Tel:
12 614 22 14 – rejestracja – umawianie terminów badań
12 614 22 15 – fax
12 614 23 05 – sala zabiegowa
12 614 23 09 – sala zabiegowa
12 614 23 08 – sala zabiegowa
12 614 34 85 – sala zabiegowa
Wszystkie pielęgniarki ukończyły kurs specjalistyczny z endoskopii oraz kurs kwalifikacyjny z anestezjologii i intensywnej opieki.
lekarze specjaliści chirurgii klatki piersiowej, chirurgii ogólnej i onkologicznej
Pracownia bronchoskopii i gastroskopii funkcjonowała od 1996 r w strukturze Ośrodka Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc. W 2008 roku, w związku z rozszerzeniem zakresu diagnostyki przekształcono ją w Samodzielną Pracownię Endoskopii.
Projekt zrealizowano ze środków własnych Szpitala jak również z przedsięwzięcia pn. „Modernizacja i rozbudowa Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, dofinansowanego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Małopolskiego”. Realizacja zadania pozwoliła na zwiększenie liczby oraz zakresu wykonywanych badań. Aktualnie SPE mieści się w Budynku Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej (M-1).
Prace remontowe w pomieszczeniach SPE ukończono w styczniu 2009 roku, a najnowsza modernizacja oraz prace remontowe, zgodnie ze wszystkimi wymaganiami ustawowymi oraz uregulowaniami prawnymi dotyczącymi szczegółowych wymagań dotyczących pracowni endoskopowych zostaną ukończone w połowie 2019 roku.
W skład Pracowni wchodzą:
Nowe usytuowanie SPE pozwoliło poszerzyć zakres świadczonych procedur medycznych nie tylko dla Oddziałów Pulmonologii, czy Chirurgii Klatki Piersiowej ale także dla wszystkich pozostałych oddziałów szpitalnych. SPE ściśle współpracuje z lekarzami Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pulmonologicznej, dzięki czemu wszystkie zabiegi endoskopowe, w tym minimalnie inwazyjne zabiegi biopsyjne śródpiersia i płuc pod kontrolą endosonograficzną EBUS i EUS, przezoskrzelowa kriobiopsja (TBLC), czy implantacja zastawek wewnątrzoskrzelowych mogą odbywać się bezpiecznie. Stała współpraca z Pracownią Histopatologii tut. Szpitala pozwala na szybkie uzyskanie wyników badań cyto- i histologicznych i tym samym na szybką i precyzyjną diagnostykę zwłaszcza chorób płuc. Odpowiednie zaplecze leczniczo – rehabilitacyjne stanowi o konkurencyjności SPE w stosunku do innych tego typu pracowni, a także stwarza warunki do jej ciągłego rozwoju na rynku usług medycznych.
Samodzielna Pracownia Endoskopii świadczy specjalistyczną diagnostykę układu oddechowego i pokarmowego dla pacjentów całego szpitala, szczególnie oddziałów pulmonologicznych oraz chirurgii klatki piersiowej. Wykonujemy również gastroskopie diagnostyczną w trybie ambulatoryjnym w ramach kontraktu z NFZ.
1. Endoskopia dróg oddechowych:
2. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego:
3. Endoskopia ultrasonograficzna w diagnostyce i ocenie stopnia zaawansowania raka płuc oraz w diagnostyce chorób przebiegających z powiększeniem węzłów chłonnych śródpiersia jak również w diagnostyce guzów obwodowych płuc:
Znacząca większość badań endoskopowych jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym oraz płytkiej sedacji dożylnej (Midazolam, Fentanyl), gwarantujące dobry komfort pacjenta podczas zabiegu.
Samodzielna Pracownia Endoskopii dysponuje najnowocześniejszą aparaturą medyczną.
Od 2009 roku jest ośrodkiem szkoleniowym w dziedzinie bronchologii i endosonografii dla lekarzy pulmonologów i torakochirurgów z całej Polski oraz studentów medycyny i rehabilitacji. Corocznie odbywają się kursy i warsztaty bronchoskopowe w zakresie technik podstawowych jak i zaawansowanych. Zespół SPE bierze udział w wieloośrodkowych badaniach naukowych w dziedzinie pulmonologii interwencyjnej min. „Granuloma study” „ISA trial” czy „Aster study”, we współpracy z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi, tj: ThoraxKlinik Heidelberg w Niemczech, Leiden University Medical Center i Amsterdam Medical Center w Holandii, Brompton Royal Hosptal w Wielkiej Brytanii czy Golnik University Clinic w Słowenii. Zespół SPE uczestniczy w międzynarodowych wieloośrodkowych badaniach naukowych w dziedzinie pulmonologii interwencyjnej. Od 2009 roku systematycznie prezentowane są prace naukowe, przygotowane i opracowane przez lekarzy SPE, na najważniejszych zjazdach i kongresach pulmonologicznych i torakochirurgicznych takich organizacji jak ERS, ATS, ESTS, WABiP, EABiP i PTChP. Lekarzy SPE są autorami kilku cennych publikacji w dziedzinie pulmonologii interwencyjnej, opublikowanych na łamach takich czasopism jak EJCTS, AJCCM, Pneumonologia i Alergologia Polska czy Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej. We współpracy z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej naszego Szpitala w czerwcu 2010 roku jako pierwsi w Polsce wszczepiliśmy zastawki wewnątrzoskrzelowe u chorego na rozedmę płuc i od tego czasu stosujemy tą metodę rutynowo. Od 2009 roku minimalnie inwazyjne metody endosonograficzne (EBUS i EUS) stały się podstawą kwalifikacji chorych na raka płuca do zabiegu operacyjnego oraz podstawową techniką diagnostyczną sarkoidozy.
Od roku 2018 wykonujemy również zabiegi endoskopowej kriobiopsji przezoskrzelowej płuca (TBLC) w diagnostyce chorób śródmiąższowych płuca oraz raka płuca z uwzględnieniem badań immunohistochemicznych i molekularnych.
Metoda TBLC jest aktualnie uznawana za podstawową technikę minimalnie inwazyjnej diagnostyki histologicznej chorób śródmiąższowych płuc i jest przeprowadzana w wiodących ośrodkach pulmonologicznych w Europie i na świecie.