19 listopada-Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP).
Choroba ta jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dróg oddechowych i jednym z największych globalnych zagrożeń w obszarze zdrowia.
Według danych World Health Organization (WHO) na POChP choruje ok. 300 milionów ludzi, a co roku ponad 3 miliony umiera z powodu tej choroby.
W Polsce choruje ponad 2 miliony osób, ale tylko 500 tysięcy wie, że ma POChP i przyjmuje leki.
Podstawowym objawem jest uporczywy i przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.
W czasie, kiedy występuje duszność wysiłkowa, choroba jest już zaawansowana. Należy wtedy bezzwłocznie wykonać badanie spirometryczne – mierzona jest objętość i pojemność płuc oraz określona zostaje szybkość przepływu znajdującego się w płucach i oskrzelach powietrza przez różne odcinki dróg oddechowych w fazie wdechu i wydechu. Spirometria jest niezbędna i konieczna do rozpoznania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Nasz Szpital posiada specjalistyczne oddziały związane z dziedziną pulmonologii:
- Oddział Chorób Płuc z Pododdziałem Onkologicznym,
- Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej,
- Oddział Onkologii z Pododdziałem Diagnostyki Nowotworów Klatki Piersiowej,
- Oddział Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii.
Zakres działalności jednostek obejmuje pełny zakres diagnostyki oraz leczenia pulmonologicznego – m.in. chorób obturacyjnych płuc.
Rocznie jest udzielanych ponad 16 tysięcy porad w naszej Konsultacyjnej Przychodni Specjalistycznej Chorób Płuc. Świadczeń udzielają lekarze specjaliści (pulmonolodzy) oraz specjaliści chirurgii klatki piersiowej.