Dr Patrycja Mołek

Dr n. med. Patrycja Mołek-Dziadosz realizuje w naszym Szpitalu grant naukowy MINIATURA 8

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II realizowane są liczne działania naukowe np. MINIATURY 8. Są to granty przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) naukowcom z doktoratem na realizację pojedynczych działań naukowych.

Obecnie w naszym Szpitalu swój grant realizuje m.in. dr n. med. Patrycja Mołek-Dziadosz (Oddział Kliniczny Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego).

dr n. med. Patrycja Mołek-Dziadosz

Dr n. med. Patrycja Mołek Dziadosz wykonuje swój grant pt.: „Ocena stopnia karbonylacji białek osocza i jego związek z fenotypem skrzepu fibrynowego u pacjentów z migotaniem przedsionków” – akronim: „KARBONYL-AF”.

O swoim projekcie mówi: „Migotanie przedsionków (AF) zwiększa ryzyko udaru i zgonu oraz wiąże się z prozakrzepowym stanem zapalnym i zmianami w strukturze białka krzepnięcia – fibryny. W poprzednich badaniach wykazałam wraz ze współpracownikami z zespołu prof. dr hab. n. med. Anetty Undas (Zastępca Dyrektora Szpitala ds. Nauki, Badań i Innowacji), że stres oksydacyjny, mierzony poziomem 8-izoprostanu związany jest z częstszym występowaniem zdarzeń zakrzepowo-zatorowych pomimo terapii przeciwkrzepliwej u pacjentów z migotaniem przedsionków. W badaniu, które powstanie dzięki finansowaniu ze środków NCN w ramach grantu MINIATURA planuję zbadać, czy oksydacyjne modyfikacje fibrynogenu mogą zwiększać ryzyko zakrzepów u pacjentów z migotaniem przedsionków”.