
Jak ważna jest rola psychologa w szpitalu? Jakie są mity związane z transplantologią? Mgr Paulina Tomsia w TVP3 Kraków
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiałów TVP3 Kraków.

Przełomowa na skalę światową operacja z wykorzystaniem tomografii komputerowej i wizualizacji holograficznej w naszym Szpitalu
Prof. dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk i dr hab. n. med. Jacek Piątek (Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii) przeprowadzili innowacyjną operację z zastosowaniem techniki wirtualnej rozszerzonej rzeczywistości.

21 lutego- Międzynarodowy Dzień Psychologa
To właśnie 21 lutego 1879 roku Wilhelm Wundt, uznawany za ojca psychologii, otworzył pierwsze na świecie laboratorium psychologiczne. 103 lata później, w 1982 roku, na Oddziale Chirurgii Naczyń i Transplantologii, powołano pierwszy w Polsce szpitalny zespół psychologów – pionierskie rozwiązanie, które stało się przełomem w docenieniu roli psychologii klinicznej w procesie leczenia.

Przełom w leczeniu opornej dławicy naczynioskurczowej – nowatorska terapia chirurgiczna
Zapraszamy do lektury artykułu opisującego przypadek skutecznego leczenia opornej na leki dławicy naczynioskurczowej (VSA) za pomocą obustronnej kardioneuroablacji współczulnej (BCSD).

Pierwsze dwa zabiegi wszczepienia nowego innowacyjnego kardiowertera-defibrylatora podmostkowego w naszym Szpitalu!
Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ICD) to metoda leczenia stosowana u Pacjentów z groźnymi dla życia komorowymi zaburzeniami rytmu (częstoskurcze komorowe, migotanie komór). Dotyczy pacjentów, u których takie arytmie już wystąpiły, lub u których z powodu choroby serca ich wystąpienie jest prawdopodobne. Urządzenie ICD stale monitoruje pracę serca i ma zdolność wykrywania tych arytmii oraz ich szybkiego przerywania.

Dr inż. Magdalena Kopytek podczas uroczystej promocji doktorskiej
Rozprawa doktorska dr inż. Magdaleny Kopytek przedstawia nowe, nieznane dotąd mechanizmy regulujące złożone procesy zapalne i degeneracyjne prowadzące do progresji stenozy aortalnej, która jest najczęstszą nabytą wadą zastawkową serca u osób powyżej 65 roku życia, wciąż bez dostępnego leczenia farmakologicznego.