Gamma kamera w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i profesor Kostkiewicz.

Uroczyste spotkanie z okazji uruchomienia nowoczesnego aparatu do diagnostyki obrazowej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej – gamma kamery

Dzisiaj w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II odbyło się uroczyste spotkanie z okazji uruchomienia nowoczesnego aparatu do diagnostyki obrazowej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej – gamma kamery.

W wydarzeniu wzięli udział Dyrekcja Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Łukasz Smółka, Dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej – Dominika Studnicka, a także Zastępca Dyrektora MOW NFZ ds. Medycznych – Teresa Biela, a także personel Szpitala i zaproszeni goście.

Prezentacja urządzenia była poprzedzona przywitaniem gości przez Kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej  – prof. dr hab. n. med. Magdalenę Kostkiewicz, jak również wykładami:

– prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki (Warszawski Uniwersytet Medyczny) – „Medycyna nuklearna – dyscyplina na medal!”,

– dr n. med. Wojciech Szot (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II) – „Gamma kamery półprzewodnikowe CZT – krok milowy w rozwoju scyntygrafii”,

– mgr Andrzej Bolanowski (Spectrum Dynamics) – „Technologia w służbie diagnostyki izotopowej”,

– prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II) „Zakład Medycyny Nuklearnej – historia, teraźniejszość i plany na przyszłość”.

prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz (Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej) wraz z gamma kamerą.

Gamma kamera jest to cyfrowa gamma kamera tomograficzna dedykowana do badań izotopowych serca. Urządzenie zainstalowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej szpitala umożliwi wykonywanie badań ukrwienia i pracy serca w krótszym czasie i przy zmniejszonych dawkach izotopu promieniotwórczego niż stosowane w tradycyjnych urządzeniach. Jest rozwiązanie bezpieczne i znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta.

prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz.

Gamma kamera jest unikalną konstrukcją umożliwiającą badanie pacjenta w pozycjach: siedzącej lub leżącej. Głowica z detektorami opartymi na kryształach najnowszej generacji jest nieruchoma w stosunku do pacjenta a jej kształt i zastosowana technologia umożliwia uzyskiwanie obrazów tomograficznych w  czasie badania trwającego kilka minut.

prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki (Warszawski Uniwersytet Medyczny) – „Medycyna nuklearna – dyscyplina na medal!”.

System oferuje znacznie lepsze wartości parametrów technicznych odpowiedzialnych za jakość badań niż dotychczas oferowane rozwiązania analogowe. Lepsze są: czułość aparatu, rozdzielczość sygnału i  rozdzielczość uzyskiwanych obrazów.

mgr Andrzej Bolanowski (Spectrum Dynamics) – „Technologia w służbie diagnostyki izotopowej”.

System umożliwia wykonywanie nowych badań, niedostępnych dla gamma kamer klasycznych. Najważniejszym z nich jest diagnostyka rezerwy przepływu wieńcowego, określana dotychczas jedynie przy pomocy badania inwazyjnego, jakim jest koronarografia, zatem otrzymane z badania informacje tworzą nową jakość  diagnostyki chorób serca.

lek. Grzegorz Fitas – Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego wraz z personelem Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Nowa gamma kamera uzyskała wiele nagród specjalistów w świecie za przełomowe rozwiązania technologiczne i pracuje w najbardziej renomowanych ośrodkach kardiologicznych na wszystkich kontynentach.

Koszt zakupu urządzenia wraz z instalacją oraz wykonanie niezbędnych prac adaptacyjno-instalacyjnych wyniósł ponad 3 miliony złotych i został zrealizowany ze środków Szpitala.