Dyżurka lekarska Oddziału Onkologii
tel.: (12) 614-26-47
Oddział zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dysponuje 16 łóżkami. Początki stosowania i rozwoju chemioterapii w Szpitalu Jana Pawła II sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Początkowo w ścisłej współpracy z Instytutem Onkologii w Krakowie oraz przy użyciu dostępnych wówczas cytostatyków leczono pierwszych chorych z rakiem płuca. Pionierską działalność w tym zakresie prowadzili Dr Janina Schnotale i Dr Kazimierz Krawczyk, którzy wprowadzili paliatywną chemioterapię raka płuca jako standard postępowania, jak również kierowali wieloma badaniami klinicznymi. W 2005 roku na bazie tych doświadczeń powołano w ramach II Oddziału Chorób Płuc, prowadzonego przez Dr Annę Prokop-Staszecką, Pododdział Chemioterapii. Wobec rosnącej liczby pacjentów i specyfiki działalności w lipcu 2010r. Pododdział przekształcono w samodzielny Oddział Chemioterapii i poszerzono działalność o leczenie wszystkich nowotworów litych, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów układu oddechowego i górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pod koniec roku 2013 Oddział Chemioterapii przemianowano na Oddział Onkologiczny.
Podstawą działalności Oddziału jest leczenie systemowe chorych na nowotwory lite.
Radiochemioterapia prowadzona jest we współpracy z ośrodkami radioterapeutycznymi w regionie (Pracownia Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Kliniki i Zakład Radioterapii Centrum Onkologii w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie).
Leczenie indukcyjne i uzupełniające w skojarzeniu z zabiegiem chirurgicznym prowadzone jest we współpracy z Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej tutejszego Szpitala.
Bazę diagnostyczną dla prowadzonej działalności zapewniają Oddziały Pulmonologiczne znajdujące się na terenie Szpitala i nowocześnie wyposażony Zakład Diagnostyki Obrazowej.
Ponadto w Oddziale prowadzone są projekty o charakterze badawczym. Współpracujemy z Krakowskim Centrum Badań i Technologii Medycznych Szpitala Jana Pawła II.
1. Chemioterapia nowotworów złośliwych
2. Ustalanie wskazań, kwalifikacja i prowadzenie leczenia skojarzonego (radiochemioterapia, leczenie indukcyjne i uzupełniające w skojarzeniu z leczeniem chirurgicznym)
3. Wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny odpowiedzi na chemioterapię i kwalifikacja do dalszego leczenia onkologicznego.
4. Konsultacje onkologiczne