Zabiegi ablacji w Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii
Pracownia Elektrofizjologii i Elektroterapii znajdująca się w Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca rozwija się dynamicznie. Oprócz wszczepiania rozruszników, kardiowerterów-defibrylatorów rozpoczęto wykonanie zabiegów ablacji. Zabiegi od listopada 2021 roku odbywają się w nowo utworzonej pracowni.
Ablacja to procedura medyczna mająca na celu zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, który odpowiada za powstawanie arytmii. Jest szeroko stosowana w leczeniu zarówno komorowych, jak i nadkomorowych zaburzeń rytmu serca.
Pierwszy zabieg ablacji wykonano u chorego z zespołem preekscytacji. Uzyskano trwałe ustąpienie przewodzenia przez szlak dodatkowy.
W zabiegu uczestniczyli: dr n. med. Tomasz Sondej (główny operator), lek. Jakub Drewniak (asysta), technicy elektroradiologii: Rafał Puchalski, Elżbieta Martyka, a także pielęgniarki mgr Michalina Przybyłowicz i mgr Renata Piwowarczyk.
Zabieg był możliwy dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni, które zostało zakupione ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.
W Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii działającej od listopada 2021 r. wykonano łącznie 174 zabiegów. W tym 111 procedur wszczepienia rozruszników, 23 kardiowerterów-defibrylatorów, 32 urządzenia resynchronizujące oraz 6 zabiegów stymulacji pęczka Hisa.
Na sali zabiegowej został zainstalowany system umożliwiający transmisję zabiegów, co pozwala na szkolenie studentów i lekarzy.
Zmniejszył się czas oczekiwania na zabiegi elektroterapii dla mieszkańców województwa małopolskiego. Dzięki specjalistom oraz wyposażeniu w nowoczesną aparaturę została udoskonalona jakość świadczonych usług dla chorych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.