Dr n. kf. Dominika Batycka-Stachnik opowiada o procesie prehabilitacji
Czym jest prehabilitacja? Co składa się na proces prehabilitacji? Czy prehabilitacja ma wpływ na prawdopodobieństwo większego sukcesu samego zabiegu?
– „Proces prehabilitacji to optymalny model przygotowania pacjenta do różnego rodzaju zabiegów operacyjnych, na przykład zabiegów onkologicznych, czy też endoprotezoplastyki stawu biodrowego, stawu kolanowego, bądź zabiegu kardiochirurgicznego. Jeśli chodzi o onkologię, gdy czasu nam brakuje, prehabilitacja przebiega możliwe szybko. Natomiast w przypadku kardiochirurgii, ten okres trwa od dwóch do sześciu tygodni i jest wtedy czasem optymalnym. Niektórzy mówią, że powinien trwać nawet do ośmiu tygodni”.
Dr n. kf. Dominika Batycka-Stachnik, która na co dzień w naszym Szpitalu jest Kierownikiem Zespołu Rehabilitantów Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, a ponadto zajmuje stanowisko wiceprezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów udzieliła wywiadu mówiąc o roli kompleksowego przygotowania pacjenta do interwencji medycznej.
Ukazał się on na stronie sadeczanin.info po XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan, podczas którego wystąpiła w roli panelisty, mówiąc m.in. o roli profilaktyki i prehabilitacji, a także pełniła rolę eksperta w dziedzinie fizjoterapii.
Zapraszamy do zapoznania się z rozmową: https://sadeczanin.info/o-zdrowiu-sadeczan/z-dr-dominika-batycka-stachnik-rozmawiamy-o-prehabilitacji.