Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: OPUS 15
Kwota projektu ogółem: 787 920,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 787 920,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 21.02.2019 – 20.02.2022, przedłużenie do 20.08.2024 (łącznie 66 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Włóknienie serca jest niezwykle skomplikowanym procesem, który podlega wielopoziomowej kontroli, a którego mechanizmy są w dalszym ciągu przedmiotem badań. Wiadomo natomiast, że proces ten przyczynia się do gorszego przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej oraz gorszego rokowania.
Celem projektu jest analiza zmian ilościowych oraz jakościowych występujących w przebiegu włóknienia serca u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową za pomocą rezonansu magnetycznego (wyjściowo i po roku obserwacji). Ponadto w trakcie wizyt kontrolnych w 3, 6, 9 i 12 miesiącu zostanie pobrana krew do oceny 6 biomarkerów włóknienia, tj. markerów opisujących metabolizm kolagenu i markery oceniające kontrole włóknienia. W 12 i 18 miesiącu za pomocą badania echokardiograficznego oceniony zostanie remodeling serca, a także w monitorowaniu Holtera określone zostaną zaburzenia rytmu serca. Zarówno zmiany stężenia biomarkerów (kinetyka) oraz wyniki badania echokardiograficznego i Holtera zostaną odniesione do dynamiki włóknienia, określonej w rezonansie serca.
Kierownik Projektu: dr hab. n. med. Paweł Rubiś, prof. UJ
Stypendium naukowe NCN: lek. Ewa Dziewięcka
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: OPUS 15
Kwota projektu ogółem: 1 123 600,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 123 600,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 06.02.2019 – 05.02.2022, przedłużenie do 05.08.2024 (łącznie 66 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Głównym celem projektu jest ocena wpływu doustnych antykoagulantów niebędących antagonistami witaminy K (NOACs) na mechanizmy w szczególności związanymi ze szlakami receptorów proteaz PAR, prowadzącymi do wapnienia zastawek aortalnych u pacjentów ze stenozą aortalną (AS). Wpływ NOACs na patobiologię stenozy aortalnej będzie oceniany kompleksowo przy użyciu zróżnicowanych, zaawanasowanych metod in vitro i ex vivo, w tym konfokalnej mikroskopii Ramanowskiej i mikrotomografii komputerowej. Wynikiem badań będzie odpowiedź na pytanie czy u osób z AS leczenie przeciwzakrzepowe przy pomocy NOACs może spowalniać postęp choroby, przynajmniej u pacjentów z łagodną do umiarkowanej postaci AS.
Kierownik Projektu: dr hab. n. biol. Joanna Natorska, prof. UJ
Stypendium naukowe NCN: mgr inż. Magdalena Kopytek
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: MINIATURA 6
Kierownik Projektu: dr n. med. Sylwia Wiśniowska-Śmiałek
Kwota projektu ogółem: 49 999,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 999,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 23.11.2022-22.11.2023, przedłużenie do 22.05.2024 (łącznie 18 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Wstęp: Kardiomiopatia rozstrzeniowa (ang. dilated cardiomyopathy – DCM) to choroba mięśnia serca, charakteryzująca się powiększeniem i upośledzeniem funkcji lewej komory (LV). Częstość występowania DCM w populacji to 40 przypadków na 100 tys. osób a około ⅓ przypadków jest spowodowana zaburzeniami genetycznymi. W rodzinnej postaci DCM mutacje stwierdza się u ok. 50-60% osób, natomiast w sporadycznej u ok. 20%. Najczęstsze mutacje prowadzące do DCM występują w genach: titiny (16,7%), lamininy A/C (10,8%), rzadziej troponiny, desminy, tropomiozyny. Występują dwa typy włóknienia: zastępcze i śródmiąższowe, różniące się patologią i znaczeniem.
Cel naukowy projektu: zbadanie zależności między włóknieniem serca (obecnością, rozległością, lokalizacją oraz roczną dynamiką) a profilem genetycznym w kardiomiopatii rozstrzeniowej.
Grupa badawcza i metodyka: Badanie to będzie stanowiło kontynuację dotychczas przeprowadzonego projektu OPUS-15, realizowanego od 2019 roku. Do badania zostanie włączonych 102 pacjentów z DCM, którzy stanowią grupę badawczą ww. W przebadanej grupie chorych jest 88 mężczyzn; w wieku 45.2±11.8 lat; klasa NYHA 1.8±0.58; średnia frakcja wyrzutowa 29.7±10%; mediana NT-proBNP 575.5 (175 – 1420) pg/ml; masa lewej komory – 184.1±52.3 gram; obecne LGE u 47.8%; LGE masa – 8.7±9.8 gram; LGE wielkość – 4.4±4.9%; globalne ECV – 28.7±4.9%). U wszystkich pacjentów zabezpieczono krew do dalszych badań. Z racji wysokiego prawdopodobieństwa tła genetycznego choroby Pacjenci byli konsultowani przez genetyka klinicznego i podpisali zgodę na przyszłe badania genetyczne. W ramach niniejszego projektu u każdego Pacjenta zostanie wykonane badanie genetyczne za pomocą sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NGS). Analiza NGS zostanie przeprowadzona na platformie MiSeqDX (Illumina) w celu sekwencjonowania panelu genów: TTN, LMNA, MYH7, MYH6, MYPN, DSP, RBM20. Otrzymane w wyniku sekwencjonowania warianty poszczególnych genów będą analizowane w programie Navify mutation caller (www.navify.com).
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: MINIATURA 6
Kierownik Projektu: dr n. med. Łukasz Tekieli
Kwota projektu ogółem: 49 999,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 999,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 01.10.2022-30.09.2023, przedłużenie do 31.03.2024 (łącznie 18 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Cel badania: ocena związku pomiędzy parametrami morfologicznymi blaszki miażdżycowej w wirtualnej histologii a markerami krzepnięcia i fibrynolizy oraz prozakrzepowym fenotypem osoczowego skrzepu fibrynowego.
Materiał i metodyka: Planowana grupa będzie liczyć 100 chorych. U wszystkich chorych uzyskano już dane z badania VH-IVUS, u tych chorych zabezpieczono także próbki osocza celem oznaczeń biochemicznych. W pobranych próbkach krwi zostaną oznaczone markery krzepnięcia i fibrynolizy metodą ELISA: cz. VII (Abcam), fibrynogen gamma’ (Zeus Scientific) oraz PAI‑1 (Hyphen). U wszystkich pacjentów zostanie oceniona przepuszczalność skrzepu fibrynowego (Ks) wyrażona jako objętość buforu przesączającego się przez skrzep wytworzony z osocza cytrynianiowego pacjenta po dodaniu 1 U/ml trombiny oraz 20 mM CaCl2. Czas lizy skrzepu fibrynowego (CLT) zostanie oceniony turbidymetrycznie po dodaniu do osocza pacjenta 0.5 U/ml trombiny, 18 ng/ml egzogennego tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA), 15 µM fosfolipidów oraz 15 mM CaCl2 w modyfikacji własnej. Parametry osoczowego skrzepu fibrynowego zostaną skorelowane z parametrami morfologicznymi w analizie ilościowej blaszki w tętnicy szyjnej wewnętrznej w obrazowaniu wirtualną histologią. Wśród ocenianych w wirtualnej histologii parametrów blaszki miażdżycowej znajdą się: rodzaj tkanki (włóknista, włóknisto-lipidowa, uwapniona oraz rdzeń martwiczy), jakościowy i ilościowy skład blaszki, grubość czapeczki włóknistej, odsetek powierzchni przekroju blaszki zajęty przez rdzeń martwiczy i jego wielkość kątową, maksymalna procentowa zawartość poszczególnych rodzajów tkanek VH w przekroju poprzecznym blaszki.
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: MINIATURA 6
Kierownik Projektu: dr n. med. Paweł Rostoff
Kwota projektu ogółem: 49 999,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 999,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 08.07.2022-07.07.2023, przedłużenie do 07.01.2024 (łącznie 18 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Białko C3, składowa ludzkiego układu dopełniacza (komplementu), odgrywa ważną rolę w mechanizmach efektorowych wrodzonej odpowiedzi immunologicznej. Wiele danych wskazuje na związek między układem dopełniacza a układem krzepnięcia i fibrynolizy. Wyniki badań proteomicznych wykazały obecność składowych układu dopełniacza w osoczowym skrzepie fibrynowym, a ich podwyższone poziomy obserwowano w skrzepach osoczowych pacjentów po przebytej żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Białko C3 wykazuje wysokie powinowactwo do co najmniej dwóch miejsc na łańcuchu β fibrynogenu oraz fibryny, z którymi wiąże się w sposób niekowalencyjny lub przez FXIIIa. Wykazano także, że obecność C3 w osoczowym skrzepie fibrynowym istotnie wydłuża jego lizę w sposób zależny od stężenia białka C3, przy czym efekt ten może być bardziej nasilony u pacjentów z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Znaczenie białka C3 i innych składowych układu dopełniacza w aktywacji układu krzepnięcia i jego wpływu na strukturę sieci fibrynowej nie zostało dotąd zbadane u pacjentów z ostrą zatorowością płucną (PE). Aktywacja dopełniacza może nasilać aktywację układu krzepnięcia i hamować fibrynolizę, promując tym samym niekorzystne „prozakrzepowe” właściwości osoczowego skrzepu fibrynowego, w tym jego obniżoną przepuszczalność i podatność na fibrynolizę, co z kolei może się przekładać klinicznie na zwiększone ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Celem badania jest ocena związku składowych dopełniacza z generacją trombiny oraz strukturą i czynnością fibryny u pacjentów z ostrą PE.
Metodologia projektu badawczego: Prospektywne badanie obejmie 30 kolejnych chorych obu płci w wieku 18-85 lat z ostrą PE, potwierdzoną za pomocą spiralnej tomografii komputerowej klatki piersiowej o wysokiej rozdzielczości, zgodnie z aktualnymi wytycznymi ESC/PTK. Grupę kontrolną będzie stanowiło 30 zdrowych osób dobranych względem wieku i płci.
U wszystkich osób włączonych do badania zostanie oceniony poziom białek układu dopełniacza (C1-9) w surowicy krwi. Analiza fenotypu osoczowego skrzepu fibrynowego obejmie ocenę jego przepuszczalności (Ks) oraz ocenę czasu lizy osoczowego skrzepu fibrynowego (CLT). Ponadto, oceniony zostanie potencjał osocza do generacji trombiny (ETP). Morfologia osoczowego skrzepu fibrynowego zostanie oceniona w próbkach skrzepu za pomocą mikroskopu elektronowego poprzez pomiar średnicy włókien fibryny, stopnia jej usieciowania oraz wielkości porów w sieci fibryny przy powiększeniu 5000-10000x.
Oczekiwane wyniki: Biorąc pod uwagę obecność białek układu dopełniacza w skrzepie fibrynowym oraz interakcje składowych układu dopełniacza z fibryną/fibrynogenem oparte na wynikach badań ex vivo, prawdopodobne jest, że istnieje związek między osoczowym poziomem składowych dopełniacza, w tym C3, a tworzeniem zbitych skrzepów i hipofibrynolizą u chorych z ostrą PE.
Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów patogenetycznych leżących u podłoża zaburzeń krzepnięcia i fibrynolizy u pacjentów z ostrą PE oraz prawdopodobnie pozwolą na bardziej wiarygodną ocenę ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych w tej jednostce chorobowej.
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: MINIATURA 6
Kierownik Projektu: dr n. med. Elżbieta Paszek
Kwota projektu ogółem: 49 980,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 980,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 08.07.2022-07.07.2023, przedłużenie do 07.01.2024 (łącznie 18 miesięcy).
Krótki opis projektu:
Głównym celem badania jest wyjaśnienie, czy podwyższone stężenie aktywowanego czynnika XI krzepnięcia jest związane z niekorzystnym fenotypem skrzepu, tj. obecnością zbitej, wysoce usieciowanej struktury fibryny, zmniejszoną przepuszczalnością skrzepu i upośledzoną fibrynolizą u pacjentów z zaawansowaną chorobą niedokrwienną serca. Ponadto, zostanie oceniona zależność między niekorzystnym fenotypem skrzepu, a wystąpieniem niekorzystnych zdarzeń klinicznych w obserwacji długoterminowe w tej grupie chorych.
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: OPUS 14
Kwota projektu ogółem: 652 323,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 652 323,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 03.08.2018 – 02.08.2021, przedłużenie do 02.02.2023 r (łącznie 54 miesiące).
Krótki opis projektu:
Celem sztandarowego konkursu NCN pt. OPUS jest finansowanie projektów badawczych z zakresu badań podstawowych. Pani dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk postawiła sobie do realizacji trzy cele: (1) ocena mechanizmów prowadzących do zaburzeń generacji trombiny u dorosłych chorych po operacji Fontana (OF), (2) ocena fenotypu skrzepów fibrynowych oraz rola polyhydrocytów w budowie i funkcji skrzepów u dorosłych po OF oraz (3) ocena częstości występowania powikłań zakrzepowo-zatorowych oraz czynniki wpływające na ich powstawanie w dwuletnim okresie obserwacji u dorosłych po OP. Projekt przyczyni się m. in. do poszerzenia wiedzy na temat zjawisk, ważnych z punktu widzenia rozwoju nauki, zwiększenia opieki nad pacjentem poprzez lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kierownik Projektu: prof. dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk
Tytuł projektu: „Łańcuch przeżycia poszkodowanych w hipotermii – krajowy projekt szkoleniowy dla dyspozytorów medycznych i ratowników medycznych”
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa V Wsparcie obszaru zdrowia, Działanie 5.4. Kompetencje zawodowe i kwalifikacje kadr medycznych
Kwota projektu ogółem: 1 685 180,64 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 630 643,44 PLN
wkład własny: 54 537,20 PLN
Realizacja projektu: 31.01.2019 – 31.03.2021
O projekcie:
Projekt szkoleniowy pt. „Łańcuch przeżycia poszkodowanych w hipotermii – krajowy projekt szkoleniowy dla dyspozytorów medycznych i ratowników medycznych” nakierowany jest na rozwój kompetencji zawodowych dyspozytorów oraz ratowników medycznych z zakresu hipotermii poprzez rozpowszechnienie wiedzy na temat hipotermii i właściwych procedur postępowania ratunkowego z chorymi wychłodzonymi.
W ramach projektu planowane jest przeszkolenie 480 dyspozytorów oraz ratowników medycznych z zakresu postępowania ratunkowego u osób wychłodzonych. Efektem powinno być szybsze wdrażanie leczenia pozaustrojowego i zmniejszenie ilości zgonów u pacjentów.
Kompetencje z zakresu przeciwdziałania hipotermii są istotne dla zaspokojenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych społeczeństwa, gdyż wbrew obiegowej opinii hipotermia nie ogranicza się wyłącznie do wypadków mających miejsce w warunkach górskich czy w okresie zimowym, ale jest również identyfikowana u ofiar ciężkich urazów (np. komunikacyjnych) i w związku z tym może potencjalnie dotknąć każdego uczestnika wypadku.
Cele projektu:
Celem głównym jest rozwój kompetencji zawodowych dyspozytorów i ratowników medycznych w obszarze istotnym dla zaspokojenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych, jakim jest hipotermia. Dzięki przewidzianemu w ramach projektu doskonaleniu zawodowemu ratowników medycznych, nastąpi rozwój kompetencji zawodowych oraz kwalifikacji tej grupy zawodowej.
Grupa docelowa/uczestnicy projektu:
Grupę docelową objętą wsparciem w ramach projektu stanowią „przedstawiciele innych zawodów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia”, zatrudnieni w publicznym systemie ochrony zdrowia i wykonujący czynności zawodowe ratownika medycznego. Projekt skierowany jest do wszystkich dyspozytorów i ratowników medycznych, bez ograniczeń wiekowych, związanych z płcią oraz zajmowanym stanowiskiem. W projekcie mogą wziąć udział zarówno osoby pracujące na stanowisku dyspozytora, kierownika lub członka wyjazdowego zespołu ratunkowego, a także ratownicy pracujący w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) oraz izby przyjęć (IP).
- Rekrutacja uczestników szkoleń – rejestracja poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy
- Przeprowadzenie egzaminów wstępnych oraz postępowania kwalifikacyjnego dla uczestników szkolenia zgodnie z określonymi kryteriami włączenia
- Przeprowadzenie szkoleń dla dyspozytorów medycznych oraz ratowników medycznych podnoszących kompetencje zawodowe w zakresie postępowania z pacjentem w hipotermii
- Przeprowadzenie egzaminów końcowych dla uczestników celem sprawdzenia efektów kształcenia
- Szkolenie recertyfikacyjne oparte o e-learning
Cele projektu:
Celem głównym jest rozwój kompetencji zawodowych ratowników medycznych w obszarze istotnym dla zaspokojenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych, jakim jest hipotermia. Dzięki przewidzianemu w ramach projektu doskonaleniu zawodowemu ratowników medycznych, nastąpi rozwój kompetencji zawodowych oraz kwalifikacji tej grupy zawodowej.
Grupa docelowa/uczestnicy projektu:
Grupę docelową objętą wsparciem w ramach projektu stanowią „przedstawiciele innych zawodów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia”, zatrudnieni w publicznym systemie ochrony zdrowia i wykonujący czynności zawodowe ratownika medycznego. Projekt skierowany jest do wszystkich ratowników medycznych, bez ograniczeń wiekowych, związanych z płcią oraz zajmowanym stanowiskiem. W projekcie mogą wziąć udział zarówno osoby pracujące na stanowisku dyspozytora, kierownika lub członka wyjazdowego zespołu ratunkowego, a także ratownicy pracujący w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).
Terminy szkoleń:
Łącznie w ramach projektu odbyło się 20 edycji szkoleń:
- I seria w okresie od 01.04.2019 do 30.11.2019 – (10 edycji kursu, w każdej wzięły udział 24 osoby)
- II seria w okresie – od 01.01.2020 do 30.09.2020 – (10 edycji kursu, w każdej wzięły udział 24 osoby)
Szkolenia podzielone będą na część teoretyczną dotyczącą hipotermii oraz część praktyczną z wykorzystaniem stacji ćwiczeniowych. W trakcie części praktycznej zastosowana zostanie symulacja medyczna o charakterze tzw. real action training. Program szkolenia został sformułowany w języku efektów kształcenia w dwóch stopniach szczegółowości, w oparciu o Evidence Based Medicine (EBM) i zapewnia wsparcie edukacyjne oparte na twardych podstawach naukowych, odnosząc się wyłącznie do tematyki medycznej.
Na zakończenie uczestnictwa w kursie stacjonarnym planowana jest walidacja nowo nabytych kompetencji, złożona z egzaminu pisemnego (test) oraz praktycznego. Każdy z uczestników zostanie poproszony o uzupełnienie ankiety oceniającej szkolenie oraz zobligowany do przystąpienie do internetowego kursu recertyfikacyjnego w terminie do 3 miesięcy od ukończenia kursu stacjonarnego.
Planowane efekty projektu:
Realizacja projektu spowoduje podniesienie wiedzy dużej grupy ratowników medycznych w dziedzinie wczesnej detekcji hipotermii i kwalifikacji poszkodowanych do leczenia metodą krążenia pozaustrojowego dzięki czemu, pośrednio przyczyni się do zmniejszenia śmiertelności pacjentów, niepełnosprawności, komplikacji zdrowotnych czy też wyłączenia z rynku pracy osób dotkniętych tym zjawiskiem.
Kierownik projektu: dr hab. n. med. Tomasz Darocha
Strona internetowa projektu: https://kurs.hipotermia.edu.pl
Tytuł projektu: Regeneracja uszkodzeń niedokrwiennych układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem Galarety Whartona jako nieograniczonego źródła terapeutycznego komórek macierzystych – CIRCULATE
Program: PROFILAKTYKA I LECZENIE CHORÓB CYWILIZACYJNYCH – STRATEGMED
Kwota projektu ogółem dla wszystkich partnerów: 37 016 292,00 PLN, w tym:
Kwota projektu ogółem dla Szpitala: 10 800 057,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 10 441 278,00 PLN
wkład własny: 358 779,00 PLN
Realizacja projektu: rozpoczęcie 2015 r. – koniec 31.03.2021 r.
Partnerzy projektu:
- Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński
- Jagiellońskie Centrum Innowacji
- Polski Bank Komórek Macierzystych
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Krótki opis projektu:
W projekcie pn. CIRCULATE zaproponowano nowe podejście do leczenia wybranych chorób sercowo-naczyniowych w oparciu o mezenchymalne komórki macierzyste (MSC) pochodzących z galarety Whartona (WJMSC), wykorzystujące ich potencjał regeneracyjny.
Partnerzy Konsorcjum osiągną cel Projektu poprzez:
- stworzenie allogenicznego banku komórek WJMSC,
- szczegółową charakterystykę WJMSC przy zastosowaniu metod komórkowych i molekularnych,
- ocenę klinicznego potencjału WJMSC w chorobach sercowo-naczyniowych przy zastosowaniu nowatorskiej metody MRI,
- ocenę właściwości regeneracyjnych komórek WJMSC w modelu iv vivo.
Realizacja projektu CIRCULATE pozwoli na zdobycie wiedzy na temat biologii komórek WJMSC i przetestowaniu nowych technologii opartych o MRI w celu monitorowania procesu regeneracji. Pozwoli na rozwój nowych strategii terapeutycznych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego przy użyciu terapii opartej o komórki macierzyste. Projekt będzie miał duży wpływ na rozwój medycyny regeneracyjnej w Polsce i na świecie. Projekt pozwoli również na opracowanie leku na bazie allogenicznych komórek macierzystych, dzięki któremu będzie można regenerować narządy i tkanki.
Kierownik projektu: Prof. UJ, dr hab. n. med. Piotr Musiałek
Strona internetowa projektu: http://www.circulate.cm-uj.krakow.pl/
„Ćwicz dla serca – wdrożenie rehabilitacji ruchowej w ramach prewencji utraty zdolności do pracy z powodu chorób sercowo-naczyniowych wśród mieszkańców województwa małopolskiego w wieku 36-55 lat”
Projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach konkursu nr RPMP.08.06.02-IP.02-12-113/17
Oś Priorytetowa 8 – Rynek Pracy
Działanie 8.6 – Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej
Poddziałanie 8.6.2 – Programy Zdrowotne
Typ projektu B: Wdrażanie programów zdrowotnych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu
Kwota projektu ogółem: 1 834 640,82 PLN w tym:
Kwota dofinansowania: 1 742 908,47 PLN
Wkład własny: 91 732,35 PLN
Realizacja projektu: 01.01.2019 – 31.12.2021
Krótki opis projektu:
Choroby układu krążenia stanowią niezmiennie główną przyczynę zgonów w Polsce. Także w województwie małopolskim choroby serca stanowią główną przyczynę orzekania o zgonach. Dane epidemiologiczne wskazują, że populację województwa małopolskiego charakteryzuje największa w Polsce umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca, a także, że wśród czynników ryzyka choroby wieńcowej w populacji Małopolski na 1. miejscu znajduje się niedostateczna aktywność fizyczna. Z danych ogólnopolskich wynika, że problem niedostatecznej aktywności fizycznej dotyczy w największym stopniu osób w wieku od 36 do 55 lat (72%). Ponadto świadomość niedostatecznej aktywności fizycznej jako czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest znikoma.Grupę docelową Projektu stanowią osoby pracujące w zakładach pracy województwa małopolskiego – kobiety i mężczyźni w wieku 36-55 lat szczególnie zagrożeni utratą pracy z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Głównym celem Projektu jest promowanie trwałego zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych u osób należących do grupy docelowej. Projekt skoncentrowany będzie na eliminowaniu barier w dostępie do badań diagnostycznych oraz zwiększeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców Małopolski. We współpracy z wyłonionymi Jednostkami Regionalnymi (oddziały kardiologiczne i rehabilitacyjne) z każdego z subregionów województwa małopolskiego Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II przeprowadzi aktywne poszukiwanie osób zagrożonych niezdolnością do pracy w dwojaki sposób:
- Losowania zakładów pracy (spośród zakładów województwa małopolskiego zatrudniających ponad 50 pracowników) – do Projektu zostanie włączony minimum 1 zakład pracy z każdego z 5 subregionów. W Projekcie udział wezmą tylko te organizacje, które zadeklarują udział co najmniej 30 pracowników bez względu na rodzaj podpisanej umowy.
- Otwarta rekrutacja dla pracowników z zakładów niewylosowanych do współpracy (kryterium zatrudnienia w organizacji posiadającej więcej niż 50 pracowników nie będzie obowiązywało) z wykorzystaniem kilku kanałów informacyjnych, np.:
– strony internetowe KSS JPII oraz Jednostek Regionalnych,
– media społecznościowe,
– ogłoszenia w regionalnych mediach (np. radio, prasa, TV).
W ramach Projektu zaplanowano objęcie badaniami przesiewowymi i ankietowymi 1800 pracowników małopolskich zakładów pracy. Do dalszych etapów kwalifikowane będą osoby pracujące, u których nie stwierdzi się przeciwwskazań do treningu fizycznego, cech obecnej choroby sercowo-naczyniowej wymagającej leczenia specjalistycznego lub chorób istotnie ograniczających sprawność, u których dystans w teście 6-min. marszu będzie zawierał się zakresie 1/3 najmniejszych wyników dla badanej populacji z uwzględnieniem płci i określonej grupy wiekowej. Uczestnicy, u których stwierdzone zostaną typowe objawy choroby sercowo-naczyniowej zostaną skierowani na standardowe badania diagnostyczne w ramach systemu finansowania opieki zdrowotnej i nie będą kwalifikowani do udziału w dalszej części Projektu. Docelowo do etapu rehabilitacji kardiologicznej, prowadzonej przez wykwalifikowanych trenerów rehabilitacji, zakwalifikowanych zostanie 570 uczestników, pozornie zdrowych, ale z wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, którzy w ramach świadczeń standardowych nie uzyskaliby świadczeń rehabilitacyjnych.
Kierownik projektu: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach konkursu nr RPMP.08.06.02-IP.02-12-031/18
Oś Priorytetowa 8 – Rynek Pracy
Działanie 8.6 – Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej
Poddziałanie 8.6.2 – Programy Zdrowotne
Typ projektu A: Wdrażanie krajowych programów zdrowotnych dotyczących rozwoju profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka jelita grubego, szyjki macicy i piersi
Kwota projektu ogółem: 1 544 729,56 PLN w tym:
Kwota dofinansowania: 1 467 485,26 PLN
Wkład własny: 77 244,30 PLN
Realizacja projektu: 01.05.2019 – 31.12.2021
Partner projektu: Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o.
Krótki opis projektu:
Nowotwory stanowią drugą pod względem częstotliwości przyczynę zgonów w Małopolsce. Wśród kobiet natomiast, najczęściej stwierdzanym rodzajem nowotworu jest nowotwór złośliwy piersi. Aktualnie w Małopolsce połowa kobiet chorujących na raka piersi umiera z tej przyczyny.
Dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu profilaktyki raka piersi finansowanego z NFZ wskazują, że przyczyną niskiej wykrywalności raka piersi jest niewielka liczba kobiet zgłaszających się na badania mammograficzne. Dlatego głównym celem projektu pn.: „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” jest zwiększenie zgłaszalności do udziału w badaniach mammograficznych, realizowanych w ramach krajowego Programu profilaktyki raka piersi. Projekt przewiduje zrekrutowanie oraz przeprowadzenie badań mammograficznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II u co najmniej 6500 pacjentek.
Projekt skoncentrowany jest na eliminowaniu najistotniejszych barier (np. bariera świadomościowa, ekonomiczna, transportowa, informacyjna, organizacyjna, rodzinna czy psychologiczna) w dostępie do badań diagnostycznych oraz na zwiększeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców Małopolski poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne, a także podejmowanie działań organizacyjnych takich jak zapewnienie transportu na badania czy udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Grupę docelową projektu stanowią kobiety mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego, które na podstawie Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP) kwalifikują się do badania mammograficznego:
• kobiety w wieku od 50 do 69 lat – badanie raz na 24 miesiące,
• kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na 12 miesięcy,
• kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na 12 miesięcy.
W tym w szczególności:
• kobiety, które na podstawie SIMP, nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi, a które kwalifikują się do programu,
• mieszkanki powiatów lub gmin o szczególnie niskim poziomie zgłaszalności na badania mammograficzne (tzw. białe plamy, czyli powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, nowotarski, m. Tarnów, tatrzański),
• kobiety, które mieszkają w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, w tym szczególnie na obszarach wiejskich.Projekt koncentruje się na dotarciu z działaniami w zakresie edukacji prozdrowotnej do kobiet należących do Grupy Docelowej.
Bazując na bogatych doświadczeniach z realizacji programów prozdrowotnych, w tym przede wszystkim Programu „Zrób mammografie dla siebie i swoich bliskich!”, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II we współpracy z Partnerem (Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o.), zaplanował przeprowadzenie różnorodnych form wsparcia Grupy Docelowej.
W okresie realizacji programu planuje się przeprowadzenie następujących działań:
a) przeprowadzenie zaplanowanych działań informacyjno-edukacyjnych i rekrutacji w trakcie spotkań różnego typu poprzez weryfikację pacjentek w SIMP:
• otwarte spotkania na terenie Małopolski w szczególności w rejonach tzw. „białych plam” (m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku, Koła Gospodyń Wiejskich, ośrodki kultury, zakony żeńskie, stowarzyszenia seniorów),
• bezpośrednie spotkania (szkolenia) w zakładach pracy
• stoiska m.in. festyny i dożynki regionalne, place targowe, galerie handlowe,
• spotkania w zakładach pracy i samorządach terytorialnych – z kadrami, kadrą zarządzającą w celu włączenia rekrutacji na badania do pakietu badań okresowych.
b) edukacja prozdrowotna w postaci kampanii informacyjno-edukacyjnej w mediach lokalnych, mediach społecznościowych czy podczas organizowanych Dni Otwartych w Szpitalu,
c) badania diagnostyczne połączone ze szkoleniem dla pacjentek z samobadania piersi,
d) warsztaty edukacyjne z samobadania piersi połączone z wykonaniem mammografii,
e) indywidualna nauka samobadania piersi.Zaplanowane zostały również działania informacyjno-edukacyjne ukierunkowane na wzmożenie czujności onkologicznej kadry medycznej, która po odbyciu szkoleniu będzie edukowała pacjentki.
Kierownik projektu: mgr. piel. Katarzyna Olbrych
Numer infolinii: 12 614 33 55
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: PRELUDIUM
Kwota projektu ogółem: 149 940,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 149 940,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 27.02.2017 – 26.02.2021
Krótki opis projektu:
Stenoza aortalna (AS) jest najczęstszą chorobą zastawkową serca, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Wiele badań sugeruje aktywną rolę białek krzepnięcia krwi w regulacji i progresji AS. W tkankach zastawek stenotycznych wykazano obecność czynnika tkankowego (TF), którego ekspresja pokrywała się z obszarami występowania fibryny co sugeruje, że przekształcenie fibrynogenu w fibrynę zachodzi in loco w płatkach zastawek stenotycznych. Natorska i wsp. wykazali pozytywną korelację pomiędzy ilością fibryny w płatkach zastawek aortalnych a wydłużonym czasem lizy skrzepu fibrynowego, wskazując na zaburzoną fibrynolizę u chorych z izolowaną AS. Ponadto, zaobserwowano że ekspresja TF pokrywa się z obszarami nacieku makrofagów, dowodząc prozapalnej roli TF w płatkach zastawek. Wydaje się zatem, że czynniki mające bezpośredni wpływ na białka krzepnięcia oraz fibrynolizę, takie jak stres oksydacyjny, mogą być odpowiedzialne za aktywację szlaków sygnalizacyjnych prowadzących do uszkodzenia zastawki aortalnej. Poziom stresu oksydacyjnego jest znacznie podwyższony w płatkach zastawek w wyniku miejscowych procesów zapalnych i może być powiązany z oksydacją fibrynogenu /fibryny in loco. Ponieważ wiadomo, że reaktywne formy tlenu (ROS) mogą zmieniać strukturę fibrynogenu zarówno w zawale mięśnia sercowego jak i u chorych ze stabilną chorobą wieńcową, prawdopodobnym jest, że podobne procesy zachodzą w płatkach zastawek stenotycznych, nasilają miejscowe zapalenie i prowadzą do włóknienia płatków. W świetle powyższych informacji przypuszczamy, że pacjenci z prozakrzepowym fenotypem skrzepów fibrynowych są bardziej narażeni na rozwój ostrych form AS. Ponadto, wzmożona oksydacja fibrynogenu/fibryny może przyczyniać się do powstawania większych złogów fibryny w płatkach zastawki aortalnej, prowadząc do jej zwłókniania i wzrostu sztywności. Będzie to pierwsze badanie określające czy prozakrzepowy fenotyp skrzepu fibrynowego oraz oksydacja fibrynogenu wpływają na zaawansowanie choroby. Cel naukowy zostanie osiągnięty poprzez weryfikację dwóch oryginalnych hipotez badawczych: 1. Pacjenci tworzący zbite skrzepy, charakteryzujące się mocno rozgałęzionymi włóknami fibryny i wydłużonym czasem lizy skrzepu fibrynowego są bardziej podatni na rozwój lokalnego zapalenia i rozwój AS. 2. Oksydacja fibrynogenu prowadzi do wzmożonego odkładania się fibryny w płatkach zastawek stenotycznych i nasilenia stanu zapalnego charakterystycznego dla zaawansowanej AS.
Metodyka badań
Do badania zostanie włączonych 150 kolejnych chorych w wieku 18-75 lat z rozpoznaną izolowaną AS, w tym co najmniej 50 pacjentów zakwalifikowanych do operacji wymiany zastawki. Zastosowano następujące kryteria wykluczające pacjentów: reumatyczna AS, ostra infekcja, zdiagnozowany nowotwór, przebyty zawał serca lub udar mózgu, ciąża, udokumentowana zaawansowana miażdżyca oraz cukrzyca. Przy pomocy rutynowych technik laboratoryjnych u pacjentów oceniane będą: morfologia, lipidogram, poziom glukozy, kreatyniny, fibrynogen oraz reaktywnego białka C (CRP). Poziom D-dimerów w osoczu zostanie oznaczony z użyciem systemu VIDAS D-dimer. Następujące metody badawcze będą wykorzystane podczas realizacji projektu: turbidymetryczna ocena formowania skrzepu (maksymalne nachylenie, opisujące szybkość łączenia się protofibryli; faza lag, czas przed rozpoczęciem bocznej agregacji protofibryli; maksymalna absorbancja, odzwierciedlająca strukturę skrzepu), ocena przepuszczalności skrzepu pod ciśnieniem hydrostatycznym (opisująca porowatość skrzepu przy zastosowaniu opatentowany układ półautomatycznego zaprojektowanego w Krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II), analiza podatności skrzepu na lizę (przy użyciu 3 różnych testów o różnym stężeniu końcowym rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu, z/bez egzogenną trombiną), analizy reometryczne oceniające lepkosprężystość skrzepu fibrynowego (maksymalny moduł sprężystości (EM), który odzwierciedla sztywność skrzepu i czas krzepnięcia, definiowana jako czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnego EM) i skaningowa mikroskopia elektronowa, do oceny struktury sieci fibrynowej (grubości włókien fibryny i ilości rozgałęzień). Karbonylacja białek osocza i wyizolowanego fibrynogenu będzie oceniona w oparciu o zawartość reszt karbonylowych, poprzez zastosowanie 2-4 dinitrofenylohydrazyny, jak opisano poprzednio. Stopień utlenienia białek osocza zostanie określony na podstawie stężenia malonodialdehydu, poprzez pomiar substancji reagujących z kwasem tiobarbiturowym. Fluorescencja i chemiluminescencja będą stosowane do oceny ilości nadtlenków, nadtlenek wodoru i oksydazy NADPH. Immunofluorescencja pozwoli ocenić lokalizację in loco fibryny, makrofagów i TF obrębie zastawek pacjentów z ciężką AS. Niektóre z doświadczeń zostaną wykonane we współpracy z prof. Ariens’em (University of Leeds, Wielka Brytania) i prof. Wallén’em (Szpital Danderyd, Sztokholm, Szwecja).
Uzasadnienie nowatorskiego charakteru badań. W wielu badaniach opisywano mechanizmy rozwoju i progresji AS ale tylko nieliczne z nich dotyczą roli oksydacji białek zastawek aortalnych. Według naszej wiedzy, w dostępnej literaturze nie ma żadnych doniesień opisujących wpływ oksydacji na białka krzepnięcia w AS. Projekt ten pozwoli zweryfikować, czy pacjenci z prozakrzepowym fenotypem skrzepu fibrynowego są bardziej narażeni na rozwój ostrych form AS i czy oksydacja fibrynogenu powoduje zwiększone odkładanie się fibryny w obrębie płatków zastawki, prowadząc do ich nadmiernego włóknienia i wzrostu sztywność. Może to przyczynić się do odkrycia nowych celów terapeutycznych w leczeniu AS.
Kierownik Projektu: mgr inż. Jakub Siudut
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki
Projekt: OPUS
Kwota projektu ogółem: 624 360,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 624 360,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 2016 – 20.12.2020
Krótki opis projektu:
Liczne doniesienia pokazują, że patomechanizmy miażdżycy i stenozy aortalnej cechuje wiele podobieństw dotyczących m.in. miejscowego zapalenia z naciekiem makrofagów i aktywacją czynników układu krzepnięcia, jak również czynników ryzyka np. cukrzyca. Badania na temat molekularnych mechanizmów prowadzących do rozwoju miażdżycy wskazują, że kumulacja zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGEs, Advanced Glycation End-products) wraz ze zwiększonym stresem oksydacyjnym i nasilonym stanem zapalnym są zaangażowane w rozwój choroby, w szczególności u pacjentów z cukrzycą. Czynniki metaboliczne, tj. podwyższone stężenie wolnych kwasów tłuszczowych, wysoki poziom glukozy lub AGEs indukują reaktywne formy tlenu w komórkach naczyniowych prowadząc do ciągłego tworzenia AGE i aktywacji genów cytokin prozapalnych, co ma kluczowe znaczenie podczas tworzenia się płytek miażdżycowych. Niestety niewiele wiadomo na temat wpływu cukrzycy i AGE na stenozę aortalną mimo stwierdzonego wpływu cukrzycy na miażdżycę tętnic wieńcowych.
Podstawą naszych hipotez jest fakt, iż podobnie jak w miażdżycy tętnic, hiperglikemia może prowadzić do glikacji białek zastawek, nasilać procesy zapalne w obrębie zwężonych zastawek stenotycznych i indukować stres oksydacyjny, co z kolei może prowadzić do zwłóknienia i masowego wapnienia zastawek. Na podstawie dostępnej wiedzy i wstępnych badań naszego zespołu, sformułowano cel planowanych eksperymentów, którym jest wielokierunkowa ocena mechanizmów molekularnych leżących u podstaw wpływu hiperglikemii na stan zapalny i kalcyfikację zastawek aortalnych u chorych ze stenozą aortalną. Przypuszczamy, że zwiększona akumulacja AGE związana z hiperglikemią i wzrost ekspresji receptora dla AGE (RAGE, receptor for advanced glycation end products) u chorych ze stenozą aortalną i współistniejącą cukrzycą mogą być odpowiedzialne za przyspieszone wapnienie zastawki przez aktywację szlaku NFkB/kinaz MAP i glikację białek podporowych (kolagen, elastyna, laminina) oraz białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Jednocześnie hiperglikemia może prowadzić do aktywacji komórek śródmiąższowych zastawki przez aktywację szlaku AGE/RAGE, zwiększając tym samym produkcję reaktywnych form tlenu co z kolei prowadzi do szybszego włóknienia i wapnienia zastawek. Również wyższa ekspresja czynnika tkankowego w obrębie stenotycznych zastawek aortalnych u pacjentów z cukrzycą w porównaniu do tych z izolowaną stenozą może przyśpieszać degenerację płatków zastawek.
Niniejszy projekt pozwoli zbadać wpływ hiperglikemii i skutków glikacji na biologię zastawek aortalnych, zarówno na poziomie komórek (hodowle in vitro) jak i tkanek (badanie in loco) za pomocą najnowocześniejszych technik w tym mikroskopii Ramanowskiej, analizy cytometrycznej, immunofluorescencji czy Real time PCR. Doświadczenia będą przeprowadzone na krwi ok. 150 chorych pacjentów ze stenozą aortalną z/bez cukrzycy. Komórki interstycjalne zastawki aortalnej usunięte podczas operacji zostaną poddane hodowli in vitro.
Weryfikacja podanych hipotez może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy na temat zależności między zaburzeniami glikemii, stanem zapalnym i prozakrzepowym a wapnieniem zastawki aortalnej. Wiedza ta może przyczynić się do wdrożenia nowych terapii farmakologicznych stenozy aortalnej.
Kierownik Projektu: dr hab. n. biol. Joanna Natorska
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: MINIATURA 1
Kwota projektu ogółem: 49 955,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 955,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 26.01.2018 – 25.01.2019 (12 miesięcy)
Krótki opis projektu:
Celem konkursu MINIATURA 1 jest finansowanie pojedynczego działania naukowego. W tym przypadku Pani dr n. med. Renata Kolasa-Trela zdecydowała się przeprowadzić badanie pilotażowe mające za zadanie zbadanie wpływu aktywacji NETs na progresję stenozy aortalnej ze szczególnym uwzględnieniem wpływu palenia tytoniu. Projekt przyczyni się m. in. do poszerzenia wiedzy na temat zjawisk, ważnych z punktu widzenia rozwoju nauki, zwiększenia opieki nad pacjentem poprzez lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kierownik Projektu: dr n. med. Renata Kolasa-Trela
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: MINIATURA 2
Kwota projektu ogółem: 49 955,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 955,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 01.08.2018 – 31.07.2019 (12 miesięcy)
Krótki opis projektu:
Celem konkursu MINIATURA 2 jest finansowanie pojedynczego działania naukowego. W tym przypadku Pan Doktor Tadeusz Góralczyk zdecydował się przeprowadzić badanie pilotażowe dotyczące określenia wpływu antagonistów witaminy K (VKA) i doustnych antykoagulantów niebędących VKA na właściwości lepkosprężyste skrzepów oraz ocenę ich zależności od testów czynnościowych charakteryzujących fenotyp skrzepu osoczowego.
Projekt jest ważny dla wyjaśnienia mechanizmów korzystnego działania antykoagulacji i jej ograniczeń poprzez poznanie roli jaką spełniają właściwości lepkosprężyste skrzepu. Przyczyni się to niewątpliwie do poszerzenia wiedzy na temat zjawisk, ważnych z punktu widzenia rozwoju nauki, zwiększenia opieki nad pacjentem poprzez lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kierownik Projektu: dr Tadeusz Góralczyk
Projekt jest finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Projekt: MINIATURA 2
Kwota projektu ogółem: 49 955,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 49 955,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 01.08.2018 – 31.07.2019 (12 miesięcy)
Krótki opis projektu:
Celem konkursu MINIATURA 2 jest finansowanie pojedynczego działania naukowego. W tym przypadku Pan Doktor Tadeusz Góralczyk zdecydował się przeprowadzić badanie pilotażowe dotyczące określenia wpływu antagonistów witaminy K (VKA) i doustnych antykoagulantów niebędących VKA na właściwości lepkosprężyste skrzepów oraz ocenę ich zależności od testów czynnościowych charakteryzujących fenotyp skrzepu osoczowego.
Projekt jest ważny dla wyjaśnienia mechanizmów korzystnego działania antykoagulacji i jej ograniczeń poprzez poznanie roli jaką spełniają właściwości lepkosprężyste skrzepu. Przyczyni się to niewątpliwie do poszerzenia wiedzy na temat zjawisk, ważnych z punktu widzenia rozwoju nauki, zwiększenia opieki nad pacjentem poprzez lepsze dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kierownik Projektu: dr Tadeusz Góralczyk
Metoda obrazowania płuc magnetycznym rezonansem w warunkach klinicznych przy użyciu optycznie spolaryzowanych gazów szlachetnych – PolGazMRI
Program: PROGRAM BADAŃ STOSOWANYCH
Kwota projektu ogółem dla wszystkich partnerów: 1 807 339,00 PLN, w tym:
Kwota projektu ogółem dla Szpitala: 383 000,00 PLN, w tym:
Kwota dofinansowania: 383 000,00 PLN
Wkład własny: 0,00
Realizacja projektu: 2015-2018
Partnerzy projektu:
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego
- TransCom International Sławomir Śleziak, Winicjusz Filipow sp.j.
Krótki opis projektu:
W wyniku realizacji projektu stworzona zostanie możliwość praktycznego, szpitalnego obrazowania i badania funkcjonalnego płuc nową, bardzo obiecującą metodą obrazowania magnetycznego rezonansu z użyciem spolaryzowanego optycznie 3He oraz 129Xe. Metoda ta góruje nad dotychczasowymi metodami obrazowania (tomografia komputerowa, scyntygrafia) nie tylko jakością obrazowania, ale i unikalnymi możliwościami. Wizualizacja drogi gazu w płucach trakcie wdechu i wydechu w czasie rzeczywistym in vivo stanowi nową perspektywę dla nieinwazyjnej diagnostyki, dając informację nie tylko o budowie, ale i o funkcjonalności płuc.
Obecny projekt ma na celu wprowadzenie, w oparciu o dotychczasowe wyniki, praktycznej możliwości badań klinicznych w Szpitalu JPII w Krakowie przy użyciu 3He oraz realizację wcześniejszego etapu badań nad polaryzacją optyczną 129Xe (budowa polaryzatora 129Xe) i wykonanie pierwszego testowego obrazu przy użyciu 129Xe.
Realizacja tego celu umożliwi lekarzom podjęcie klinicznego programu badań diagnostycznych. Konstrukcja wentylatora po jej rozwinięciu powinna zostać skomercjalizowana, tak by mogła być przekazana do innych szpitalnych centrów badania płuc. W dalszej przyszłości przewidujemy prace nad komercjalizacją polaryzatora, czego warunkiem koniecznym jest pozytywny wynik proponowanego grantu. Wyniki projektu ze względu na innowacyjność urządzeń (polaryzator wysokopolowy, system do kontroli wentylacji, dozowania i odzysku gazów), wykorzystanych w badaniach, mogą stać się użyteczne dla specjalistycznych firm.
Kierownik projektu: Lek. Małgorzata Urbańczyk-Zawadzka
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa V Wsparcie obszaru zdrowia, Działanie 5.4. Kompetencje zawodowe i kwalifikacje kadr medycznych
Kwota projektu ogółem: 1 179 192,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 143 192,00 PLN
wkład własny: 36 000,00 PLN
Realizacja projektu: 01.05.2017 – 30.06.2019
O projekcie:
Projekt szkoleniowy pt. „Zaawansowane zabiegi ratunkowe poszkodowanych w hipotermii” nakierowany jest na rozwój kompetencji zawodowych ratowników medycznych z zakresu hipotermii poprzez rozpowszechnienie wiedzy na temat hipotermii i właściwych procedur postępowania ratunkowego z chorymi wychłodzonymi. W ramach projektu planowane jest przeszkolenie 480 ratowników medycznych z zakresu postępowania ratunkowego u osób wychłodzonych. Efektem powinno być szybsze wdrażanie leczenia pozaustrojowego i zmniejszenie ilości zgonów u pacjentów. Kompetencje z zakresu przeciwdziałania hipotermii są istotne dla zaspokojenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych społeczeństwa, gdyż wbrew obiegowej opinii hipotermia nie ogranicza się wyłącznie do wypadków mających miejsce w warunkach górskich czy w okresie zimowym, ale jest również identyfikowana u ofiar ciężkich urazów (np. komunikacyjnych) i w związku z tym może potencjalnie dotknąć każdego uczestnika wypadku.
Cele projektu:
Celem głównym jest rozwój kompetencji zawodowych ratowników medycznych w obszarze istotnym dla zaspokojenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych, jakim jest hipotermia. Dzięki przewidzianemu w ramach projektu doskonaleniu zawodowemu ratowników medycznych, nastąpi rozwój kompetencji zawodowych oraz kwalifikacji tej grupy zawodowej.
Grupa docelowa/uczestnicy projektu:
Grupę docelową objętą wsparciem w ramach projektu stanowią „przedstawiciele innych zawodów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia”, zatrudnieni w publicznym systemie ochrony zdrowia i wykonujący czynności zawodowe ratownika medycznego. Projekt skierowany jest do wszystkich ratowników medycznych, bez ograniczeń wiekowych, związanych z płcią oraz zajmowanym stanowiskiem. W projekcie mogą wziąć udział zarówno osoby pracujące na stanowisku dyspozytora, kierownika lub członka wyjazdowego zespołu ratunkowego, a także ratownicy pracujący w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).
Działania w ramach projektu:
- Rekrutacja uczestników szkoleń – rejestracja poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy
- Przeprowadzenie egzaminów wstępnych oraz postępowania kwalifikacyjnego dla uczestników szkolenia zgodnie z określonymi kryteriami włączenia
- Przeprowadzenie szkoleń dla ratowników medycznych podnoszących kompetencje zawodowe w zakresie postępowania z pacjentem w hipotermii
- Przeprowadzenie egzaminów końcowych dla uczestników celem sprawdzenia efektów kształcenia
Terminy szkoleń:
Łącznie w ramach projektu planowanych jest 20 edycji szkoleń, które zostaną zrealizowane w dwóch seriach:
- I seria w okresie od 01.10.2017 do 30.04.2018 – (przeprowadzonych zostanie 10 edycji kursu, w każdej weźmie udział 24 osoby)
- II seria w okresie – od 01.09.2018 do 31.03.2019 – (przeprowadzonych zostanie 10 edycji kursu, w każdej weźmie udział 24 osoby)
Szkolenia podzielone będą na część teoretyczną dotyczącą hipotermii oraz część praktyczną z wykorzystaniem stacji ćwiczeniowych. W trakcie części praktycznej zastosowana zostanie symulacja medyczna o charakterze tzw. real action training. Program szkolenia został sformułowany w języku efektów kształcenia w dwóch stopniach szczegółowości, w oparciu o Evidence Based Medicine (EBM) i zapewnia wsparcie edukacyjne oparte na twardych podstawach naukowych, odnosząc się wyłącznie do tematyki medycznej.
Na zakończenie uczestnictwa w kursie planowana jest walidacja nowo nabytych kompetencji, złożona z egzaminu pisemnego (test) oraz praktycznego. Po uzyskaniu min. 75% poprawnych odpowiedzi, uczestnik kursu otrzyma certyfikat szkolenia. Każdy z uczestników zostanie poproszony o uzupełnienie ankiety oceniającej.
Najbliższe szkolenia:
Edycja XIII – 20-21 października 2018,
Edycja XIV 27-28 października 2018,
Edycja XV 17-18 listopada 2018,
Edycja XVI 24-25 listopada 2018,
Edycja XVII 1-2 grudnia 2018,
Edycja XVIII 8-9 grudnia 2018
Edycja XIX 12-13 stycznia 2019
Edycja XX 26-27 stycznia 2019
Szkolenia odbywają się:
I dzień: w godz. 10:15-16:45; w budynku M-V KSS JP2 (wejście A), ul. Prądnicka 80
II dzień: w godz. 9:00-15:45; w budynku M-V KSS JP2 (wejście A), dodatkowo w godz. 9:00-12:30 w Laboratorium Badań Klimatycznych PK, Al. Jana Pawła II 37
Planowane efekty projektu:
Realizacja projektu spowoduje podniesienie wiedzy dużej grupy ratowników medycznych w dziedzinie wczesnej detekcji hipotermii i kwalifikacji poszkodowanych do leczenia metodą krążenia pozaustrojowego dzięki czemu, pośrednio przyczyni się do zmniejszenia śmiertelności pacjentów, niepełnosprawności, komplikacji zdrowotnych czy też wyłączenia z rynku pracy osób dotkniętych tym zjawiskiem.
Kierownik projektu: dr n. med. Tomasz Darocha
Strona internetowa projektu: www.szkolenia.hipotermia.edu.pl
Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Kwota projektu ogółem: 260 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 260 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 zł
Realizacja projektu: 16.06.2010 – 30.09.2013
Krótki opis projektu:
W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:
- określono znaczenie prognostyczne markerów naczyniowych i wskaźników aktywacji układu krzepnięcia u pacjentów z nadciśnieniem płucnym tętniczym;
- odnaleziono zastępcze punkty końcowe w terapii nadciśnienia płucnego tętniczego;
- porównano metody nieinwazyjne i inwazyjne w ocenie sztywności naczyń płucnych;
- porównano wskaźniki czynności naczyń i aktywacji układu krzepnięcia w krążeniu płucnym i systemowym u chorych z nadciśnieniem płucnym tętniczym;
- określono wpływ leczenia nadciśnienia płucnego na funkcję naczyń oraz hemodynamikę krążenia systemowego i płucnego;
- przeprowadzono ocenę związku pomiędzy czynnością śródbłonka a sztywnością tętnic płucnych;
- określono znaczenie markerów naczyniowych w przewidywaniu reaktywności naczyń płucnych w ostrej próbie hemodynamicznej u chorych z nadciśnieniem płucnym tętniczym.
Projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej Poddziałanie 8.6.2 Programy Zdrowotne Typ projektu A: Wdrażanie krajowych programów zdrowotnych dotyczących rozwoju profilaktyki nowotworowej w kierunku wykrywania raka jelita grubego, szyjki macicy i piersi
Kwota projektu ogółem: 674 144,38 PLN w tym:
kwota dofinansowania: 640 249,98 PLN
wkład własny: 33 894,40 PLN
Realizacja projektu: 01.03.2017 – 28.02.2019
Partner projektu: Centrum Medyczne „MED-ALL” (http://www.med-all.krakow.pl/)
Krótki opis projektu:
Nowotwory stanowią drugą pod względem częstotliwości przyczynę zgonów w Małopolsce. Wśród kobiet natomiast, najczęściej stwierdzanym rodzajem nowotworu jest nowotwór złośliwy piersi. Aktualnie w Małopolsce połowa kobiet chorujących na raka piersi umiera z tej przyczyny.
Dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu profilaktyki raka piersi finansowanego z NFZ wskazują, że przyczyną niskiej wykrywalności raka piersi jest niewielka liczba kobiet zgłaszających się na badania mammograficzne. Dlatego głównym celem projektu pn.: „Zrób mammografię dla siebie i swoich bliskich!” jest zwiększenie zgłaszalności do udziału w badaniach mammograficznych, realizowanych w ramach krajowego Programu profilaktyki raka piersi. Projekt przewiduje zrekrutowanie oraz przeprowadzenie badań mammograficznych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II u co najmniej 5500 pacjentek. Projekt skoncentrowany jest na eliminowaniu najistotniejszych barier (np. bariera świadomościowa, ekonomiczno-organizacyjna, psychologiczna) w dostępie do badań diagnostycznych oraz na zwiększeniu świadomości zdrowotnej mieszkańców Małopolski poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne, a także podejmowanie działań organizacyjnych takich jak zapewnienie transportu na badania czy udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Grupę docelową projektu stanowią kobiety mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie województwa małopolskiego, które na podstawie Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP) kwalifikują się do badania mammograficznego:
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat – badanie raz na 2 lata,
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na rok,
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na rok.
W tym w szczególności:
- kobiety, które na podstawie SIMP, nigdy nie wykonywały badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi, a które kwalifikują się do programu,
- mieszkanki powiatów lub gmin o szczególnie niskim poziomie zgłaszalności na badania mammograficzne (tzw. białe plamy, czyli powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, nowotarski, m. Tarnów, tatrzański),
- kobiety, które mieszkają w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, w tym szczególnie na obszarach wiejskich.
Projekt koncentruje się na dotarciu z działaniami w zakresie edukacji prozdrowotnej do kobiet należących do Grupy Docelowej. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II we współpracy z Partnerem (Centrum Medyczne „MED-ALL” s.c.), zaplanował przeprowadzenie różnorodnych form wsparcia Grupy Docelowej. W okresie realizacji programu planuje się przeprowadzenie następujących działań:
a) identyfikacja pacjentek, które dotychczas nie wykonywały mammografii, spełniających kryteria włączenia w SIMP i przesłanie zaproszeń na badania mammografii. Zainteresowane pacjentki mogą kontaktować się z wyodrębnioną infolinią;
b) przeprowadzenie zaplanowanych działań informacyjno-edukacyjnych i rekrutacji w trakcie spotkań różnego typu poprzez weryfikację pacjentek w SIMP:
- spotkania na terenach wskazanych przez Centralny Ośrodek Koordynujący przy Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie jako tzw. „białe plamy” m.in. w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Koła Gospodyń Wiejskich, świetlice wiejskie i przy OSP, ośrodki kultury, zakony żeńskie,
- stoiska m.in. w zakładach pracy, festyny, kościoły, imprezy okolicznościowe,
- spotkania w zakładach pracy i samorządach terytorialnych – z kadrami, kadrą zarządzającą w celu włączenia rekrutacji na badania do pakietu badań okresowych.
c) edukacja prozdrowotna w postaci kampanii informacyjno-edukacyjnej z udziałem znanej osobistości z Małopolski.
Kobiety niespełniające kryteriów włączenia będą o tym informowane w trakcie spotkań lub w trakcie konsultacji telefonicznych.
Kierownik projektu: mgr. piel. Katarzyna Olbrych
Numer infolinii: 12 614 33 55
Kwota projektu ogółem: 80 000,00 PLN, w tym
kwota dofinansowania: 80 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 2016 – 2018
Krótki opis projektu:
Realizacja Programu polegała na wykonaniu następujących zadań:
- Przygotowaniu materiałów dydaktycznych dla Nauczycieli Prewencji i pacjentów (prezentacje multimedialne oraz podręcznik pt. „Lepiej zapobiegać niż leczyć” pod redakcją prof. dr. hab. med. Piotra Podolca i dr. med. Grzegorza Kopcia);
- Przygotowaniu dokumentów niezbędnych do realizacji Programu (takich jak instrukcja prowadzenia Programu dla Jednostek Obwodowych, informacja dla pacjenta, zgoda na udział w badaniu, zgoda na przetwarzanie danych osobowych, „Zeszyt oceny ryzyka oraz wiedzy pacjenta”, zeszyt „Prewencyjnej Interwencji Telefonicznej”, raport z realizacji zadania dla Jednostek Obwodowych, kwestionariusze oceny szkoleń dla Nauczycieli Prewencji oraz pacjentów). Jedna Jednostka Obwodowa oznacza grupę 30 pacjentów;
- Wylosowaniu Jednostek Obwodowych, które realizowały zadanie oraz wybranie Koordynatorów poszczególnych Jednostek;
- Przeprowadzeniu szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, dietetyków i rehabilitantów w zakresie prewencji chorób układu krążenia i instrukcji prowadzenia Programu;
- Rekrutacji pacjentów w Jednostkach Obwodowych zgodnie z protokołem Programu z losowym przydzieleniem ich do jednej z trzech grup: grupy szkolenia (grupa I), grupy szkolenia i interwencji telefonicznej (grupa II) oraz grupy kontrolnej (grupa III);
- Przeprowadzeniu badań przesiewowych (oznaczenie lipidogramu i glukozy na czczo z krwi żylnej, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu pasa, BMI, ciśnienia tętniczego i akcji serca, przeprowadzenie wywiadu z pacjentem na temat chorób i stosowanego leczenia, identyfikacja czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych);
- Ocenie wiedzy pacjentów na temat prewencji chorób układu krążenia za pomocą wystandaryzowanej ankiety, tj. „Zeszytu Oceny Ryzyka oraz Wiedzy Pacjenta”;
- Przeprowadzeniu szkolenia dla pacjentów z grupy I i II w Jednostkach Obwodowych przez Nauczycieli Prewencji w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną;
- Utworzeniu bazy danych na podstawie otrzymanej dokumentacji z Jednostek Obwodowych.
Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia
Kwota projektu ogółem: 457 555,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 395 182,88 PLN
wkład własny: 62 372,12 PLN
Realizacja projektu: 16.12.2016 – 31.12.2018
Krótki opis projektu:
Przewlekłe niezakaźne choroby płuc są czwartą przyczyną zgonów w Polsce. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak dostępu do, od dawna stosowanej, metody leczenia ciężkich zaostrzeń tych chorób. Metodą tą jest ratująca życie Nieinwazyjna Wentylacja Mechaniczna (NWM). Stosowanie NWM w Europie Zachodniej spowodowało zmniejszenie śmiertelności z powodu zaostrzeń Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) o 50%. Celem programu polityki zdrowotnej pn.: „Krajowy programu zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (sNWM) na lata 2016-2019” jest zmniejszenie umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc w Polsce poprzez: zorganizowanie specjalistycznych stanowisk (sNWM) w oddziałach chorób płuc, wyposażenie tworzonych sNWM w sprzęt niezbędny do prowadzenia i monitorowania NWM, zwiększenie dostępności do NWM, nadzór i monitoring efektywności prowadzonych działań. Nieodłączną częścią programu jest wprowadzenie programu rehabilitacji pneumonologicznej w warunkach domowych dla chorych na POChP po leczeniu zaostrzenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w szpitalu.
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, w trybie konkursu ofert, został wybrany na realizatora dwóch zadań w ramach ww. programu polityki zdrowotnej. Pierwsze z zadań pn.: „Wyposażenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (sNWM) w aparaturę i sprzęt medyczny w roku 2016” zakładało zakup specjalistycznego sprzętu medycznego w tym: respiratory, aparaty do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu i kapnografy do monitorowania przezskórnego pCO2. Drugie zadanie pn.: „Realizacja programu rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach domowych dla chorych na POChP po leczeniu zaostrzenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w szpitalu w latach 2016-2018” miało na celu objęcie rehabilitacją pulmonologiczną w warunkach domowych w latach 2017 i 2018 łącznie 67 chorych z POChP po leczeniu zaostrzenia.
W zakresie objętym Programem KSS im. Jana Pawła II współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy – realizatorem programu w zakresie koordynacji, opracowania i wdrożenia ogólnopolskiej bazy danych chorych z niewydolnością oddychania leczonych za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej POL-VENT.
Kierownik projektu: dr n. med. Robert Łukaszuk
Strona internetowa projektu: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/programy-zdrowotne/wykaz-programow/krajowy-program-zmniejszania-umieralnosci-z-powodu-przewleklych-chorob-pluc-poprzez-tworzenie-sal-nieinwazyjnej-wentylacji-mechanicznej-na-lata-2016-2018/
Priorytet 1. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, Działanie 1.3 Regionalna infrastruktura społeczna, Poddziałanie 1.3.2. Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia
Projekt był współfinansowany ze środków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota projektu ogółem: 2 895 390,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 2 111 620,55 PLN
wkład własny: 783 769,45 PLN
Realizacja projektu: 2005 – 2006
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
W ramach projektu dokonano zakupu mammografu z przystawką cyfrową, zmodernizowano echokardiografy w Ośrodku Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc, na Oddziale Chorób Serca i Naczyń oraz na Oddziale Elektrokardiologii. Dzięki realizacji projektu nastąpiła poprawa jakości usług medycznych oraz rozszerzono możliwość diagnozowania pacjenta w Szpitalu. Zapewniono ciągłość diagnozowania i leczenia pacjenta, zminimalizowano czas oczekiwania pacjentów na świadczenia medyczne oraz umożliwiono elektroniczne przesyłanie i archiwizowanie danych medycznych.
Priorytet 1. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, Działanie 1.5 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Projekt był współfinansowany ze środków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota projektu ogółem: 2 761 830,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 2 016 662,85 PLN
wkład własny: 745 167,15 PLN
Realizacja projektu: 2004 – 2007
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
W ramach projektu dokonano zakupu Laboratoryjnego Systemu Informatycznego, połączono system LIS z Ruchem Chorych (HIS), zmodernizowano serwery i oprogramowanie NetRaad, zintegrowano system NetRaad z systemem InfoMedica wraz z możliwością rejestracji przez Internet, rozszerzono posiadane licencje na bazy danych i system InfoMedica (połączenie systemów – LIS i RIS). Wśród efektów projektu można wymienić także powstanie telecentrum, zmodernizowanie systemu telekonsultacji KONSUL, zakupienie mikrosterowników EKG i sond pomiarowych dla Centrum Nadzoru Kardiologicznego oraz zakupienie systemu Holterowskiego.
Dzięki realizacji projektu nastąpiła także poprawa jakości usług medycznych, wykorzystano nowe technologie informacyjne i komunikacyjne dla realizacji usług dla pacjentów i profesjonalistów województwa małopolskiego i całego regionu. Ułatwiono również dostęp do usług medycznych, zminimalizowano czas oczekiwania pacjentów na świadczenia medyczne, a także ułatwiono zlecanie badań lekarzom. Realizacja projektu usprawniła procedurę otrzymywania wyników, zapewniła nadzór kardiologiczny osób przewlekle chorych, pozostających bez opieki bezpośredniej. W ramach projektu stworzono sieć telekardiologiczną, umożliwiono współpracę za pomocą Internetu z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, szpitalami, jednostkami klinicznymi oraz aptekami. Dzięki realizacji projektu pacjenci mają pełną informację na temat wszystkich wykonywanych w szpitalu usług, ich kosztach i sposobach wykonania, a także możliwych terminach realizacji, potrzebnych dokumentach i badaniach.
Priorytet 1. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, Działanie 1.3. Regionalna infrastruktura społeczna, Poddziałanie 1.3.2. Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia
Projekt był współfinansowany ze środków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota projektu ogółem: 1 608 803,89 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 656 548,55 PLN
wkład własny: 952 255,34 PLN
Realizacja projektu: 2004 – 2007
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
W ramach przedsięwzięcia została przeprowadzona modernizacja i przystosowanie parteru budynku A na potrzeby wielospecjalistycznej Przychodni oraz Centrum Wczesnej Diagnostyki i Terapii, które zostały powołane do realizacji zadań w zakresie profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób cywilizacyjnych.
W ramach projektu przeprowadzono prace budowlane, modernizacyjne, instalacyjne oraz wykończeniowe, zainstalowano sieć informatyczną, a także dokonano zakupu aparatu do analizy i sekwencjonowania DNA (tzw. sekwenatora z oprogramowaniem), zamrażarki niskotemperaturowej (minus 800 st. C, o pojemności 300 l, kontrolowanej przez system monitoringu) oraz zakupiono aparaturę medyczną podstawowej opieki nad pacjentem.
Realizacja projektu pozwoliła na wyrównanie szans w regionie w dostępie do usług medycznych, a także poszerzyła profil diagnostyczny Szpitala. Nastąpiła również poprawa jakości i dostępności lecznictwa specjalistycznego i wysokospecjalistycznego oraz poprawa jakości technicznej prowadzonych badań przez zastosowanie nowoczesnej aparatury. Usprawniono także wczesną diagnostykę nowotworów w Województwie Małopolskim, wprowadzono do diagnostyki badania genetyczne oraz skrócono czas hospitalizacji pacjentów.
Priorytet 1. Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu, Działanie 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo – rozwojową a gospodarką.
Projekt był finansowany ze środków w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004 – 2006 oraz ze środków na naukę z budżetu państwa.
Kwota projektu ogółem: 4 752 490,00 PLN w tym:
kwota dofinansowania: 4 752 490,00 PLN, w tym:
- 3 564 367,50 PLN – środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
- 1 188 122,50 PLN – środki z budżetu państwa przeznaczone na naukę
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 2005 – 2007
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
Projekt obejmował modernizację tomografu rezonansu magnetycznego oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej opartej o najnowsze rozwiązania technologiczne, tj.: zakup głowic liniowych, upgrade’u Leonardo do Leonardo Circulation, analizatora do detekcji kwasów nukleinowych, średniopolowego tomografu rezonansu magnetycznego z magnesem otwartym MRI oraz densytometru cyfrowego.
Przedsięwzięcie inwestycyjne dotyczyło modernizacji i wyposażenia laboratoriów cyfrowego obrazowania celem prowadzenia zintegrowanej i kompleksowej oceny obrazów i wyników badań laboratoryjnych związanych z procesem starzenia i zmianami chorobowymi.
Poprzez realizację projektu wprowadzono do praktyki klinicznej nowe rozwiązania techniczne oraz medyczne, które następnie będą realizowane przez przedsiębiorstwa. Wśród efektów projektu można wymienić także realizację projektów celowych, programów badawczo-naukowych w oparciu o zakupioną aparaturę medyczną, współpracę z przedsiębiorstwami nad realizacją programów badawczo-naukowych. W ramach projektu przeprowadzono konsultacje medyczne i techniczne dla przedsiębiorców, dotyczące zakupionej aparatury medycznej i diagnozowanych tą aparaturą schorzeń. Nastąpiło także badanie leków pod kątem ich wpływu na rozwój zmian chorobowych, skuteczność terapii i ocenę wrażliwości chorych.
Realizacja projektu wniosła znaczący wkład w rozwój i transfer nowoczesnych technologii w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii, ortopedii i innych.
Kwota projektu ogółem: 3 742 070,09 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 3 742 070,09 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 16.01.2009 – 30.06.2013
Partnerzy projektu:
Krótki opis projektu: W ramach wyników badań przeprowadzonych w projekcie powstały nowe algorytmy postępowania z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów oraz powstały nowe usługi medyczne i nowe algorytmy terapeutyczne. Wyniki projektu zostaną wykorzystane w Polsce do podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości życia oraz obniżenia kosztów społecznych leczenia.
Priorytet 1. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów, Działanie 1.3. Regionalna infrastruktura społeczna, Poddziałanie 1.3.2. Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia
Projekt był współfinansowany ze środków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Kwota projektu ogółem: 1 608 803,89 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 656 548,55 PLN
wkład własny: 952 255,34 PLN
Realizacja projektu: 2004 – 2007
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
W ramach przedsięwzięcia została przeprowadzona modernizacja i przystosowanie parteru budynku A na potrzeby wielospecjalistycznej Przychodni oraz Centrum Wczesnej Diagnostyki i Terapii, które zostały powołane do realizacji zadań w zakresie profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób cywilizacyjnych.
W ramach projektu przeprowadzono prace budowlane, modernizacyjne, instalacyjne oraz wykończeniowe, zainstalowano sieć informatyczną, a także dokonano zakupu aparatu do analizy i sekwencjonowania DNA (tzw. sekwenatora z oprogramowaniem), zamrażarki niskotemperaturowej (minus 800 st. C, o pojemności 300 l, kontrolowanej przez system monitoringu) oraz zakupiono aparaturę medyczną podstawowej opieki nad pacjentem.
Realizacja projektu pozwoliła na wyrównanie szans w regionie w dostępie do usług medycznych, a także poszerzyła profil diagnostyczny Szpitala. Nastąpiła również poprawa jakości i dostępności lecznictwa specjalistycznego i wysokospecjalistycznego oraz poprawa jakości technicznej prowadzonych badań przez zastosowanie nowoczesnej aparatury. Usprawniono także wczesną diagnostykę nowotworów w Województwie Małopolskim, wprowadzono do diagnostyki badania genetyczne oraz skrócono czas hospitalizacji pacjentów.
Priorytet 1. Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu, Działanie 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo – rozwojową a gospodarką.
Projekt był finansowany ze środków w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw 2004 – 2006 oraz ze środków na naukę z budżetu państwa.
Kwota projektu ogółem: 4 752 490,00 PLN w tym:
kwota dofinansowania: 4 752 490,00 PLN, w tym:
- 3 564 367,50 PLN – środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
- 1 188 122,50 PLN – środki z budżetu państwa przeznaczone na naukę
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 2005 – 2007
Partnerzy projektu: brak
Krótki opis projektu:
Projekt obejmował modernizację tomografu rezonansu magnetycznego oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej opartej o najnowsze rozwiązania technologiczne, tj.: zakup głowic liniowych, upgrade’u Leonardo do Leonardo Circulation, analizatora do detekcji kwasów nukleinowych, średniopolowego tomografu rezonansu magnetycznego z magnesem otwartym MRI oraz densytometru cyfrowego.
Przedsięwzięcie inwestycyjne dotyczyło modernizacji i wyposażenia laboratoriów cyfrowego obrazowania celem prowadzenia zintegrowanej i kompleksowej oceny obrazów i wyników badań laboratoryjnych związanych z procesem starzenia i zmianami chorobowymi.
Poprzez realizację projektu wprowadzono do praktyki klinicznej nowe rozwiązania techniczne oraz medyczne, które następnie będą realizowane przez przedsiębiorstwa. Wśród efektów projektu można wymienić także realizację projektów celowych, programów badawczo-naukowych w oparciu o zakupioną aparaturę medyczną, współpracę z przedsiębiorstwami nad realizacją programów badawczo-naukowych. W ramach projektu przeprowadzono konsultacje medyczne i techniczne dla przedsiębiorców, dotyczące zakupionej aparatury medycznej i diagnozowanych tą aparaturą schorzeń. Nastąpiło także badanie leków pod kątem ich wpływu na rozwój zmian chorobowych, skuteczność terapii i ocenę wrażliwości chorych.
Realizacja projektu wniosła znaczący wkład w rozwój i transfer nowoczesnych technologii w dziedzinie kardiologii, kardiochirurgii, ortopedii i innych.
Kwota projektu ogółem: 3 742 070,09 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 3 742 070,09 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 16.01.2009 – 30.06.2013
Partnerzy projektu:
Krótki opis projektu: W ramach wyników badań przeprowadzonych w projekcie powstały nowe algorytmy postępowania z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów oraz powstały nowe usługi medyczne i nowe algorytmy terapeutyczne. Wyniki projektu zostaną wykorzystane w Polsce do podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości życia oraz obniżenia kosztów społecznych leczenia.
Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Kwota projektu ogółem: 260 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 260 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 zł
Realizacja projektu: 16.06.2010 – 30.09.2013
Krótki opis projektu:
W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:
- określono znaczenie prognostyczne markerów naczyniowych i wskaźników aktywacji układu krzepnięcia u pacjentów z nadciśnieniem płucnym tętniczym;
- odnaleziono zastępcze punkty końcowe w terapii nadciśnienia płucnego tętniczego;
- porównano metody nieinwazyjne i inwazyjne w ocenie sztywności naczyń płucnych;
- porównano wskaźniki czynności naczyń i aktywacji układu krzepnięcia w krążeniu płucnym i systemowym u chorych z nadciśnieniem płucnym tętniczym;
- określono wpływ leczenia nadciśnienia płucnego na funkcję naczyń oraz hemodynamikę krążenia systemowego i płucnego;
- przeprowadzono ocenę związku pomiędzy czynnością śródbłonka a sztywnością tętnic płucnych;
- określono znaczenie markerów naczyniowych w przewidywaniu reaktywności naczyń płucnych w ostrej próbie hemodynamicznej u chorych z nadciśnieniem płucnym tętniczym.
Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Kwota projektu ogółem: 466 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 466 000,00 PLN
wkład własny: 1,40 PLN
Realizacja projektu: 27.05.2011 – 26.08.2014
Krótki opis projektu:
Antagoniści witaminy K (VKA, ang. vitamin K antagonists), w tym warfaryna, charakteryzują się dużą zmiennością dawki potrzebną do uzyskania i utrzymania pożądanego czasu protrombinowego, wyrażonego jako INR (ang. International Normalized Ratio) oraz wąskim indeksem terapeutycznym. Skuteczność i bezpieczeństwo leczenia warfaryną jest uzależnione od czasu, w którym INR mieści się w zakresie terapeutycznym (TTR, ang. time in therapeutic range). U chorych po wszczepieniu zastawki serca, tak jak w innych populacjach dawka VKA zależy w 40-50% od czynników genetycznych, głównie polimorfizmów genu podjednostki 1 kompleksu reduktazy epoksydu witaminy K (VKORC1, c.-1639G>A) oraz cytochromu P450 2C9 (CYP2C9, CYP2C9*2 i CYP2C9*3). W dostępnym piśmiennictwie nie zna-leziono doniesień o wpływie polimorfizmów genetycznych na dawkowanie VKA tylko u chorych po wymianie zastawki serca, którzy są zagrożeni zarówno powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, zwłaszcza przy subterapeutycznych dawkach VKA, jak i poważnymi krwawieniami szczególnie w pierwszym miesiącu leczenia. Z tego względu tak ważne jest szybkie ustalenie stabilnej dawki warfaryny dla tych pacjentów. Celem tego projektu była ocena czynników warunkujących dawkowanie warfaryny i TTR w pierwszych 3 miesiącach po wymianie zastawki mitralnej i/lub aortalnej serca. Spośród 931 chorych poddanych badaniu przesiewowemu, ostateczna analiza dotyczyła 452 chorych operowanych w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii CM UJ i Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Częstość allelu rzadkiego dla badanych genów była następująca: 0,39 (0,35-0,44) dla VKORC1, 0,13 (0,10-0,16) dla CYP2C9*2, 0,08 (0,06-0,11) dla CYP2C9*3, 0,26 (0,22-0,30) dla CYP4F2*3, 0,08 (0,06-0,11) dla APOE rs7412, 0,11 (0,08-0,14) dla APOE rs429358, 0,10 (0,07-0,13) dla GGCX i 0,53 (0,48-0,58) dla MDR1, i była podobna do opisywanej wcześniej dla rasy białej. Przed pierwsza dawką warfaryny szacowano dawkę leku za pomocą algo-rytmu Gage’s, którą zalecano u 75% chorych.Wykazano, że pacjenci po wymianie zastawki aortalnej z dobrą kontrolą antykoagulacji, zdefiniowaną jako TTR60%, nie różnili się od pacjentów z niezadawalającą kontrolą antykoagulacji (TTR<60%) w odniesieniu do danych demograficznych i czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Niezależnymi predyktorami TTR okazały się być choroba wieńcowa, przebyty wcześniej udar mózgu i nosicielstwo wariantu CYP2C9*2. Wysunęliśmy hipotezę, że lepsza kontrola antykoagulacji u pacjentów z chorobą wieńcową i udarem wynika z większej świadomości pacjentów dotyczącej zdrowego trybu życia (przestrzeganie odpowiedniej zawartości w diecie zielonych warzyw liściastych, unikanie stresu, aktywność fizyczna). Niższe wartości TTR u nosicieli wariantu CYP2C9*2 wynikają najprawdopodobniej ze skłonności do wahań w dawce warfaryny u nosicieli tego polimorfizmu. Aby ocenić wpływ nosicielstwa polimorfizmów genu CYP2C9 na czas uzyskania stabilnej dawki warfaryny, ryzyko nadmiernej lub nie-wystarczającej antykoagulacji oraz występowanie powikłań krwotocznych u chorych po planowej operacji wymiany zastawki aortalnej i/lub mitralnej po 3 miesiącach od operacji, wyselekcjonowano pacjentów posiadających mutację CYP2C9*2 i/lub *3 i porównano z chorymi z wariantem dzikim genu CYP2C9*1*1. Uzyskane wyniki wskazują, że nosiciele genu CYP2C9*2 i/lub *3 charakteryzowali się niższym TTR i niższymi dawkami warfaryny po 3 miesiącach od operacji, zarówno oszacowanymi na podstawie algorytmu genetycznego jak i dawkami ostatecznymi, warunkującymi stabilną antykoagulację po 3 miesiącach od operacji. Natomiast nie wykazano różnic pomiędzy szacowanymi a ostatecznymi dawkami warfaryny. Nie zaobserwowano również różnic w powikłaniach krwotocznych u nosicieli CYP2C9*2 i/lub*3 w porównaniu z wariantem dzikim. Porównano jakość antykoagulacji u pacjentów wykonujących pomiary INR w sposób standardowy (kontrolujących INR w przychodni) a tymi, którzy wykonywali pomiary INR samodzielnie przy użyciu domowych koagulometrów (Alere INRatio®2 PT/INR). Nie wykazano różnic pomiędzy grupami pod względem danych klinicznych, demograficznych czy też genetycznych. Potwierdzono silny wpływ wariantów CYP2C9*2 i *3 na niestabilność leczenia przeciwzakrzepowego, niższy TTR i dłuższy okres, w którym INR znajduje się powyżej górnego przedziału terapeutycznego bez względu na metodę pomiaru INR. Oceniono również potencjalną przydatność kliniczną algorytmu farmakogenetycznego użytego do estymacji dawki warfaryny dla pacjentów po wymianie zastawki aortalnej. Dla całej grupy pacjentów, algo-rytm poprawnie przewidział idealną dawkę warfaryny, zdefiniowaną jako dawkę wyliczoną, która była w granicach 20% dawki aktualnej, u 97 chorych (48,5%). Dawka niedoszacowana, określana jako dawka, która była o co najmniej 20% mniejsza niż dawka rzeczywista była obecna u 64 (32%), a dawka przeszacowana zdefiniowana jako przewidywana dawka, która była co najmniej 20% większa niż dawka rzeczywista, była obecna u 39 (19,5%) chorych.W grupie pacjentów, którzy wymagali dawki pośredniej algorytm przewidział dawkę idealną dla ponad połowy pacjentów. U pacjentów wymagających małych (<17,2 [8,0-21,0] mg/tydzień) i dużych (> 53,0 [48,9-60,0] mg/tydzień), dawek warfaryny, trafność predykcji dawki za pomocą algorytmu była podobna i wynosiła ok. 40%.Zauważono, że algorytm farmakogenetyczny stosowany do wyliczeń dawkowania warfaryny był bar-dziej skuteczny w ustaleniu stabilnej antykoagulacji u pacjentów po wymianie zastawki aortalnej (AVR) niż mitralnej (MVR) – jednak ze względu na małą liczebność grupy MVR obserwację tą należy interpre-tować ostrożnie.Określono również wpływ czynników klinicznych oraz genetycznych na metabolity warfaryny u chorych po wymianie zastawki serca. Nosiciele VKORC1 c.-1639A charakteryzowali się wyższym stężeniem S-warfaryny i wyższym ilorazem stężeń S-7 hydroksywarfaryny/S-warfaryny, a niższym stęże-niem S-7-hydroksywarfaryny w porównaniu do pacjentów z wariantem dzikim. Z kolei nosiciele CYP2C9*3 posiadali mniejsze stężenie S-7-hydroksywarfaryny i współczynnika S-7-hydroksywarfaryny/S-warfaryny w porównaniu do dzikich homozygot. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zaobserwowano wyższy stosunek S-warfaryny/R-warfaryny (S/R), natomiast stężenie formy S-warfaryny było wyższe u palących w przeszłości. Niezależnymi predyktorami podwyższonej wartości współczynnika S/R warfaryny były: cukrzyca, nosicielstwo alleli CYP2C9*3 i CYP2C9*2. Po raz pierwszy stwierdzono, że rodzaj zastawki serca wpływa na parametr WSI (warfarin sensivity index) wyrażony jako stosunek INR/S-warfaryny oceniający farmakodynamikę S-warfaryny. Im wyższa jest wartość WSI tym wyższy jest INR pacjenta przy takim samym stężeniu warfaryny, tym samym większa wrażliwość na S-warfarynę. Pacjenci po wszczepieniu mechanicznej zastawki serca uzyskali o 18% wyższy WSI niż pacjenci po wymianie zastawki biologicznej. Ponadto, zaobserwowano, że pacjenci MVR uzyskali o 29% wyższy WSI niż pacjenci AVR. Nosiciele allelu VKORC1c.-1693A mieli wyższy WSI o 33,3% niż nosi-ciele VKORC1 c.-1693G. Natomiast nie wykazano wpływu alleli CYP2C9*3 lub *2 na ten parametr. Niezależnymi predyktorami podwyższonej wartości WSI były aktualne palenie tytoniu, wszczepienie za-stawki mechanicznej oraz obecność allelu VKORC1 c.-1639A. Nasze ustalenia dotyczące metabolitów warfaryny rzucają nowe światło na determinanty antykoagulacji u pacjentów po wymianie zastawek ser-ca. Powyższe wyniki badań poszerzyły stan wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań zapotrzebowania na warfarynę u polskich chorych z wszczepionymi sztucznymi zastawkami, pokazując podobieństwa i różnice w odniesieniu do chorych leczonych warfaryną z powodu migotania przedsionków. Wyniki badania mogą przyczynić się do przyspieszenia optymalizacji terapii leczenia VKA, co w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia ryzyka potencjalnych powikłań zarówno krwotocznych jak i zakrzepowych u chorych po wymianie zastawki serca.
Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kwota projektu ogółem: 260 510,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 136 831,51 PLN
wkład własny: 123 678,49 PLN
Realizacja projektu: 15.07.2009 – 30.09.2013
Partnerzy projektu: Wykonawca zewnętrzny badań stomatologicznych w ramach umowy: Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna w Krakowie
Krótki opis projektu:
Projekt miał za zadanie wypracować skuteczny i sprawdzony klinicznie algorytm stomatologicznego przygotowania chorego do chirurgicznego leczenia chorób serca. Chirurgiczne leczenie pacjentów z chorobami serca jest obarczone ryzykiem infekcji okołooperacyjnych oraz wystąpieniem infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW) w okresie pooperacyjnym. Najnowsze wytyczne leczenia i zapobiegania American Heart Association (AHA) infekcyjnego zapalenia wsierdzia podkreślają znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej pacjentów zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego. Ma to szczególne znaczenie w zapobieganiu wystąpienia pooperacyjnego infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Oprócz tego projekt ten będzie pomagał ocenić stan zdrowia jamy ustnej w populacji pacjentów z chorobami serca, którzy mają zaplanowany zabieg operacyjny. Jest to szczególnie istotne w świetle aktualnych wytycznych AHA, które podkreślają znaczenie prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej w profilaktyce infekcyjnego zapalenia wsierdzia.
Zrealizowane cele projektu:
- ocena stanu zdrowia jamy ustnej i potrzeb leczniczych chorych kierowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w badanych grupach,
- opracowanie standardu badania stomatologicznego chorych zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych,
- analiza porównawcza rodzaju i częstości powikłań bakteryjnych pomiędzy grupą chorych bez i po sanacji jamy ustnej w okresie pooperacyjnym.
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki, 2.3.3. Projekty w zakresie rozwoju zaawansowanych aplikacji i usług teleinformatycznych.
Projekt był współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Kwota projektu ogółem: 5 669 506,18 PLN, w tym:
Kwota projektu ogółem dla Szpitala: 4 732 451,86 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 4 732 451,86 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 01.01.2014 – 31.10.2015
Partnerzy projektu:
1. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Krótki opis projektu:
Projekt pt.: „Informatyczna platforma fuzji badań obrazowych serca” był realizowany przez Konsorcjum złożone z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Projekt dotyczył utworzenia informatycznej platformy fuzji, czyli nałożenia badań obrazowych SPECT, CT, MR, PET, wykonanych u pacjentów
po regeneracji mięśnia serca komórkami macierzystymi. Liderem Konsorcjum był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Placówka jest wiodącym w Polsce oraz uznanym w Europie ośrodkiem kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii klatki piersiowej, pulmonologii i chorób zakaźnych. Szpital współpracuje również z instytucjami naukowo-badawczymi w kraju i zagranicą. Partnerem Konsorcjum było Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, będące wiodącą jednostką w Polsce w zakresie chorób onkologicznych oraz stosowania nowoczesnej diagnostyki obrazowej i radioizotopowej w zakresie chorób onkologicznych, kardiologicznych i neurologicznych. Współpraca ww. Konsorcjantów została zawiązana w celu stworzenia narzędzi dla integracji badań obrazowych umożliwiających śledzenie procesów terapeutycznych regeneracji mięśnia sercowego po wszczepieniu komórek macierzystych. Badania naukowe, które były prowadzone z wykorzystaniem zasobów technicznych uwzględnionych w projekcie, polegały na analizie informacji dotyczących morfologii, ukrwienia, funkcji i metabolizmu mięśnia sercowego w celu określenia stopnia jego regeneracji poprzez wszczepienie komórek macierzystych i terapię angiogenezy przy użyciu lasera. Do badań zostały wykorzystane urządzenia diagnostyczne, którymi dysponowały jednostki partnerskie.
Projekt został podzielony na następujące zadania:
- zadanie nr 1 „Analiza techniczna i opracowanie specyfikacji niezbędnej infrastruktury informatycznej i wysokospecjalistycznego oprogramowania”,
- zadanie nr 2 „Zakup aplikacji i sprzętu komputerowego oraz ich implementacja w jednostkach partnerskich”,
- zadanie nr 3 „Wdrożenie informatycznej platformy do wykonywania fuzji wyników badań obrazowych serca różnych modalności (SPECT, CT, MR, PET)”,
- zadanie nr 4 „Zarządzanie projektem, promocja i upowszechnianie wyników”.
Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz
Priorytet 8. Współpraca międzyregionalna, Działanie 8.2. Budowa pozycji Małopolski w europejskich sieciach współpracy
Projekt był współfinansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Kwota projektu ogółem: 1 820 943,83 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 537 276,00 PLN
wkład własny: 283 667,83 PLN
Realizacja projektu: 01.04.2011 – 31.10.2013
Partnerzy projektu:
- Instytut Kardiologiczny w Klinicznym Szpitalu Uniwersyteckim im. Pauls Stradins w Rydze, Łotwa
- Litewski Uniwersytet Nauk Medycznych w Kownie, Litwa
Krótki opis projektu:
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące działania:
- założenie i prowadzenie strony internetowej dotyczącej rzadkich chorób serca oraz publikacja artykułów napisanych przez ekspertów z danej dziedziny;
- rozbudowa systemu zdalnych konsultacji medycznych teleDICOM o obsługę dodatkowych modalności umożliwiających kwartalne spotkania beneficjenta i ekspertów z ośrodków partnerskich na platformie internetowej z multimedialnym przekazem;
- zakup sprzętu do prowadzenia video konferencji w trakcie kwartalnych spotkań na platformie internetowej z multimedialnym przekazem;
- kwartalne spotkania beneficjenta oraz ekspertów z ośrodków partnerskich na platformie internetowej z multimedialnym przekazem;
- organizacja corocznych, bezpośrednich spotkań beneficjenta i partnerów projektu podczas zjazdów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego;
- miesięczne staże w renomowanych ośrodkach europejskich;
- półroczne spotkania beneficjenta w ośrodkach lokalnych w Małopolsce;
- udział beneficjenta i partnerów projektu w konferencjach dotyczących sierocych chorób kardiologicznych;
- publikacja wyników projektu w formie skryptu opisującego przypadki przebadane w ramach projektu;
- organizacja międzynarodowej konferencji na temat sierocych chorób kardiologicznych.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące cele:
- podniesienie konkurencyjności Małopolski jako europejskiego ośrodka zaawansowanej diagnostyki i leczenia sierocych chorób kardiologicznych;
- podjęcie wspólnych inicjatyw w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej;
- wyrównywanie szans w dostępie do diagnostyki i leczenia sierocych chorób kardiologicznych dla pacjentów z Małopolski i innych ośrodków europejskich;
- stworzenie i koordynowanie regionalnej sieci współpracy z ośrodkami kardiologicznymi w Małopolsce oraz Europie;
- wykorzystanie doświadczeń ośrodków partnerskich w diagnostyce i leczeniu chorych po operacjach kardiochirurgicznych wad wrodzonych serca;
- stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań oraz wypracowanie algorytmów diagnostyki i leczenia przy zastosowaniu najnowszych metod;
- zdobycie doświadczeń klinicznych w zakresie postępowania z chorymi na rzadkie choroby serca w czasie staży w ośrodkach zagranicznych;
- prowadzenie wysoce specjalistycznych staży klinicznych w naszym ośrodku dla szkolących się w zakresie diagnostyki i terapii rzadkich chorób serca;
- stworzenie odpowiednich rejestrów oraz zespołów koordynacyjnych ds. sierocych chorób kardiologicznych;
- upowszechnienie wiedzy na temat sierocych chorób kardiologicznych oraz promocja rezultatów projektu.
Strona internetowa projektu: http://www.crcd.eu/
Priorytet 8. Współpraca międzyregionalna, Działanie 8.2. Budowa pozycji Małopolski w europejskich sieciach współpracy
Projekt był współfinansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Kwota projektu ogółem: 1 682 802,58 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 424 610,20 PLN
wkład własny: 258 192,38 PLN
Realizacja projektu: 01.05.2013 – 30.04.2015
Partnerzy projektu
-
- Instytut Kardiologiczny w Klinicznym Szpitalu Uniwersyteckim im. Pauls Stradins w Rydze, Łotwa
- Litewski Uniwersytet Nauk Medycznych w Kownie, Litwa
- Szpital San Rafaele w Mediolanie, Włochy
- Niemiecki Instytut Serca w Berlinie, Niemcy
- Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie
- Szpital Powiatowy w Chrzanowie
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu
- Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Krótki opis projektu:
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:
- co kwartał organizowano spotkania (telekonferencje) na platformie internetowej z udziałem renomowanych ekspertów;
- organizowano sesje tematyczne dotyczące chorób sierocych układu krążenia podczas Zjazdów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC);
- zorganizowano międzynarodową konferencję na temat chorób sierocych układu krążenia;
- odbyto staże w renomowanych ośrodkach zagranicznych zajmujących się problematyką chorób rzadkich układu krążenia;
- zorganizowano spotkania w ośrodkach lokalnych na terenie Małopolski;
- rozbudowano stronę internetową;
- stworzono „Model zarządzania ruchem chorych cierpiących na choroby rzadkie układu krążenia” we współpracy z małopolskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ);
- stworzono „Program szkolenia z zakresu chorób rzadkich układu krążenia dla studentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych;
- stworzono informatycznego systemu rejestrów rzadkich chorób układu krążenia.
Cele projektu były następujące:
- podniesienie konkurencyjności Małopolski jako europejskiego ośrodka zaawansowanej diagnostyki i leczenia sierocych chorób serca;
- podjęcie wspólnych inicjatyw w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej;
- podnoszenie kwalifikacji uczestników projektów;
- wyrównywanie szans w dostępie do diagnostyki i leczenia sierocych chorób kardiologicznych pacjentów z Małopolski i innych ośrodków europejskich poprzez edukację kadr medycznych i stworzenie sieci konsultacyjnej;
- stworzenie i koordynowanie regionalnej sieci współpracy z ośrodkami kardiologicznymi w Małopolsce oraz Europie;
- stworzenie „Modelu zarządzania ruchem chorych cierpiących na choroby rzadkie układu krążenia” w oparciu o poznane w ramach projektu rozwiązania zagraniczne, gotowego do wdrożenia na gruncie polskim przez zainteresowane podmioty z terenu Małopolski;
- stworzenie informatycznego systemu rejestrów rzadkich chorób układu krążenia;
- opracowanie programu nauczania o rzadkich chorobach układu krążenia dla studentów wydziałów lekarskich;
- wykorzystanie doświadczeń ośrodków partnerskich w diagnostyce i leczeniu pacjentów z chorobami rzadkimi układu krążenia oraz opracowanie odpowiednich algorytmów postępowania, a także wymiana doświadczeń, wiedzy, know-how oraz dobrych praktyk;
- zdobycie doświadczeń klinicznych w zakresie postępowania z chorymi na rzadkie choroby serca w czasie staży w wyspecjalizowanych ośrodkach zagranicznych;
- prowadzenie praktycznych, wysoce specjalistycznych staży klinicznych w naszym ośrodku dla szkolących się w zakresie diagnostyki i terapii rzadkich chorób serca;
- stworzenie rejestrów dotyczących sierocych chorób kardiologicznych;
- upowszechnienie wiedzy na temat sierocych chorób kardiologicznych oraz rezultatów projektu;
- udział w tworzeniu europejskich standardów w odniesieniu do kluczowych zagadnień związanych z tworzeniem się nowej Europy.
Strona internetowa projektu: http://www.crcd.eu/
Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Oś Priorytetowa 1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, Działanie 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego. Projekt był współfinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.
Kwota projektu ogółem dla wszystkich partnerów: 21 234 084,57 PLN, w tym:
Kwota projektu ogółem dla Szpitala: 1 230,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 1 045,50 PLN
wkład własny: 184,5 PLN
Realizacja projektu: 18.11.2008 – 30.09.2014
Partnerzy projektu:
1. Województwo Małopolskie – Beneficjent
2. SPZOZ „Szpital powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej
3. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JPII w Nowym Targu
4. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu
6. Pogotowie Ratunkowe im. Siegfrieda Greinera w Skawinie
7. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej
8. Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie
9. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach
10. Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
11. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
12. Grupa Regionalna Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Podhalańska
13. SZOZ w Brzesku
14. Szpital Powiatowy w Limanowej
15. Szpital św. Anny w Miechowie
16. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
17. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
18. SPZOZ Szpital Uniwersytecki w Krakowie
19. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
20. Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie
21. „Nowy Szpital” w Olkuszu Sp. z o.o.
23. Szpital Powiatowy w Chrzanowie
24. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej
25. Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach
26. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
27. Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach
28. SPZOZ – Sądeckie Pogotowie Ratunkowe
Krótki opis projektu:
Celem projektu było utworzenie zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania
i monitoringu wszystkich zasobów w jednostkach publicznych na poziomie starostw powiatowych obejmujących publiczne pogotowia ratunkowe przy szpitalach lub samodzielnie działające Pogotowia wraz z satelitarnym pozycjonowaniem wszystkich pojazdów, pozyskiwaniem informacji ze szpitali oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w zakresie danych niezbędnych dla systemu.
Zbudowany system jest z założenia narzędziem wspierającym pracę dyspozytora medycznego, zespołów ratownictwa medycznego, prace pogotowia ratunkowego oraz zespołów ratownictwa górskiego z wykorzystaniem narzędzi monitoringu satelitarnego GP i modułu GIS. W ramach projektu w siedzibie SPZOZ w Bochni Szpitala Powiatowego – Partnera projektu – uruchomiono system zarządzania i monitoringu satelitarnego wraz z przekazywaniem, wymianą i gromadzeniem informacji między jednostkami działającymi w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego, zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym współpracującymi w ramach systemu zarządzania.
Projekt był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Kwota projektu ogółem: 280 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 280 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 26.07.2012 – 06.12.2012
Krótki opis projektu:
Główne cele programu sformułowano następują
- zmniejszenie umieralności i zachorowalności na choroby układu krążenia oraz poprawa stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców województwa małopolskiego;
- podnoszenie jakości i efektywności regionalnego systemu ochrony zdrowia
Cele miały charakter długofalowy i były zgodne z założeniami Małopolskiego Programu Ochrony Zdrowia na lata 2006 – 2013. Wśród oczekiwanych efektów znalazły się następujące punkty:
- zwiększenie świadomości populacji Małopolski na temat zasad zdrowego życia, prewencji chorób sercowo-naczyniowych oraz tzw. objawów ostrzegawczych;
- zmniejszenie narażenia na czynniki ryzyka układu krążenia;
- zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia;
- zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych oraz poziomu satysfakcji pacjentów;
- wzrost efektywności wykorzystania zasobów regionalnego systemu ochrony zdrowia.
Projekt był realizowany przez powołane w Szpitalu Centrum Prewencji – Jednostkę Centralną koordynującą program. W skład Jednostki Centralnej wszedł zespół ekspertów powołany przez koordynatora programu we współpracy z konsultantami z różnych dziedzin medycyny, epidemiologii i statystyki. Jednostka Centralna była odpowiedzialna za:
- koordynowanie programu, opracowanie i wydanie materiałów edukacyjnych;
- prowadzenie szkoleń z zakresu prewencji tzw. nauczycieli prewencji, którzy będą szkolić pacjentów;
- prowadzenie bazy danych i opracowanie statystyczne;
- publikacje wyników programu.
Obok Jednostki Centralnej w projekt zaangażowany były również Jednostki Obwodowe – zakłady podstawowej opieki zdrowotnej i oddziały kardiologiczne. Wśród zadań jednostek obwodowych znalazło się:
- uczestnictwo w szkoleniach w jednostce nadrzędnej w celu uzyskania tytułu nauczyciela prewencji na potrzeby programu;
- prowadzenie szkoleń w zakresie prewencji wg ujednoliconego schematu;
- wykonywanie badań przewidzianych programem dla określonej grupy odbiorców;
- ewaluacja efektów programu za pomocą ujednoliconych ankiet i przekazywanie ich do jednostki nadrzędnej w cyklu miesięcznym.
Szczegółowa realizacja działań przewidzianych w części szkoleniowej programu objęła następujące działania:
- opracowanie i wydanie materiałów dydaktycznych dla tzw. nauczycieli prewencji oraz grup docelowych programu;
- szkolenie tzw. „nauczycieli prewencji”, czyli lekarzy, pielęgniarek i dietetyczek wybranych zakładów podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy, pielęgniarek, dietetyczek, psychologów i rehabilitantów oddziałów kardiologicznych;
- edukacja mieszkańców województwa małopolskiego z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów działających w ramach Jednostki Centralnej:
- audycje w radiu, telewizji i prasie lokalnej na temat zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym oraz wczesnego reagowania na objawy ostrzegawcze;
- edukacja dzieci drugiej klasy gimnazjum w zakresie prewencji chorób sercowo-naczyniowych – zajęcia z wychowawcami lub nauczycielami biologii w ramach godzin wychowawczych lub lekcji biologii;
- edukacja pracowników zakładów pracy;
- edukacja pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej pod kierunkiem nauczycieli prewencji (lekarzy POZ-tów);
- edukacja pacjentów oddziałów kardiologicznych pod kierunkiem nauczycieli prewencji.
Ocena czynników ryzyka chorób układu krążenia u pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej i pacjentów oddziałów kardiologicznych oraz ocena wiedzy na temat zasad prewencji chorób układu krążenia, podejmowanych działań prozdrowotnych oraz dostępu do edukacji w zakresie chorób sercowo-naczyniowych w ramach systemu opieki zdrowia, została przeprowadzona na podstawie wypełnionych przez pacjentów ankiet.
Ocena skuteczności podjętej interwencji została oceniana przez instytut badania opinii publicznej na reprezentatywnej próbie populacji ogólnej. Skuteczność długofalowa zostanie oceniana przez porównywanie dostępnych współczynników zachorowalności i umieralności na choroby układu krążenia w województwie małopolskim.
Projekt był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Kwota projektu ogółem: 37 500,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 37 500,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 30.11.2012 – 20.12.2012
Krótki opis projektu:
Projekt był kontynuacją programu Prewencja 1 i stanowił drugą edycję programu zdrowotnego w roku 2012.
Projekt był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Kwota projektu ogółem: 500 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 500 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 20.03.2013 – 20.12.2013
Krótki opis projektu:
Trzecia edycja programu prewencyjnego była przeprowadzona w 2013 r. i obejmowała następujące zadania:
- organizację szkoleń dla nauczycieli prewencji, czyli lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i innych, którzy następnie swoją wiedzę przekażą pacjentom jednostkom podstawowej opieki zdrowotnej oraz kardiologicznych oddziałów klinicznych;
- opracowanie materiałów szkoleniowych dla mieszkańców województwa małopolskiego, w tym: utworzenie i moderowanie strony internetowej, opracowanie merytoryczne oraz graficzne materiałów na stronę internetową – teksty, filmy, materiały interaktywne;
- wykonanie badań przesiewowych wśród około 800 pacjentów z województwa małopolskiego;
- przeprowadzenie szkoleń dla pacjentów jednostek podstawowej opieki zdrowotnej oraz kardiologicznych oddziałów klinicznych;
- przeprowadzenie interwencji telefonicznej – ankiet wiedzy pacjentów na temat prewencji chorób układu krążenia;
- przeprowadzenie kampanii medialnej w telewizji na temat zapobiegania chorobom układu krążenia z udziałem znanych sportowców, lekarzy, naukowców oraz przedstawicieli władz regionu.
Działania, które zostały określone w harmonogramie, były kontynuacją programów prewencyjnych prowadzonych przez Szpital w roku 2012.
Strona internetowa projektu:
http://www.profilaktykawmalopolsce.pl/index.php/program-kardiologiczny
Projekt był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Kwota projektu ogółem: 499 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 488 616,63 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 30.04.2014 – 10.12.2014
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane Oddziały Kardiologiczne oraz POZ z pięciu subregionów Małopolski.
Działania:
- Utworzenie i prowadzenie bazy danych badania populacyjnego w zakresie utworzenia i prowadzenia bazy danych, analiza wyników oraz ich publikacja;
- Utworzenie i koordynowanie 22 Jednostek Obwodowych, tj. na oddziałach szpitalnych oraz w Podstawowej Opiece Zdrowotnej;
- Badania przesiewowe 810 pacjentów włączonych do Programu w roku 2014; Przeprowadzenie interwencji telefonicznej (4 rozmowy na 1 pacjenta) u 270 pacjentów włączonych do Programu w roku 2014;
- Badania przesiewowe (kontrolne) u 609 pacjentów włączonych do Programu w 2013 roku;
- Przeprowadzenie 1 szkolenia Nauczycieli Prewencji dla 65 osób w dniu 13 czerwca 2014 roku;
- Kampania medialna – badanie efektywności kampanii medialnej – badanie ankietowe (obsługa 5000 ankiet) oraz przeprowadzenie kampanii medialnej. Otrzymano 1157 zwrotnych ankiet;
- Prowadzenie edukacyjnej strony internetowej dla pacjentów – cel osiągnięty – zaktualizowano i zamieszczono 17 artykułów (zakładano 15) oraz 1 artykuł do działu „Okiem eksperta” na stronie internetowej Programu, mieszczącej się pod adresem: http://www.profilaktykawmalopolsce.pl/index.php/program-kardiologiczny;
- Organizacja konferencji podsumowującej realizację Programu – cel osiągnięty – konferencję podsumowującą realizację Programu zorganizowano wspólnie z uroczystością zakończenia działalności Uniwersytetu Niegasnącej Młodości w dniu 4.12.2014r. W trakcie konferencji odbyło się wystąpienie Dyrektor Szpitala dr n. med. Anny Prokop-Staszeckiej, Koordynatora Programu prof. dr hab. med. Piotra Podolca oraz dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dariusza Madery.
Projekt był finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.
Kwota projektu ogółem: 199 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 198 196,85 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 06.08.2014 – 10.12.2014
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane gimnazja (5) mieszczące się w Krakowie oraz wylosowane gimnazja i szkoły podstawowe w każdym z pięciu subregionów województwa małopolskiego.
Działania:
- Utworzenie i prowadzenie bazy danych Programu;
- Opracowanie wykładów i przeprowadzenie szkolenia dla Nauczycieli Prewencji – co najmniej 20 lekarzy;
- Opracowanie wykładów i przeprowadzenie szkolenia dla Nauczycieli Prewencji – co najmniej 25 nauczycieli gimnazjum;
- Opracowanie szablonu prezentacji dla uczniów do wygłoszenia przez Nauczycieli Prewencji;
- Opracowanie (merytoryczne, graficzne), wydruk i rozdysponowanie ankiety/zeszytów badania wiedzy i zachowań prozdrowotnych wśród uczniów (800 sztuk) oraz dwukrotne przeprowadzenie badania ankietowego wśród 400 uczniów II klas gimnazjum (w tym ankieta wyjściowa oraz ankieta sprawdzająca efekt interwencji prewencyjnej);
- Opracowanie (merytoryczne, graficzne) oraz wydruk materiałów dydaktycznych – 400 sztuk broszury/książeczki w formacie A4 dla 400 uczniów;
- Opracowanie oraz wyprodukowanie 2 filmów edukacyjnych (w tym 2 wersji do emisji), do wykorzystania podczas szkoleń edukacyjno-informacyjnych dla uczniów;
- Opracowanie, publikacja i dostarczenie treści merytorycznych na stronę internetową – w zakładce tematycznej skierowanej do uczniów – dzieci i młodzież;
- Organizacja i przeprowadzenie 15 szkoleń edukacyjno-informacyjnych przez nauczycieli prewencji w szkołach obejmujących 400 dzieci – uczniowie II klas gimnazjum;
- Przeprowadzenie badania ankietowego oceny stanu wiedzy i zachowań prozdrowotnych uczniów klas 4, 5, 6 szkoły podstawowej oraz klas 1, 2, 3 gimnazjum (1000 uczniów).
Kwota projektu ogółem: 699 000,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 699 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 17.04.2015 – 08.12.2015
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
Jednostki Obwodowe – wylosowane oddziały kardiologiczne, POZ, gimnazja oraz zakłady pracy z pięciu subregionów Małopolski.
Działania:
- W Module Wysokiego Ryzyka: utworzono i prowadzono bazy danych, utworzono 27 grup pacjentów (Jednostek Obwodowych) na oddziałach kardiologicznych i POZ, badania i szkolenia pacjentów w Jednostkach Obwodowych, przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli prewencji, druk materiałów szkoleniowych dla pacjentów i nauczycieli prewencji, przeprowadzono interwencje telefoniczne, przeprowadzono badania kontrolne pacjentów po 12 miesiącach;
- W Module Edukacyjnym Młodzieży – II klasy szkół gimnazjalnych: utworzono i prowadzono bazy danych, aktualizacja i wydruk materiałów edukacyjnych dla młodzieży, przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzono szkolenia dla uczniów z 10 gimnazjów w Małopolsce;
- W Module Edukacyjnym dla Pracowników: utworzono i prowadzono bazy danych, opracowano i wydrukowano materiały edukacyjne dla pracowników, przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzono szkolenia dla pracowników z zakładów pracy w Małopolsce;
- Zorganizowano konferencję podsumowującą realizację Programu w 2015 r.
- Prowadzono stronę internetową programu w ramach portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl;
- Kampania społeczno-informacyjna (medialna): opracowano i wyemitowano w TVP Kraków dwa filmiki edukacyjne, wydrukowano materiały promocyjne o programie w dzienniku o zasięgu regionalnym.
Kierownik projektu: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Kwota projektu ogółem: 160 000,00 PLN, w tym
kwota dofinansowania: 160 000,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 2014 – 2015
Krótki opis projektu:
W ramach projektu przebadano 240 pacjentów, mieszkańców Krakowa.Realizacja Programu polegała na wykonaniu następujących zadań:
- Przygotowano materiały dydaktyczne dla Nauczycieli Prewencji i pacjentów (prezentacje multimedialne oraz podręcznik pt. „Lepiej zapobiegać niż leczyć” pod redakcją prof. dr. hab. med. Piotra Podolca i dr. med. Grzegorza Kopcia);
- Przygotowano dokumenty niezbędne do realizacji Programu (takie jak instrukcja prowadzenia Programu dla Jednostek Obwodowych, informacja dla pacjenta, zgoda na udział w badaniu, zgoda na przetwarzanie danych osobowych, „Zeszyt oceny ryzyka oraz wiedzy pacjenta”, zeszyt „Prewencyjnej Interwencji Telefonicznej”, raport z realizacji zadania dla Jednostek Obwodowych, kwestionariusze oceny szkoleń dla Nauczycieli Prewencji oraz pacjentów). Jedna Jednostka Obwodowa oznacza grupę 30 pacjentów;
- Wylosowano Jednostki Obwodowe, które realizowały zadanie oraz wybrano Koordynatorów poszczególnych Jednostek;
- Przeprowadzono szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, dietetyków i rehabilitantów w zakresie prewencji chorób układu krążenia i instrukcji prowadzenia Programu;
- Zrekrutowano pacjentów w Jednostkach Obwodowych zgodnie z protokołem Programu losowym przydzieleniem ich do jednej z trzech grup: grupy szkolenia (grupa I), grupy szkolenia i interwencji telefonicznej (grupa II) oraz grupy kontrolnej (grupa III);
- Przeprowadzono badania przesiewowe (oznaczenie lipidogramu i glukozy na czczo z krwi żylnej, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu pasa, BMI, ciśnienia tętniczego i akcji serca, przeprowadzenie wywiadu z pacjentem na temat chorób i stosowanego leczenia, identyfikacja czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych);
- Oceniono wiedzę pacjentów na temat prewencji chorób układu krążenia za pomocą wystandaryzowanej ankiety, tj. „Zeszytu Oceny Ryzyka oraz Wiedzy Pacjenta”;
- Przeprowadzono szkolenia dla pacjentów z grupy I i II w Jednostkach Obwodowych przez Nauczycieli Prewencji w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną;
- Utworzono bazy danych na podstawie otrzymanej dokumentacji z Jednostek Obwodowych.
Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Kwota projektu ogółem: 699 000,00 PLN na rok 2016, w tym:
kwota dofinansowania: 699 000,00 PLN na rok 2016
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 25.03.2016 – 07.12.2016
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane oddziały kardiologiczne, POZ, gimnazja oraz zakłady pracy z pięciu subregionów Małopolski.Działania:
- w Module Wysokiego Ryzyka: utworzenie i prowadzenie bazy danych, utworzenie 27 grup pacjentów (Jednostek Obwodowych) na oddziałach kardiologicznych i POZ, badania i szkolenia pacjentów w Jednostkach Obwodowych, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, druk materiałów szkoleniowych dla pacjentów i nauczycieli prewencji, przeprowadzenie interwencji telefonicznej, przeprowadzanie badan kontrolnych pacjentów po 12 miesiącach,
- w Module Edukacyjnym Młodzieży – II klasy szkół gimnazjalnych: utworzenie i prowadzenie bazy danych, aktualizacja i wydruk materiałów edukacyjnych dla młodzieży, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla uczniów z 10 gimnazjów w Małopolsce;
- w Module Edukacyjnym dla Pracowników: utworzenie i prowadzenie bazy danych, aktualizacja i wydruk materiałów edukacyjnych dla pracowników, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla pracowników z 10 zakładów pracy w Małopolsce;
- Organizacja konferencji podsumowującej realizacje Programu w 2016 r.
- Prowadzenie strony internetowej programu w ramach portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl
- Kampania społeczno-informacyjna (medialna): opracowanie i emisja w telewizji dwóch filmów edukacyjnych, wydruk materiałów promocyjnych o programie w dzienniku o zasięgu regionalnym.
Kierownik projektu: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Kwota projektu ogółem: 699 000,00 PLN na rok 2019, w tym:
kwota dofinansowania: 699 000,00 PLN na rok 2019
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 19.06.2017 – 09.12.2019
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane oddziały kardiologiczne, POZ, szkoły podstawowe oraz zakłady pracy z pięciu subregionów Małopolski.
Działania:
- w Module Wysokiego Ryzyka: utworzenie i prowadzenie bazy danych, utworzenie 27 grup pacjentów w Jednostkach Obwodowych – na oddziałach kardiologicznych i POZ, badania i szkolenia pacjentów w Jednostkach Obwodowych, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, druk materiałów szkoleniowych dla pacjentów i nauczycieli prewencji, przeprowadzenie interwencji telefonicznej, przeprowadzanie badań kontrolnych pacjentów po 12 miesiącach,
- w Module Edukacyjnym dla Młodzieży – uczniowie szkół podstawowych: utworzenie i prowadzenie bazy danych, aktualizacja i wydruk materiałów edukacyjnych dla młodzieży, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla uczniów z minimum 10 szkół podstawowych w Małopolsce;
- w Module Edukacyjnym Pracowników: utworzenie i prowadzenie bazy danych, wydruk materiałów edukacyjnych dla pracowników, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla pracowników z minimum 7 zakładów pracy w Małopolsce,
- Organizacja konferencji podsumowującej realizacje Programu w 2019 r.
- Prowadzenie strony internetowej programu w ramach portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl
- kampania społeczno-informacyjna (medialna): opracowanie i emisja w telewizji dwóch filmów edukacyjnych, wydruk materiałów promocyjnych o Programie w dzienniku o zasięgu regionalnym.
Kierownik projektu: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Projekt finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Kwota projektu ogółem: 346 740,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 346 740,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 09.06.2014 – 08.06.2017
Krótki opis projektu:
Kardiomiopatia roztrzeniowa jest trzecią co do częstości, po chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym, przyczyną przewlekłej niewydolności serca. Tkanka mięśnia serca składa się z trzech głównych elementów: kardiomiocytów, elementów nie-kurczliwych – macierzy zewnątrzkomórkowej (ang. extracelluar matrix – ECM) i komórek podścieliska (fibroblasty, makrofagi) oraz sieci naczyń krwionośnych. Włóknienie serca, spowodowane nadmierną produkcją białka kolagenu, jest podstawą niekorzystnej przebudowy serca u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową. Badania ostatnich lat wskazują, że mikroRNA, będące krótkimi, niekodującymi sekwencjami RNA, które regulują post-translacyjną ekspresję genów, mają istotne znaczenie w patofizjologii chorób serca. Projekt zmierzał do zbadania wpływu krążących i tkankowych mikroRNA (miR-21, miR-29, miR-30 i miR-133a) na oś regulacyjną włóknienie i obejmującą transformujący czynnik wzrostu (ang. transforming growth factor – TGFβ), czynnik wzrostu tkanki łącznej (ang. connective tissue growth factor – CTGF) i produkty degradacji kolagenu u chorych z kardiomiopatią rozstrzeniową.Badanie zaplanowano na 36 miesięcy. W pierwszym roku włączono do badania wszystkich chorych oraz grupę kontrolną. Wizyty kontrolne zaplanowano w 3- i 12-miesiącu. Kończąca badanie wizyta telefoniczna odbyła się w 24 miesiącu. Planowano włączenie 70 chorych z rozpoznaną kardiomiopatią rozstrzeniową; po 35 chorych z wczesną (≤ 6 miesięcy) i późną (>6 miesięcy od rozpoznania) prezentacją choroby. Oprócz badania echokardiograficznego, rezonansu magnetycznego serca, badań inwazyjnych układu krążenia, m.in. biopsji mięśnia serca, ocenione zostaną produkty degradacji kolagenu: N- i C-końcowe pro-peptydy kolagenu I i III, TGFβ i CTGF oraz mikroRNA (miR-21, miR-29, miR-30 i miR-133a). Bioptaty mięśnia serca poddane zostały ocenie: histopatologicznej z bezpośrednim określeniem stopnia włóknienia (procentowa zawartość kolagenu), immunohistochemicznej (TGFβ i CTGF) oraz pomiaru ekspresji mikroRNA. Łatwość pozyskiwania mikroRNA, ich potencjalna wysoka czułość diagnostyczna i korelacja z nasileniem procesu chorobowego, a także zależność od stosowanej terapii, mogą uczynić z krążących mikroRNA atrakcyjne markery procesu chorobowego. Badanie pozwoliło przybliżyć znaczenie i określić zależności między badanymi mikroRNA a cytokinami uczestniczącymi w procesie włóknienia mięśnia serca i stało się tym samym podstawą nowoczesnej terapii kardiomiopatii rozstrzeniowej i niewydolności serca.
Kierownik Projektu: dr n. med. Paweł Rubiś
Projekt finansowany ze środków na naukę z budżetu Narodowego Centrum Nauki.
Kwota projektu ogółem: 940 144,00 PLN, w tym:
kwota dofinansowania: 940 144,00 PLN
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 09.06.2014 – 08.06.2017
Krótki opis projektu:
Ponieważ skrzepy fibrynowe o zbitej strukturze odporne na lizę stwierdza się u chorych z samoistną żylną chorobą zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) (A. Undas et al. Blood 2009), celem projektu było wyjaśnienie roli fenotypu skrzepu fibrynowego w ŻChZZ o różnych przyczynach, nawrotach choroby i jej powikłaniach.
Hipotezy robocze:
- Niekorzystne właściwości skrzepu fibrynowego w tym zmniejszenie porowatości i podatności na lizę u pacjentów z ŻChZZ związaną z przejściowymi czynnikami ryzyka są mniej nasilone w porównaniu z samoistną ŻChZZ.
- Prozakrzepowy fenotyp skrzepu fibrynowego występujący u pacjentów z ŻChZZ po zaprzestaniu antykoagulacji jest związany ze wzrostem ryzyka nawrotu tej choroby oraz zespołu pozakrzepowego.
- Nieprawidłowe właściwości skrzepu fibrynowego w ŻChZZ wiążą się z modyfikacją cząsteczek fibrynogenu oraz plazminogenu przejawiającą się słabszym wiązaniem plazminogenu do fibryny.
Metoda badawcza
Do prospektywnego badania obserwacyjnego włączono 500 kolejnych pacjentów w wieku od 18 do 50 lat z udokumentowaną indukowaną lub samoistną ŻChZZ tj. zakrzepicą żył głębokich (ZŻG) i/lub zatorowością płucną (ZP). Do grupy o znanym przejściowym czynniku sprawczym ŻChZZ zakwalifikowano pacjentów z ŻChZZ związaną z operacją z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, poważnym urazem, złamaniem nogi lub opatrunkiem gipsowym na kończynie, hospitalizacją w ciągu miesiąca poprzedzającego incydent, przyjmowaniem zawierających estrogen środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej, ciążą lub porodem mającym miejsce w ciągu 3 miesięcy przed wystąpieniem epizodu zakrzepowego. Do grupy samoistnej ŻChZZ rekrutowano pacjentów, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej, ani przejściowej przyczyny zakrzepicy. Czas od incydentu do włączenia wynosił 6-18 miesięcy. Kryteria wykluczające pacjentów z badania obejmowały:
- ZŻG w innym miejscu niż kończyny,
- ostry zespół wieńcowy lub udar mózgu w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
- nowotwór złośliwy,
- objawy ostrej infekcji,
- INR> 1,2,
- wskazanie do przewlekłej antykoagulacji z przyczyn innych niż ŻChZZ,
- krańcową niewydolność nerek,
- trombofilię dużego ryzyka.
Grupę kontrolną (n = 200) dopasowano do grupy badanej pod względem wieku i płci. Pacjentów ocenianio przy włączeniu do badania oraz 12-18 miesięcy później w przypadku osób, u których na stałe odstawiono leczenie przeciwkrzepliwe. Od 6 do 24 miesięcy pacjentów obserwowano pod kątem nawracającej ŻChZZ, wystąpienia zespołu prozakrzepowego oraz krwawień. Badania prowadzono z użyciem skrzepów wytworzonych z osocza oraz oczyszczonego fibrynogenu pacjenta.
Analizy określające fenotyp skrzepu obejęły przepuszczalność skrzepu fibrynowego z użyciem systemu ciśnieniowego, fazę opóźnienia oraz maksymalną wartość absorbancji krzywej turbidymetrycznej, trzy testy fibrynolityczne z różnym stężeniem końcowym rekombinowanego tPA do zbadania czasu lizy lub jego równoważników oraz właściwości lepkosprężystych za pomocą reometru. Jako czynniki wpływające na właściwości fibryny oceniono: fibrynogen, białko C-reaktywne, glukoza, homocysteina całkowita, lipoproteina(a), potencjał generacji trombiny, białka układu fibrynolizy (plazminogen, α2-antyplazmina, inhibitor fibrynolizy aktywowany trombiną oraz inhibitor aktywatora plazminogenu), czynnik XIII wraz z jego polimorfizmem Val34Leu oraz polimorfizmami łańcuchów fibrynogenu: Aα Thr312Ala, Bβ Arg448Lys oraz Bβ (-455G/A). Skrzepy otrzymywane z osocza i z oczyszczonego fibrynogenu oceniano za pomocą technik skaningowej mikroskopii elektronowej i mikroskopii konfokalnej. U wybranych pacjentów z ŻChZZ przeprowadzono izolację plazminogenu oraz ocenę jego konwersji do plazminy metodą Western blot. Następnie oceniono wiązanie plazminogenu do fibryny za pomocą powierzchniowego rezonansu plazmonowego.
Wpływ rezultatów z patofizjologicznego punktu widzenia, projekt dał możliwość pogłębienia wiedzy na temat roli właściwości skrzepu fibrynowego w ŻChZZ z naciskiem na zmiany jakościowe osoczowego fibrynogenu i plazminogenu. W dłuższej perspektywie wyniki projektu pomogą w identyfikacji pacjentów o zwiększonym ryzyku ŻChZZ i jej nawrotu oraz zespołu pozakrzepowego.
Kierownik Projektu: Prof. dr hab. n. med. Anetta Undas
Kwota projektu ogółem: 699 000,00 PLN na rok 2017, w tym:
kwota dofinansowania: 699 000,00 PLN na rok 2017
wkład własny: 0,00 PLN
Realizacja projektu: 15.02.2017 – 07.12.2017
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane oddziały kardiologiczne, POZ, gimnazja oraz zakłady pracy z pięciu subregionów Małopolski. Działania:
- w Module Wysokiego Ryzyka: utworzenie i prowadzenie bazy danych, utworzenie 27 grup pacjentów w Jednostkach Obwodowych – na oddziałach kardiologicznych i POZ, badania i szkolenia pacjentów w Jednostkach Obwodowych, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, druk materiałów szkoleniowych dla pacjentów i nauczycieli prewencji, przeprowadzenie interwencji telefonicznej, przeprowadzanie badań kontrolnych pacjentów po 12 miesiącach,
- w Module Edukacyjnym Młodzieży – uczniowie szkół gimnazjalnych: utworzenie i prowadzenie bazy danych, wydruk materiałów edukacyjnych dla młodzieży, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla uczniów z minimum 10 gimnazjów w Małopolsce;
- w Module Edukacyjnym dla Pracowników: utworzenie i prowadzenie bazy danych, aktualizacja i wydruk materiałów edukacyjnych dla pracowników, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, przeprowadzenie szkoleń dla pracowników z minimum 10 zakładów pracy w Małopolsce;
- Organizacja konferencji podsumowującej realizacje Programu w 2017 r.
- Prowadzenie strony internetowej programu w ramach portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl
- Kampania społeczno-informacyjna (medialna): opracowanie i emisja w telewizji dwóch filmów edukacyjnych, wydruk materiałów promocyjnych o Programie w dzienniku o zasięgu regionalnym.
Kierownik projektu: prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego.
(okres realizacji Programu: 2019-2021)
Program będzie realizowany na wskazanych oddziałach kardiologicznych Szpitala oraz w instytucjach Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie Miasta Krakowa.
Obejmie on 3 grupy pacjentów, którzy zostaną poddani badaniom, 2 grupy z nich będą podlegać kontroli po 12 miesiącach. Ponadto we wszystkich jednostkach zakwalifikowanych do projektu będą prowadzone działania edukacyjne.
Kwota projektu ogółem: 80 000,00 PLN na rok 2019, w tym:
kwota dofinansowania: 80 000,00 PLN na rok 2019
wkład własny: 0,00 PLN
Kwota projektu ogółem: 80 000,00 PLN na rok 2020, w tym:
kwota dofinansowania: 80 000,00 PLN na rok 2020
wkład własny: 0,00 PLN
Kwota projektu ogółem: 80 000,00 PLN na rok 2021, w tym:
kwota dofinansowania: 80 000,00 PLN na rok 2021
wkład własny: 0,00 PLN
Okres realizacji projektu: 2019-2021
Kierownik projektu: Prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec
Krótki opis projektu:
Miejsce realizacji: Jednostka Centralna – Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Jednostki Obwodowe – wylosowane oddziały kardiologiczne, POZ na terenie Miasta Krakowa.
Działania:
•Projekt zakłada: utworzenie i prowadzenie bazy danych, utworzenie 3 grup pacjentów
w Jednostkach Obwodowych – na oddziałach kardiologicznych i POZ, badania i szkolenia pacjentów w Jednostkach Obwodowych, przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli prewencji, druk materiałów szkoleniowych dla pacjentów i nauczycieli prewencji, przeprowadzenie interwencji telefonicznej, przeprowadzanie badań kontrolnych pacjentów po 12 miesiącach.
•Prowadzenie strony internetowej programu w ramach portalu www.profilaktykawmalopolsce.pl
INFORMACJE:
Beata Myszkowska-Bekas, tel. 12 614 22 96
Jadwiga Zając, tel. 12 614 22 64
e-mail:
Dział Wspierania Badań i Rozwoju
Sekcja ds. Edukacji, Nauki i Współpracy
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków