Witraż przedstawiający czerwone serce i kroplę krwi na kolorowym tle

Od 17 do 23 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca

W dniach od 17 do 23 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca.
Choroby układu krążenia, inaczej choroby sercowo-naczyniowe to choroby serca, tętnic i żył. Mogą być wrodzone lub nabyte i stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie.
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, choroby układu krążenia odpowiadają za prawie 40 proc. zgonów.

Najczęstsze choroby układu krążenia to:

nadciśnienie tętnicze,
choroba niedokrwienna serca i zawał serca,
niewydolność serca,
wady zastawkowe serca,
żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
niewydolność żył i żylaki,
przewlekłe niedokrwienie kończyn (głównie dolnych),
migotanie przedsionków (najczęściej arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca).

Czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układ krążenia są:

predyspozycje genetyczne (występowanie w rodzinie choroby niedokrwiennej serca lub chorób innych tętnic na podłożu miażdżycy),
nieprawidłowe żywienie, mała aktywność fizyczna,
palenie wyrobów tytoniowych, podwyższone ciśnienie tętnicze,
zwiększone stężenie cholesterolu, stan przedcukrzycowy lub cukrzyca,
nadwaga.

Brak leczenia lub nieprawidłowe i nieskuteczne leczenie chorób układu krążenia prowadzi do groźnych powikłań, które mogą zagrażać życiu i często prowadzą do: udaru mózgu, zawału serca, amputacji kończyn.

W leczeniu oraz profilaktyce największe znaczenie ma zmiana stylu życia, oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, redukcja masy ciała (u osób z nadwagą), niepalenie wyrobów tytoniowych, aktywność fizyczna, utrzymywanie ciśnienia tętniczego w granicach normy, oraz utrzymywanie prawidłowego stężenia cholesterolu.

Witraż z sercem, Pawilon M-V

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II od wielu lat zajmujemy się leczeniem wszystkich chorób układu krążenia.

W 2022 roku wykonaliśmy:

ponad 106 000 porad dla pacjentów,
1603 operacji na otwartym sercu,
16 przeszczepów serca,
15 wszczepień pomp mechanicznego wspomagania krążenia lewej komory serca LVAD,
8864 procedur kardiologii interwencyjnej,
464 wszczepień rozruszników serca,
269 wszczepionych kardiowerterów,
ponad 1 000 000,
ponad 71 000 diagnostyki obrazowej (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, scyntografii, angiografii, badań rtg, echa, usg, mammografii, densytometrii).