Nagroda WHO za utworzenie krajowego systemu leczenia poszkodowanych w hipotermii głębokiej
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) doceniła pracę lekarzy oraz naukowców z Polski, przyznając nagrodę dr LEE Jong-wook w dziedzinie zdrowia publicznego. Otrzymał ją zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Tomasza Darochy oraz dr hab. n. med. Sylweriusza Kosińskiego za utworzenie krajowego systemu leczenia poszkodowanych w hipotermii głębokiej (Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej CLHG) przy I Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Nagroda ta jest przyznawana osobom, instytucjom oraz organizacjom rządowym i pozarządowym, które wniosły wybitny wkład w zdrowie publiczne. Wyróżnienie ma na celu nagradzanie pracy, która wykroczyła daleko poza zakres zwykłych obowiązków.
To również wielkie wyróżnienie dla Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W składzie nagrodzonego zespołu jest pracownik naszego Szpitala, dr n. med. Hubert Hymczak.
Przyznane uhonorowanie jest zwieńczeniem pracy zespołu pod kierownictwem dra hab. n. med. Tomasza Darochy i dra hab. n. med. Sylweriusza Kosińskiego, która rozpoczęła się w 2013 roku. Laureaci opracowali, a następnie wdrożyli w ramach I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy współpracy Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II pionierski system kwalifikacji, a następnie schemat leczenia pozaustrojowego przy użyciu aparatu ECMO (jest to urządzenie, które może zastąpić jednocześnie pracę serca i płuc lub samych płuc w zależności od wskazań), pacjentów w głębokiej hipotermii.
Program pierwotnie objął swym zasięgiem teren województwa małopolskiego. Następnie w wyniku dalszych starań zarówno w wymiarze organizacyjnym, dydaktycznym, prowadzonych badań naukowych, jak i współpracy z jednostkami samorządowymi oraz ratowniczymi, udało się stworzyć skuteczny krajowy system powiadamiania i ratowania osób z niską temperaturą ciała. Kluczowym elementem działania zespołu, a także funkcjonowania opracowanego systemu wciąż pozostaje wzmacnianie społecznej świadomości tego zjawiska na rzecz niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku działania niskich temperatur, zarówno na poziomie pierwszej pomocy, jak i terapii specjalistycznej. Dzięki stworzeniu schematu postępowania udało się ocalić dziesiątki poszkodowanych osób.
W ramach zrealizowanych projektów – „Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne poszkodowanych w hipotermii” oraz „Łańcuch przeżycia poszkodowanych w hipotermii – krajowy projekt szkoleniowy dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych” odbyło się 40 edycji kursów. W dwudniowych szkoleniach stacjonarnych wzięły udział 954 osoby z całej Polski.
Nagrodzeni:
dr n. med. Hubert Hymczak – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
dr hab. n. med. Tomasz Darocha, lek. med. Konrad Mendrala – Śląski Uniwersytet Medyczny, Górnośląskie Centrum Medyczne,
dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński – Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński,
dr n. med. Paweł Podsiadło – Collegium Medicum Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.