Zespół pielęgniarski Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami z niewydolnością serca
Niewydolność serca zwana jest epidemią XXI wieku. Liczba pacjentów cierpiących na tę chorobę rośnie w gwałtownym tempie, co jest związane zarówno z wydłużeniem średniego czasu życia, jak i z procesem starzenia się społeczeństwa. W Polsce na niewydolność serca choruje obecnie około 1 – 1,2 miliona osób. Opieka nad pacjentem z niewydolnością serca obejmuje wiele aspektów i stanowi ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Przebieg choroby często wymaga wielokrotnych hospitalizacji, a każda kolejna hospitalizacja negatywnie wpływa na rokowania pacjenta.

mgr piel. Bernadetta Wolska, lic. piel. Marzena Jęczmionka (pielęgniarka oddziałowa) , mgr piel. Renata Topa, mgr piel. Maria Śmigiel
Zespół pielęgniarski Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Jadwigi Nessler oraz pielęgniarki oddziałowej lic. piel. Marzeny Jęczmionki zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami z niewydolnością serca.
W skład zespołu pielęgniarskiego wchodzą 32 osoby, z czego 27 osób posiada Certyfikat Edukatora Niewydolności Serca potwierdzający ukończenia szkolenia na platformie www.slabeserce.pl, zorganizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Asocjacji Niewydolności Serca oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Zespół pielęgniarski odgrywa niezwykle ważną rolę nie tylko w codziennej opiece nad pacjentami, ale także w prowadzeniu działań edukacyjnych pacjentów chorujących na niewydolność serca, które mają na celu poprawę jakości życia chorych oraz zwiększenie ich zdolności do samoopieki. Działania te są nieocenione, gdyż stosowanie się pacjentów do zaleceń znacząco wpływa na jakość ich życia, zmniejsza częstotliwość hospitalizacji oraz redukuje koszty leczenia.
Jednym z przykładów zaangażowania zespołu pielęgniarskiego w edukację pacjentów jest uczestnictwo jednej z pielęgniarek razem z lekarzami i fizjoterapeutami Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w przygotowaniu materiałów audiowizualnych na ogólnopolską platformę edukacyjną www.slabeserce.pl. Materiały te mają na celu zwiększenie świadomości pacjentów na temat ich choroby.
Kolejnym przejawem zaangażowania zespołu pielęgniarskiego Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w edukację pacjentów z niewydolnością serca był udział w programie pilotażowym KONS, który pokazał jak powinna wyglądać opieka nad chorymi z niewydolnością serca. W programie tym pielęgniarka – edukator odgrywała kluczową rolę jako członek zespołu interdyscyplinarnego. Stały kontakt pacjenta z pielęgniarką – edukatorem pozwalał na poprawę komfortu psychicznego pacjenta, lepsze zrozumienie istoty choroby oraz większą aktywność w samoopiece.
Aktualnie pielęgniarki pracujące w Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca: mgr piel. Maria Śmigiel, mgr piel. Renata Topa oraz mgr piel. Bernadetta Wolska, zostały włączone do organizowanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne projektu pod nazwą Kardiolinia – Centrum Edukacji i Wsparcia Pacjenta z Niewydolnością Serca. Kardiolinia to inicjatywa skierowana do osób z grupy ryzyka rozwoju niewydolności serca, pacjentów na nią chorujących oraz rodzin tych pacjentów, mająca na celu zwiększenie praktycznej wiedzy na temat zaleceń dotyczących monitorowania przebiegu niewydolności serca, w tym samokontroli, rozpoznawania objawów i oznak zaostrzenia choroby oraz praktycznych porad dotyczących modyfikacji stylu życia (dieta, aktywność fizyczna).
Zainteresowani mogą umówić telefoniczną rozmowę na stronie: www.kardiolinia.pl, w zakładce umów się na rozmowę. Takie rozmowy trwają do 30 minut i są bezpłatne.
Zespół pielęgniarski Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca stale podejmuje działania mające na celu wspieranie pacjentów w radzeniu sobie z niewydolnością serca. Ich zaangażowanie, nie tylko w codzienną opiekę, ale także w inicjatywy edukacyjne, stanowi fundament w dążeniu do poprawy jakości życia pacjentów. Dzięki ich pracy, pacjenci są lepiej przygotowani do samoopieki, co przekłada się na zmniejszenie liczby hospitalizacji i lepsze rokowania. Zespół pielęgniarski jest niezastąpionym ogniwem w kompleksowej opiece nad chorymi, które daje pacjentom nadzieję na lepsze życie z tą przewlekłą chorobą.