Rysunek kolorowych serc i pięc postaci wokół

Światowy Dzień Serca

Światowa Federacja Serca (WHF) z udziałem WHO i UNESCO stworzyła Światowy Dzień Serca w 2000 roku. To święto obchodzone jest corocznie. W Polsce wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK).

Kolorowe serca i ludzie wokół nich trzymający się za ręceW tym roku obchody Dnia Serca w Krakowie organizuje Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum z Oddziałem Krakowskim PTK pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, we współpracy z m.in. Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę 24.09.2023 r. w Parku im. Henryka Jordana w godz. 11:00 – 15:00.

Dostępne będą punkty medyczne, gdzie można będzie skorzystać z m.in. porad pracowników Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, a także dokonać pomiaru np. wysokości ciśnienia tętniczego, wagi ciała oraz BMI, poziomu cukru we krwi.

Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Każdego roku z powodu chorób serca lub udarów umiera około 18,6 miliona ludzi.W Polsce odpowiadają za 34,8 proc. zgonów (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy).

Dbanie o układ krążenia jest ważnym elementem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasze serce i naczynia krwionośne odgrywają niezwykle ważną rolę w dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek w organizmie.

Dlatego warto o tym pamiętać i dbać o swój układ krążenia, prowadząc zdrowy tryb życia i unikając czynników ryzyka.

Do głównych czynników ryzyka rozwoju chorób serca należą:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • zbyt wysoki poziom cholesterolu,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • niezdrowa dieta,
  • mała aktywność fizyczna lub jej brak.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II zajmuje się leczeniem m.in. chorób serca i naczyń, a kadra medyczna specjalizuje się w dziedzinach kardiologii, kardiochirurgii, transplantologii oraz chirurgii naczyniowej.