Sekretariat Kierownika
tel: 12 614 22 18
Od listopada 2021r. Oddział działa w ramach Regionalnego Ośrodka Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym. Dzięki grantowi Unii Europejskiej i we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, po kapitalnym remoncie i rozbudowie, do dyspozycji pacjentów oddano 31 łóżek kardiologicznych, w tym 7 stanowisk intensywnego nadzoru kardiologicznego. Jedno-, dwu- i trzyosobowe sale chorych wyposażone są nowoczesny sprzęt monitorujący, łazienki, sieć WiFi.
Jako wysokospecjalistyczny Oddział Kardiologiczny, o trzecim stopniu referencyjności, prowadzimy kompleksową, nieinwazyjną oraz inwazyjną diagnostykę ostrych a także przewlekłych chorób układu krążenia, także w formie hospitalizacji jednodniowej. Rocznie na Oddziale hospitalizowanych jest ponad 2000 pacjentów.
Zespół doświadczonych, oddanych pacjentom specjalistów, lekarzy rezydentów, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów, psychologa i techników pracuje w trybie planowym oraz ostro-dyżurowym.
Dzięki współpracy z innymi jednostkami Szpitala mamy do dyspozycji pełny zakres specjalistycznych badań oraz zabiegów terapeutycznych w kardiologii, co pozwala na indywidualne podejście do każdego pacjenta i jego choroby. Lekarze Kliniki wykonują zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej.
Zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej
Zespół lekarski Oddziału Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca pracujący w pracowni hemodynamiki i kierowany przez dr hab. Jarosława Zalewskiego, liczy 9 osób, w tym 6 lekarzy samodzielnie wykonujących procedury diagnostyczne i terapeutyczne i 3 lekarzy diagnostów.
Nasz zespół wykonuje w pracowni hemodynamiki procedury planowe. Lekarze pełnią także dyżury dla pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.
Zespół wykonuje pełne spektrum zabiegów w zakresie tętnic wieńcowych, w tym procedury diagnostyczne (koronarografia, ultrasonografia wewnątrzwieńcowa, ocena fizjologiczna stopnia zwężenia, optyczna koherentna tomografia) i terapeutyczne (angioplastyka balonowa, stentowanie, rotablacja). W zakresie zabiegów strukturalnych wykonywane są walwuloplastyki balonowe zastawki aortalnej.
Zespół realizuje program Narodowego Centrum Nauki dedykowany ocenie ściany tętnicy wieńcowej pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym z użyciem optycznej koherentnej tomografii.
Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu pacjentów z niewydolnością serca w sposób zindywidualizowany i kompleksowy. Obejmuje to najnowocześniejszą diagnostykę przyczyny choroby, farmakoterapię, angioplastykę (stentowanie) tętnic wieńcowych oraz elektroterapii (stymulatory, kardiowertery, ablacje), w połączeniu z edukacją oraz wsparciem chorych po wypisie ze szpitala. Specjalizujemy się także w nowoczesnej diagnostyce wad zastawkowych metodami trójwymiarowymi i kwalifikacją do interwencji zastawkowych metodami kardiochirurgicznymi i przezcewnikowymi. Staramy się aby nasze postępowanie było oparte nie tylko na najnowszych zaleceniach towarzystw naukowych, ale także na własnym wieloletnim doświadczeniu oraz partnerskim i empatycznym podejściu do pacjentów.
W ramach Oddziału funkcjonują:
Dysponujemy możliwością 24-godzinnego i wielodniowego monitorowanie EKG i ciśnienia tętniczego w ramach centralnego systemu holterowskiego Szpitala. Poza diagnozowaniem i leczeniem pacjentów Oddziału zespół lekarski uczestniczy wykonuje: