Skomplikowany zabieg przezskórnego usunięcia skrzepliny z prawego przedsionka serca
W ostatnich tygodniach pacjentka będąca pod opieką prof. dr hab. n. med. Ewy Kondurackiej przebywająca na Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego przeszła skomplikowany zabieg, który zakończył się sukcesem i był wyzwaniem dla naszej kadry medycznej.
Pacjentka była w przeszłości hospitalizowana ze względu na rozpoznanie onkologiczne i istniała obawa, że obecna diagnoza jest związana z przebiegiem i leczeniem choroby nowotworowej.
W badaniu echokardiograficznym stwierdzono duży kulisty twór w prawym przedsionku, który wymagał przeprowadzenia diagnostyki różnicowej między zorganizowaną skrzepliną a guzem. Badanie techniką rezonansu magnetycznego opisane przez dr hab. n. med. Macieja Krupińskiego (Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej) wskazywało na skrzeplinę, której obecność groziła powstaniem objawowej zatorowości płucnej, a w konsekwencji mogła prowadzić do zgonu. Z uwagi na brak możliwości rozpuszczenia skrzepliny przez leki, chorą zakwalifikowano do przezskórnego usunięcia skrzepliny w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnego cewnika. Udało się uniknąć klasycznej operacji odbywającej się poprzez rozcięcie klatki piersiowej i podłączenia do krążenia pozaustrojowego.
Zabieg został wykonany przez pracowników Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego – prof. dr hab. n. med. Grzegorza Kopcia, dr n. med. Jakuba Stępniewskiego, dr n. m. med. Marcina Waligórę we współpracy z zespołem echokardiografistów – prof. dr hab. n. med. Andrzejem Gackowskim (Oddział Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego), dr n. med. Bartoszem Sobieniem (Oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego) w zabezpieczeniu kardiochirurgicznym przez prof. dr hab. n. med. Bogusława Kapelaka (Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii).
Na filmie widoczne: 1. Cewnik aspiracyjny nakierowany na skrzeplinę badaniem TEE wraz z momentem aspiracji, 2. Skrzeplina przed usunięciem i 3. skrzeplina po usunięciu. (Obrazowanie: prof. dr hab. n. med. Andrzej Gackowski).
Zabieg został wykonany w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii (Oddział Kliniczny Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego) w asyście zespołu pielęgniarskiego – piel. Mirosławy Mereny i technika RTG – Patrycji Grążko.
Zabieg wykonano z zastosowaniem nowoczesnego systemu aspiracji mechanicznej. Systemem ten umożliwia usunięcie z wnętrza serca i naczyń niepotrzebnych struktur takich jak np. skrzepliny i ruchome guzy bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Zabieg został wykonany pod stałym nadzorem sondy echokardiograficznej – badanie przezprzełykowe (TEE). Podczas badania przełyk przylega bezpośrednio do serca, a uzyskiwane obrazy są bardzo szczegółowe, co ułatwia operatorom precyzyjne przeprowadzanie procedury usunięcia skrzepu.
Pacjentka została wypisana w drugiej dobie po zabiegu w stanie dobrym, a badanie histopatologiczne potwierdziło, iż była to skrzeplina (bez obecności komórek nowotworowych).
Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi, który uczestniczył w przeprowadzaniu zabiegu!