Kobieta w białej bluze z różową wstążką na piersi, zaciśnieta pięść

15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

W dniu 15 października 2022 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto ma na celu promocję badań profilaktycznych, a także rzetelnej wiedzy.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. W Polsce obserwuje się niepokojący wzrost umieralności, a zgłaszalność na badania profilaktyczne jest relatywnie niska.

W Polsce każdego roku wykrywanych jest ponad 19 tysięcy nowych przypadków raka piersi u kobiet, a także ponad 100 przypadków u mężczyzn. Głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

Badam piersi-dbam o siebie

W Naszym Szpitalu realizujemy projekt „Badam piersi-dbam o siebie”. Adresatkami są:

• kobiety w wieku od 50 do 69 lat – badanie raz na 24 m-ce,
  • kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na 12 m-cy,
  • kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na 12 m-cy.

Zapraszamy do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II (ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków) w sobotę 15.10. 2022 r. na Dzień Otwarty projektu „Badam piersi-dbam o siebie” podczas którego będzie możliwość wykonania bezpłatnego badania mammograficznego, skorzystania z porad informacyjnych oraz wzięcia udziału w warsztatach samobadania piersi.

Czekamy na Was w naszym Szpitalu w najbliższą sobotę: Pawilon M-IV (w godzinach 9:00-16:00).

Więcej informacji: https://www.szpitaljp2.krakow.pl/programy-profilaktyczne/#tab-id-2

Samobadanie piersi należy powtarzać regularnie, co najmniej jeden raz w miesiącu. Nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego!