Cztery osoby podczas wykonywania operacji na sali operacyjnej.

Personel Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej wykonał pierwszą videotorakoskopową segmentektomię anatomiczną w raku płuca  z użyciem ICG (zieleni indocyjanowej)

Personel Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej wykonał pierwszą videotorakoskopową segmentektomię anatomiczną w raku płuca z użyciem ICG (zieleni indocyjanowej).

Pozwala to na oszczędzające i jednocześnie radykalne resekcje płucne w wybranych przypadkach klinicznych.

Wideotorakoskopia jest inwazyjną metodą, która umożliwia oglądanie wnętrza klatki piersiowej na monitorze. Taka metoda znajduje zastosowanie zarówno w diagnostyce jak i leczeniu chorób klatki piersiowej. W porównaniu z klasyczną torakotomią, która polega na otwarciu ściany klatki piersiowej jest metodą zdecydowanie bezpieczniejszą, ból pooperacyjny ma mniejsze natężenie, a okres hospitalizacji pacjentów jest krótszy.

Anatomia w powiększeniu (obraz tętnicy segmentarnej w powiększeniu w kamerze torakoskopowej)

Po przecięciu naczyń do zajętego chorobą segmentu płuca (płuco składa się z płatów, a te właśnie z mniejszych segmentów płucnych) podaje się dożylnie roztwór ICG, a następnie po użyciu specjalnej kamery uzyskuje się fluoroscencyjny obraz przepływu krwi przez płuco, co pozwala odróżnić konieczny do wycięcia fragment płuca od zdrowego.

Zespół operacyjny wycinający fragment płuca po podaniu zielonego barwnika fluoroscencyjnego

Zespół operacyjny:

operator – lek. Jakub Szadurski i lek. Bartłomiej Staniec,

anestezjolog – lek. Joanna Cieślik,

piel. anestezjologiczna – mgr Edyta Kaczka,

instrumentariuszki – mgr piel. Małgorzata Mucha i mgr piel. Stanisława Dulak-Zawartka.