Nagroda World Health Organization (WHO) za utworzenie Krajowego Systemu Leczenia Poszkodowanych w Hipotermii Głębokiej
Nagroda WHO za utworzenie krajowego systemu leczenia poszkodowanych w hipotermii głębokiej przy I Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II została odebrana podczas siedemdziesiątego piątego Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Szwajcarii.
Nagrody dr LEE Jong-wook w dziedzinie zdrowia publicznego zostały przyznane wybitnym lekarzom z całego świata.
Podczas otwarcia ceremonii, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus (dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia) powiedział: „nagrody i wyróżnienia w dziedzinie zdrowia publicznego w 2022 r. upamiętniają osoby i instytucje za skuteczne rozwiązywanie ogromnej liczb wyzwań zdrowotnych na całym świecie. To dla nas zaszczyt, że możemy się spotkać, aby uhonorować tych prawdziwych mistrzów zdrowia”.
Uhonorowanie jest zwieńczeniem pracy zespołu pod kierownictwem dra hab. n. med. Tomasza Darochy i dra hab. n. med. Sylweriusza Kosińskiego, która rozpoczęła się w 2013 roku.
Reprezentantem naszego Szpitala podczas uroczystości był członek nagrodzonego zespołu – dr n. med. Hubert Hymczak (Zastępca Kierownika I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii).
Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej było pierwszą polską placówką i jedną z nielicznych na świecie, która zajmuje się leczeniem pacjentów z głęboką przypadkową hipotermią (temperatura ciała poniżej 29°C).
Laureaci opracowali, a następnie wdrożyli w ramach I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy współpracy Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II pionierski system kwalifikacji (powiadamiania i ratowania osób z niską temperaturą ciała), oraz leczenia pozaustrojowego przy użyciu aparatu ECMO (urządzenie, które może zastąpić jednocześnie pracę serca i płuc lub samych płuc w zależności od wskazań). System ten został następnie wdrożony na terenie całego kraju.
W ramach zrealizowanych projektów – „Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne poszkodowanych w hipotermii” oraz „Łańcuch przeżycia poszkodowanych w hipotermii – krajowy projekt szkoleniowy dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych” odbyło się 40 edycji kursów. W dwudniowych szkoleniach stacjonarnych wzięły udział 954 osoby z całej Polski. Projekty były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Serdecznie gratulujemy całemu Zespołowi!