Logo projektu pomyśl o mózgu. Grafika żarówki z mózgiem

10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

W drugi wtorek maja przypada Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.

Udar jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 60 -70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera.

Najważniejsze jest rozpoznanie pierwszych symptomów tej choroby, gdyż dla chorego liczy się każda minuta. W wielu przypadkach udar mózgu jest stanem zagrażającym życiu i wymaga bezwzględnej hospitalizacji.

Udary mózgu dzielimy na dwa główne typy: niedokrwienny (ok. 80%) i krwotoczny (ok. 15%). Objawy w zależności od rozległości oraz lokalizacji miejsca uszkodzenia mózgu mogą się różnić.

Symptomy, których nie wolno lekceważyć to;

  • silniejszy ból głowy,
  • nagłe zawroty głowy z nudnościami i wymiotami,
  • drętwienie jednej z kończyn (nie można poruszać nogą lub ręką),
  • zaburzenia widzenia (widzenie niewyraźne lub podwójne),
  • niewyraźna i spowolniona mowa, lekko opadający kącik ust (asymetria twarzy).

Udaru można uniknąć lub ograniczyć jego występowanie poprzez właściwy styl życia, prawidłową dietę, aktywność ruchową, wypoczynek i odpowiednie leczenie np. arytmii, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Profilaktyka ma ogromne znaczenie!

W naszym Szpitalu od 2017 roku realizowany jest program edukacyjny „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”. Na stronie internetowej: www.pomyslomozgu.pl znajdą Państwo ciekawe artykuły na temat udaru mózgu, a także informacje jak się przed nim skutecznie chronić.

Plakat projektu "pomyśl o mózgu"