Personel Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej wykonał pierwszą videotorakoskopową segmentektomię anatomiczną w raku płuca z użyciem ICG (zieleni indocyjanowej)
Personel Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej wykonał pierwszą videotorakoskopową segmentektomię anatomiczną w raku płuca z użyciem ICG (zieleni indocyjanowej).
Pozwala to na oszczędzające i jednocześnie radykalne resekcje płucne w wybranych przypadkach klinicznych.
Wideotorakoskopia jest inwazyjną metodą, która umożliwia oglądanie wnętrza klatki piersiowej na monitorze. Taka metoda znajduje zastosowanie zarówno w diagnostyce jak i leczeniu chorób klatki piersiowej. W porównaniu z klasyczną torakotomią, która polega na otwarciu ściany klatki piersiowej jest metodą zdecydowanie bezpieczniejszą, ból pooperacyjny ma mniejsze natężenie, a okres hospitalizacji pacjentów jest krótszy.
Po przecięciu naczyń do zajętego chorobą segmentu płuca (płuco składa się z płatów, a te właśnie z mniejszych segmentów płucnych) podaje się dożylnie roztwór ICG, a następnie po użyciu specjalnej kamery uzyskuje się fluoroscencyjny obraz przepływu krwi przez płuco, co pozwala odróżnić konieczny do wycięcia fragment płuca od zdrowego.
Zespół operacyjny:
operator – lek. Jakub Szadurski i lek. Bartłomiej Staniec,
anestezjolog – lek. Joanna Cieślik,
piel. anestezjologiczna – mgr Edyta Kaczka,
instrumentariuszki – mgr piel. Małgorzata Mucha i mgr piel. Stanisława Dulak-Zawartka.