Logo projektu pomyśl o mózgu. Grafika żarówki z mózgiem

18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Realizujemy program edukacyjny „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”

18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu, który w Europie świętujemy od 1998 roku.

Mózg, jest jednym z najważniejszych narządów w naszym ciele. Ma bardzo skomplikowaną budowę. Mózgowie (pień mózgu, mózg, móżdżek) oraz rdzeń kręgowy tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie.

W naszym Szpitalu realizowany jest program edukacyjny „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”.

Plakat projektu "pomyśl o mózgu"

Czego dotyczy projekt?

Przeciętnie co 8 minut kolejna osoba dostaje udaru mózgu. Ryzyko zachorowania wynika wprost ze złego trybu życia, jaki większość z nas prowadzi. Program edukacyjny dedykowany jest dla osób narażonych na zachorowanie na udar mózgu, czyli dla każdego. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się – czym jest udar mózgu, jakie są objawy i jak można pomóc osobie chorej. Duża część zajęć poświęcona będzie kwestiom profilaktyki udaru, takim jak dieta i aktywność fizycznej. Regularne spotkania prowadzone przez psychologa ułatwią uczestnikom podjęcie walki z czynnikami ryzyka udaru. Zajęcia prowadzone są w formie online w postaci wykładów.

Kogo dotyczy?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką profilaktyki udaru mózgu, szczególnie osoby w wieku 40-65 lat. Spotkania mają charakter otwarty, tzn. może w nich uczestniczyć każdy.

Gdzie?

W dobie pandemii Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II proponuje Państwu zorganizowanie zajęć w formie online, które w dogodnym, wcześniej ustalonym terminie zostałyby dla zainteresowanych przeprowadzone w formie zdalnej.

Nasza kadra

Szkolenia prowadzą lekarze, psycholodzy, dietetycy, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści. Wszyscy trenerzy posiadają duże doświadczenie w działalności dydaktycznej.

Tematy

W przypadku szkoleń prowadzonych w zakładach pracy tematy szkoleń mogą być wcześniej uzgodnione z Organizatorami. Poniżej przedstawiamy przykładowe tematy dotychczasowych szkoleń:

  • „Przyczyny i czynniki ryzyka udaru mózgu”
  • „Objawy udaru mózgu”
  • „Niebezpieczny sen”
  • „TIA – ostatnie ostrzeżenie przed udarem”
  • „Motywacja do zmian w kierunku profilaktyki udaru mózgu”
  • „Glukoza: paliwo i trucizna”
  • „Zdrowy tryb życia – osiąganie celów”
  • „Sprawdź, czy masz prawidłową masę ciała”

Doświadczenie

Projekt realizowany jest od 2017 roku. Dotychczasowe szkolenia odbywały się m.in. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Urzędzie Statystycznym w Krakowie oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Koszty

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Program edukacyjny jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas trwania

Szkolenie trwa godzinę, podczas której przekazane są wszelkie informacje pomocne w walce z zagrożeniem, jakim jest udar mózgu.

Kontakt

Małopolskie Centrum Diagnostyki, Prewencji i Leczenia Udarów Mózgu

Ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków

p. Sławomir Wojtanek, tel. 504 299 306, e-mail: