Grafika 13 października Dzień Dawcy Szpiku dwie dłonie trzymające kroplę krwi

13 października Dzień Dawcy Szpiku

W dniu 13 października od 2002 roku obchodzimy w Polsce święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. Ma on na celu wyróżnić bohaterów – osoby, które zdecydowały się oddać część siebie, aby przywrócić zdrowie osobom, dla których przeszczep szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych stał się jedną szansą na powrót do normalnego życia.

Co 40 minut ktoś w Polsce, a co 27 sekund na świecie dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego, a znalezienie Dawcy Szpiku dla osoby potrzebującej nie jest łatwe. Tylko 25% chorych może znaleźć Dawcę Szpiku w rodzinie, a 75% osób chorujących m.in. na białaczkę, musi poszukiwać Dawcy pośród osób niespokrewnionych.

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Często „bliźniak genetyczny” zgodny z pacjentem mieszka w zupełnie innej części świata. To pokazuje, jak ważna, potrzebna i bezgraniczna – jest idea dawstwa szpiku.

W 90% przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. To znaczy, że Dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne. Z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem.

Wystarczy wejść na stronę: https://www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca i wypełnić formularz, aby zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny oraz uzyskać więcej informacji.