Zespół operacyjny wykonujący zabieg naprawy zastawki mitralnej

Pierwsza na świecie mini-inwazyjna naprawa zastawki mitralnej za pomocą systemu HARPOON wykonana na bijącym sercu u chorego po wcześniejszej plastyce mitralnej i nawrocie niedomykalności!

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jan Pawła II odbyła się pierwsza na świecie mini-inwazyjna naprawa zastawki mitralnej za pomocą systemu HARPOON wykonana na bijącym sercu u pacjenta z nawrotem niedomykalności po klasycznej plastyce zastawki.

W ślad za pierwszym na świecie małoinwazyjnym zabiegiem naprawy zastawki mitralnej na bijącym sercu metodą HARPOON wykonanym w 2015 roku, lekarze przeprowadzili właśnie tą samą metodą pierwszą na świecie naprawę wcześniej operowanej zastawki, która uległa ponownej dysfunkcji wskutek postępu jej degeneracji.

61-letni pacjent był operowany 6 lat temu z powodu ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej z powodu wypadania segmentu P2. Wykonano wtedy trójkątną resekcję i annuloplastykę z wszczepieniem pierścienia mitralnego. Wynik zabiegu był bardzo dobry.

W ostatnim czasie nawróciła jednak u pacjenta ciężka duszność. W wykonanym badaniu echokardiograficznym stwierdzono ponowne wypadanie płatka tylnego zastawki mitralnej wraz z ciężką niedomykalnością tej zastawki i zerwaniem strun ścięgnistych.

Podjęto decyzję, że zastawkę można naprawić bez jej całkowitej wymiany, a ponadto istnieje możliwość wykonania tej procedury na bijącym sercu. Podczas operacji zastosowano nowatorski system HARPOON, który wprowadza się przez niewielkie nacięcie (4 cm) w lewej części klatki piersiowej. W dalszej kolejności na bijącym sercu następuje nawigowanie w kierunku zastawki za pomocą echokardiografii przezprzełykowej, aby dokonać implantacji nowych strun ścięgnistych w płatku zastawki, które następnie zostają przymocowane na powierzchni lewej komory.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody przez zespół kardiochirurgów i kardiologów możliwe było uniknięcie ponownego zabiegu w krążeniu pozaustrojowym, przecięcia mostka, zatrzymania pracy serca i płuc oraz wymiany zastawki na protezę.

Pacjent po kilku dniach hospitalizacji został wypisany do domu w bardzo dobrej kondycji!

Zespół operacyjny:

Zespół operacyjny

operator – prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bartuś, asysta – prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, echokardiografia – prof. UJ dr hab. n. med. Andrzej Gackowski, anestezjolog – Aniela Artyńska, pielęgniarka anestezjologiczna – Barbara Walankiewicz, perfuzjonistka – Joanna Feliksiak, pielęgniarka operacyjna – Elżbieta Pipień, pielęgniarka operacyjna – Agnieszka Wątor.

Szczególne podziękowania – Tomasz Berdzik – Specjalista Kliniczny, Edwards Lifesciences Inc.

Serdecznie gratulujemy!