tel: 12 614 34 54
fax: 12 614 34 52
Kierownik
Zastępcy Kierownika
Asystenci
Psycholog
Pielęgniarka koordynująca
Historia
Oddział zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dysponuje 16 łóżkami. Początki stosowania i rozwoju chemioterapii w Szpitalu Jana Pawła II sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Początkowo w ścisłej współpracy z Instytutem Onkologii w Krakowie oraz przy użyciu dostępnych wówczas cytostatyków leczono pierwszych chorych z rakiem płuca. Pionierską działalność w tym zakresie prowadzili Dr Janina Schnotale i Dr Kazimierz Krawczyk, którzy wprowadzili paliatywną chemioterapię raka płuca jako standard postępowania, jak również kierowali wieloma badaniami klinicznymi. W 2005 roku na bazie tych doświadczeń powołano w ramach II Oddziału Chorób Płuc, prowadzonego przez Dr Annę Prokop-Staszecką, Pododdział Chemioterapii. Wobec rosnącej liczby pacjentów i specyfiki działalności w lipcu 2010r. Pododdział przekształcono w samodzielny Oddział Chemioterapii i poszerzono działalność o leczenie wszystkich nowotworów litych, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów układu oddechowego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pod koniec roku 2013 Oddział Chemioterapii przemianowano na Oddział Onkologiczny.
Obecna działalność
Podstawą działalności Oddziału jest leczenie systemowe chorych na nowotwory lite.
Radiochemioterapia prowadzona jest we współpracy z ośrodkami radioterapeutycznymi w regionie (Pracownia Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Kliniki i Zakład Radioterapii Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie).
Leczenie indukcyjne i uzupełniające w skojarzeniu z zabiegiem chirurgicznym prowadzone jest we współpracy z Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej tutejszego Szpitala.
Bazę diagnostyczną dla prowadzonej działalności zapewniają Oddziały Pulmonologiczne znajdujące się na terenie Szpitala i nowocześnie wyposażony Zakład Diagnostyki Obrazowej.
Ponadto w Oddziale prowadzone są projekty o charakterze badawczym. Współpracujemy z Krakowskim Centrum Badań i Technologii Medycznych Szpitala Jana Pawła II.
Do głównych świadczeń realizowanych w Oddziale należą
1. Chemioterapia nowotworów złośliwych
2. Ustalanie wskazań, kwalifikacja i prowadzenie leczenia skojarzonego (radiochemioterapia, leczenie indukcyjne i uzupełniające w skojarzeniu z leczeniem chirurgicznym)
3. Wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny odpowiedzi na chemioterapię i kwalifikacja do dalszego leczenia onkologicznego.
4. Konsultacje onkologiczne