Prof. dr hab. n. med. A. Dziatkowiak

90 urodziny prof. dr hab. n. med. Antoniego Dziatkowiaka

Prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak jest twórcą Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika, a od 1995 r. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
2 czerwca 1979 roku objął z nominacji ówczesnego rektora Akademii Medycznej prof. dr hab. med. Tadeusza Popieli stanowisko – kierownika Kliniki i dyrektora Instytutu Kardiologii zlokalizowanego w większości w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Anki, a od 1990 roku im. Jana Pawła II.

Wraz z przybyłymi specjalistami z Akademii Medycznej w Łodzi m.in. z prof. dr hab. n. med. Jerzym Sadowskim – wdrożyli stopniowo coraz szerszy zakres operacji serca i aorty w krążeniu pozaustrojowym.
Przy udziale ówczesnego zespołu lekarzy i pielęgniarek byłego Centrum Torako-Kardiochirurgii w okresie od października do grudnia 1979 roku przeprowadzono z powodzeniem 30 operacji na otwartym sercu, co wobec kilku rocznie w poprzednich latach było znaczącym postępem.

Pokonując znaczne i dokuczliwe niedostatki oraz braki wyposażenia w sprzętach specjalistycznych i materiałach leczniczych w tamtym okresie, uzyskiwano coraz lepsze wyniki leczenia operacyjnego chorób serca.

Dzisiaj Klinika Chorób Serca, Naczyń i Transplantologii to doskonale wyposażony, wciąż udoskonalany oraz doskonale wdrażający najnowsze osiągnięcia technologiczne i naukowe ośrodek medyczny. Udziela i zapewnia opiekę na najwyższym możliwym poziomie w zakresie wszystkich specjalności z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. Klinika jest pionierem nowatorskich zabiegów i rzadkich operacji.

Prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak jest ekspertem w dziedzinie wszczepiania i bankowania homogennych (allogennych) zastawek aortalnych. Zainicjował oraz wprowadził tę metodę w Polsce w 1974 roku.

Jest współtwórcą polskiej transplantologii serca, współwykonawcą pierwszego polskiego przeszczepu serca w 1969 roku. Zorganizował program przeszczepiania serc w Krakowie.

W 1988 r. prof. Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca i do 2001 roku, wraz z zespołem, przeprowadził ponad 500 transplantacji serca.

Dzięki niezwykłym inicjatywom oraz działaniom obecnie w klinikach Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum może rozwijać się współczesna kardiologia i kardiochirurgia, mogły powstać unikalne w skali naszego kraju i świata wielospecjalistyczne zespoły kardiologów, angiologów, kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych, torakochirurgów, neurologów, anestezjologów, które wykonują zabiegi hybrydowe.

Tysiące uratowanych „serc pacjentów”, wdrożenie nowoczesnych oraz innowacyjnych metod operacji, pionierskie operacje tętniaków aorty, zastawek biologicznych (homogennych) oraz setki przeszczepionych serc i ciągła wdzięczność pacjentów za uratowanie zdrowia i życia są najważniejszymi osiągnięciami profesora Antoniego Dziatkowiaka.

Najważniejsze wyróżnienia i odznaczenia przyznane Profesorowi:

– Członkostwo Honorowe Towarzystwa Chirurgów Polskich

– Honorowe Obywatelstwo Miasta Koła

– Medal 600-lecia Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie (1981)

– Złoty Krzyż Zasługi (1982)

– Złota Odznaka za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej (1982)

– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989)

– Krzyż Komandorski z Gwiazdą O.O.P. (1995)

– Nagroda Św. Brata Alberta Chmielowskiego (1996)

– Medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (1997)

– Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2000, Kraków)

– Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001)

– Złoty Skalpel Klubu Kardiochirurgów Polskich (2001)

– Małopolanin Roku 2002

– Członkostwo Honorowe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2004)

– Medal Merentibus Uniwersytetu Jagiellońskiego (2004)

– Członkostwo Honorowe Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego (2004).

 

W imieniu całego personelu Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz wszystkich pacjentów – życzymy dużo zdrowia oraz niegasnącej pasji i siły!