Szklane Drzwi prowadzące na Oddział Chirurgii Naczyń z nazwą oddziału

Zakrzepica – podstępna choroba żył

Zakrzepica (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzepowe zapalenie żył) jest podstępnym schorzeniem, które polega na tworzeniu się zakrzepów w żyłach. Rozwija się po cichu i na początkowym etapie często nie daje objawów. Skutki tej choroby mogą być bardzo groźne – może dojść do zatoru tętnicy płucnej, a w konsekwencji prowadzić nawet do zgonu.

Zakrzepica polega na tworzeniu się zakrzepów (skrzeplin) w żyłach, które powodują utrudnienie lub zatrzymanie przepływu krwi.

Z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej umiera w Europie ponad 500 tys. osób rocznie, a w Polsce co roku prawie 100 tys. osób zapada na zakrzepicę żył głębokich.

Jakie są przyczyny i objawy, diagnostyka i leczenie? Rodzaje zakrzepicy i profilaktyka? Kto jest w grupie ryzyka i czy można jej zapobiec?

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, który przybliża tematykę zakrzepicy.

https://krakow.tvp.pl/1369179/magazyn-medyczny

Został przygotowanym przez TVP3 Kraków z udziałem m.in. specjalistów z naszego Szpitala – dr n. med. Marcin Misztal (Oddział Chirurgii Naczyń z Pododdziałem z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych), prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć (Oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego), dr n. med. Jakub Stępniewski (Oddział Kliniczny Chorób Serca i Naczyń z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego).