Biuro Koordynacji Transplantacji
tel. 12 614 33 26, 12 614 30 10
fax. 12 614 34 56
Biuro Koordynacji Transplantacji (BKT) to jednostka Szpitala zajmująca się prowadzeniem działań mających na celu realizację zadań wynikających z Ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz w związku z wydanym przez Ministerstwo Zdrowia Pozwoleniem dla Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II w zakresie przechowywania i przeszczepiania serca oraz płuc od zmarłych dawców.
Ze względu na podstawowy charakter działalności Biura Koordynacji Transplantacji, instytucją z którą bezpośrednio współpracuje jest Centrum Koordynacyjno-Organizacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie, które koordynuje, nadzoruje i prowadzi rejestr wszystkich transplantacji komórek, tkanek i narządów w Polsce.
W ramach aktywności w Szpitalu, BKT współpracuje przede wszystkim z oddziałami zajmującymi się działalnością transplantacyjną tj. z Oddziałem Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz z Oddziałem Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii ale także w ramach potencjalnego dawstwa narządów ze wszystkimi oddziałami szpitalnymi oraz jako centralne wsparcie dla każdego z oddziałów, na którym aktualnie są hospitalizowani pacjenci po transplantacji serca lub płuc oraz z implantowanymi układami LVAD.
W strukturze Biura Koordynacji Transplantacji znajduje się także Pracownia Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, która prowadzi całodobową opiekę nad pacjentami po wszczepieniu implantowalnej pompy wspomagającej pracę serca a Koordynatorzy w sytuacjach nagłych zarówno dotyczących zakłócenia prawidłowej pracy systemów LVAD jak i gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia lub pilnej hospitalizacji w innych ośrodkach zapewniają całodobowe wsparcie dla samych pacjentów ale również Zespołów Ratownictwa Medycznego czy też lekarzy z innych szpitali.
Ten sam, autorski schemat opieki zapewniony jest pacjentom zakwalifikowanym do transplantacji i po przeszczepieniu narządów a telefony Koordynatorów są czynne 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Aktualnie w Biurze Koordynacji Transplantacji zatrudnionych jest trzech Koordynatorów Transplantologii i VAD (Koordynatorzy pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów i mechanicznego wspomagania krążenia).
Koordynatorzy Transplantologii i VAD podejmują także intensywne działania, mające na celu zwiększenie potencjału dawstwa tkanek i narządów wśród pacjentów hospitalizowanych w oddziałach Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego, u których wyczerpano możliwości terapeutyczne i zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2019 r., w sprawie sposobu i kryteriów stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.
Biuro Koordynacji Transplantacji jest w trakcie przygotowywania i opracowywania strategii rozwoju takich standardów w naszym Szpitalu, poprzez opracowanie i wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa i standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji szpitalnych koordynatorów dawstwa i kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi.
Koordynatorzy Transplantologii i VAD prowadzą także działalność naukową oraz dydaktyczną, promując ideę transplantacji narządów jako dar życia dla pacjentów ze schyłkową postacią chorób m.in. serca i płuc. (więcej: Transplantologia – dar życia).
Biuro Koordynacji Transplantacji pozostaje także jednostką do dyspozycji dla specjalistów z innych ośrodków, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia w procesie diagnostyczno-terapeutycznym pacjentów ze skrajną niewydolnością serca lub płuc a potencjalnych kandydatów do kwalifikacji do przeszczepienia serca bądź płuc.
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym funkcjonuje dedykowany do takich przypadków Zespół „Heart Failure Team”, gdzie można zgłaszać kandydatów za pośrednictwem Karty Kwalifikacyjnej „Heart Failure Team” (więcej: zakładka „Dla Lekarzy” – Międzyoddziałowy Zespół ds. diagnostyki i leczenia skrajnej niewydolności serca).
Kontakt do Biura Koordynacji Transplantacji możliwy jest telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail.