29 października – Światowy Dzień Udaru Mózgu
Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony jest co roku w dniu 29 października. Został ustanowiony w 2006 roku przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization), aby uświadamiać społeczeństwu, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą.
Na stronie internetowej: www.pomyslomozgu.pl znajdą Państwo ciekawe artykuły na temat profilaktyki, a także informacje, jak można wziąć udział w projekcie „Pomyśl o mózgu – projekt profilaktyki chorób naczyń mózgowych”, który jest realizowany przez nasz Szpital.
Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu udaru mózgu, a w Polsce każdego roku ponad 80 tys. osób cierpi z tego powodu.
Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci, a także pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności wśród Polaków po 40 roku życia.
U większości pacjentów rozpoznawany jest niedokrwienny udar mózgu (zwany też zawałem mózgu), który spowodowany jest miejscowym zaburzeniem krążenia krwi. Drugim rodzajem udarów jest tzw. udar krwotoczny (nazywany też wylewem krwi do mózgu). Większość udarów krwotocznych związanych jest z nadciśnieniem tętniczym.
Większości udarów mózgu można zapobiec dzięki modyfikacji stylu życia. Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru, a na które mamy realny wpływ.
Przyczynami udaru mózgu są:
- predyspozycje genetyczne,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby naczyń krwionośnych,
- choroba niedokrwienna serca,
- nadmierny poziom cholesterolu,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- otyłość/nadwaga,
- palenie wyrobów tytoniowych,
- nadużywanie alkoholu,
- brak aktywności fizycznej,
- wiek powyżej 55 roku życia.
Jak rozpoznać udar mózgu?
Zachęcamy, aby zapamiętać podstawowe objawy udaru mózgu, dzięki prostemu rozwinięciu akronimu słowa UDAR:
U – utrudniona mowa,
D – dłoń/ręka opadająca,
A – asymetria ust,
R – reaguj natychmiast!
Dzwoń na numer 112 lub 999!
Najważniejszym czynnikiem w uratowaniu osoby z udarem jest czas. Warto wiedzieć, czym jest udar, jak go rozpoznać i co zrobić, gdy już wystąpi. Ta wiedza może uratować życie!