Lekarze podczas przeprowadzania operacji usunięcia guza

Pierwszy zabieg w Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej w algorytmie przedoperacyjnego znakowania guza

W ostatnim czasie w naszym Szpitalu udało się przeprowadzić po raz pierwszy zabieg w algorytmie przedoperacyjnego znakowania guza płuca przy użyciu drucika z haczykiem (hookwire) z pomocą Tomografu Komputerowego.

Tomograf Komputerowy

Pacjent podczas tomografii komputerowej, fot. dr n. med. Jakub Szadurski

Zabieg odbył się w Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej.

Z uwagi na różnorodne umiejscowienia i niewielkie wymiary guzka często występuje problem z lokalizacją zmiany w trakcie zabiegu chirurgicznego, a w szczególności w przypadku małoinwazyjnej chirurgii.

Z pomocą przychodzi przedoperacyjne znakowanie guza. Przed zabiegiem Pacjent w pracowni tomografii komputerowej ma zakładany znacznik pod stałą kontrolą obrazu tomograficznego, a następnie jest natychmiastowo transportowany na salę operacyjną, gdzie przy zastosowaniu urządzenia – torakoskopu (niewielka kamera wprowadzana do klatki piersiowej – VATS),  pobierany jest fragment płuca wraz z guzkiem.

Obraz badania z tomografu komputerowego

Zakładanie znacznika pod kontrolą obrazu z tomografu komputerowego, fot. dr n. med. Jakub Szadurski

Wprowadzenie do jamy opłucnowej poprzez nacięcie w ścianie klatki piersiowej urządzenia umożliwiającego obejrzenie wnętrza klatki piersiowej pozwala chirurgowi na ocenę anatomii oraz użycie odpowiednich narzędzi przez tzw. porty i rozwiązanie problemu w sposób dużo mniej inwazyjny od tradycyjnej operacji.

Lekarze podczas przeprowadzania operacji

Dr n. med. Jakub Szadurski oraz dr n. med. Krzysztof Bederski, fot. dr n. med. Jakub Szadurski

Po śródoperacyjnym badaniu patomorfologicznym zabieg może być kontynuowany w sposób małoinwazyjny.

W tym wypadku wykonano usunięcie płata płucnego z zastosowaniem dostępu przez jeden port (Uniportal VATS).