Światowy Dzień Krwiodawstwa grafika związana z oddawaniem krwi

14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony jest w dzień urodzin austriackiego lekarza – Karla Landsteinera, który w 1901 roku wyróżnił trzy grupy krwi (A, B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla. W 1940 roku z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.
 
Jego dokonania są wciąż aktualne – odkrycie grup krwi pozwala na dokonywanie milionów transfuzji krwi każdego dnia. Krew i produkty krwiopochodne oraz transfuzja stanowią fundamentalny aspekt opieki zdrowotnej (m.in. zabiegi operacyjne, zaburzenia krzepnięcia, podczas leczenia chorób nowotworowych, oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych).
Każdego roku na całym świecie dokonuje się 108 milionów pobrań krwi!
Honorowe dawstwo krwi to bezcenny dar. Jest całkowicie bezpieczne i ratuje zdrowie i życie!
 
Kto może oddać krew?
Dawcą mogą być osoby między 18-65 rokiem życia, które ważą min. 50 kg, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu (lub innych części ciała) i które nie miały wykonywanych zabiegów (operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.
 
Więcej informacji: https://rckik.krakow.pl/
 
Honorowe dawstwo krwi to bezcenny dar. Jest całkowicie bezpieczne i ratuje zdrowie i życie!