Pielęgniarka instrumentariuszka na sali operacyjnej podczas transplantacji serca

Czwarty przeszczep serca od początku 2022 roku w naszym Szpitalu!

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT” o potencjalnym dawcy, którego serce może odpowiadać kryteriom dla jednego z naszych Pacjentów, oczekujących na pilną transplantację serca.

Po przeanalizowaniu wszystkich wyników podjęliśmy decyzje, że możemy zaakceptować zgłoszenie, lecz decyzja uzależniona będzie zorganizowaniem odpowiedniego transportu do Ośrodka zgłaszającego, który jest oddalony od Krakowa o około 4 godziny (transportem samochodowym).

To maksymalny czas od pobrania serca do jego wszczepienia i nie można ryzykować, wykorzystaniem go jedynie na podróż, bo sama operacja wymaga jeszcze wielu czasochłonnych procedur chirurgicznych.

Fot. M. Kaleta

Dodatkową trudnością był brak lotniska w bliskim zasięgu miasta, które może obsłużyć lądowanie samolotów wojskowych, ale po raz kolejny mogliśmy liczyć na pomoc ze strony wojska, tym razem 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Sił Powietrznych, która po przeanalizowaniu lotu, z ogromnym zaangażowaniem podjęła się transportu Zespołu Transplantacyjnego.W ramach #akcjaserce został wykorzystany śmigłowiec wojskowy. Taki środek transportu oraz lądowisko przyszpitalne w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala, w którym zaplanowane było pobranie narządów, pozwoliło na dotarcie naszego Zespołu w niewiele ponad godzinę i podobny czas drogi powrotnej już z pobranym do przeszczepu sercem.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc i okazane wsparcie w logistyce tego skomplikowanego zadania zarówno Załodze śmigłowca, jak i Dowództwu 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, ale także Dyrekcji Szpitala, w którym zgłoszono potencjalnego dawcę. Takie wsparcie daje dodatkową energię, a okazana serdeczność i profesjonalizm ułatwiają nam prowadzenie koordynacji.

Sala operacyjna wraz z zespołem podczas transplantacji serca

Wspólnymi siłami znów, choć „jedno życie zgasło, dało szanse na nowe życie wielu innym”.

Nasz Pacjent jest już po transplantacji serca, czuje się lepiej i wraca do sił jeszcze na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, ale wkrótce zostanie przekazany na Oddział Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

To już czwarty przeszczep serca w 2022 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Jesteśmy cały czas w gotowości do następnych!