Lekarze podczas operacji

Niezwykle rzadka operacja w Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej

W Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej odbyła się niezwykle rzadka operacja.

Pacjent był przygotowywany do leczenia operacyjnego w Klinice Torakochirurgii w Kijowie na dzień wybuchu wojny t.j. na 24.02.2022 r.

Guz (rakowiak oskrzela) całkowicie zamykał u Pacjenta oskrzele główne lewe. Pacjent oddychał jedynie prawym płucem.

Po niezbędnych badaniach oraz przygotowaniu dokonano kwalifikacji Pacjenta do zabiegu operacyjnego.

Lek. med. Łukasz Trybalski wraz z prof. dr hab. n. med. Jarosławem Kużdżałem

W dniu 23 marca została wykonana operacja oszczędzającą miąższ płuca (Pacjent nie utracił żadnego fragmentu miąższu płuca, co wpływa na wydolność oddechową), rękawową resekcję oskrzela głównego lewego z powodu nowotworu złośliwego (rakowiaka) z zespoleniem „koniec do końca”.

Dwóch lekarzy podczas zabiegu

Lek. med. Łukasz Trybalski wraz z prof. dr hab. n. med. Jarosławem Kużdżałem

Operował lek. med. Łukasz Trybalski wraz z prof. dr hab. n. med. Jarosławem Kużdżałem.

Przebieg pooperacyjny niepowikłany. Pacjent po 7 dniach po kontrolnej bronchofiberoskopii (diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych, wykonywane za pomocą bronchoskopu, specjalnego urządzenia wprowadzonego przez nos lub usta) potwierdzającej prawidłowe zagojenie miejsca zespolenia na oskrzelu został wypisany w bardzo dobrej formie do domu.

W ostatecznym badaniu histopatologicznym stwierdzono rakowiaka typowego w stadium zaawansowania pT2N0M0 R0 (usunięte węzły chłonne bez przerzutów nowotworowych) zabieg radykalny.

Serdecznie gratulujemy całemu Zespołowi!