę zachorowalności oraz  mówić o przyczynach, objawach i  skutkach tej choroby oraz o metodach jej zapobiegania i leczenia.

Pomyśl o mózgu

Udar jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu u osób dorosłych. Warto znać czynniki, które zwiększają jego ryzyko oraz objawy, bo może to uratować komuś życie!

  • Kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni,
  • paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg,
  • problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach,
  • ból głowy,
  • kłopoty z chodzeniem.

Większości udarów mózgu można zapobiec dzięki modyfikacji stylu życia. Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru, a na które mamy realny wpływ. To np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, nadmierny poziom cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, brak ruchu, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.

Na stronie internetowej: www.pomyslomozgu.pl znajdą Państwo ciekawe artykuły na temat profilaktyki, a także informacje, jak można wziąć udział w projekcie „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”, który jest realizowany przez nasz Szpital.